lewarek
Czym jest lewarek samochodowy i jak go użyć do zmiany opony?
11 marca 2019
czujniki tpms
Kodowanie czujników TPMS krok po kroku
5 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
czujnik ciśnienia

Bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, że od poziomu  ciśnienia w oponach zależy nasze bezpieczeństwo. Najczęstsze uszkodzenia opon są bowiem powodowane wolną utratą ciśnienia, które może skutkować nawet rozerwaniem opony. System TPMS pozwala uporać się z problemem. Jednak żeby działał on prawidłowo, w niektórych modelach wymagane jest narzędzia wzbudzającego tzw. aktywatora TPMS.

Czym jest system TPMS?

wulkanizatorTPMS (ang.Tire Pressure Monitoring System)  to nic innego jak system monitorujący poziom ciśnienia w oponach. Urządzenia pomiarowe, czyli system czujników ciśnienia, montuje się do zaworu koła, znajdującego się wewnątrz opony. Mierzy ono poziom gazu i wysyła informacje do odbiornika znajdującego się w samochodzie. To sprawia, że kierowcy mają kontrolę nad faktycznym poziomem ciśnienia, a bezpieczeństwo jazdy wzrasta. Każdy czujnik ma wewnętrzne źródło zasilania o trwałości około 10 lat.

Dwa typy systemu TPMS

Istnieją dwa całkowicie różne typu systemu pomiarowego. Bezpośredni i pośredni.

Bezpośredni notuje dane o ciśnieniu w każdym z kół w czasie rzeczywistym. Jest to rozwiązanie montowane fabrycznie, częściej spotykane w autach klasy wyższej. Czujniki te w zależności od modelu samochodu znajdują  się tuż przy wentylu lub są przymocowane do obręczy. Pomiary przekazują za pomocą fal radiowych i wyświetlane są na tablicy rozdzielczej lub na ekranie komputera pokładowego.

Drugi typ systemu to TPMS pośredni. Znajdziemy go w większości aut klasy średniej i niższej.  Jest tańszy z racji tego, że wykorzystuje czujniki prędkości kół wykorzystywane w systemach ABS (systemie zapobiegającym blokowaniu się kół) i ESC (elektronicznym systemie stabilizacji). System pośredni oblicza poziom ciśnienia opon na podstawie liczby obrotów lub wibracji kół.

Kalibracja czujnika TPMS

Po każdej regulacji ciśnienia w oponach, wymianie czujnika TPMS, zdjęciu, wymianie lub naprawie opon, bądź po zmianie położenia montażowego koła, należy przeprowadzić kalibrację systemu. Musimy zatem zaprogramować czujniki ciśnienia w kołach, które są uśpione z racji oszczędności baterii. Do tego będzie potrzebny nam programator, czyli specjalne urządzenie określane inaczej jako aktywator czujników TPMS. Jego zadanie polega na wybudzeniu czujniki za pomocą impulsu radiowego. Do wyuczenia kalibracji w każdym z kół musimy w menu samochodu rozpocząć reset. Rozpoczynając od jednej sekcji auta, po kolei zbliżamy programator do każdego koła, czekając na charakterystyczny dźwięk aktywacji. Po przejechaniu pewnego dystansu wskaźniki będą pokazywać nam prawidłowe ciśnienia we wszystkich kołach, wyrażone w jednostce kPa (kilo Pascali). Jeżeli po sezonowej wymianie opon nie wykonamy procesu manualnego wyuczania, system nie będzie odczytywał pomiarów i przestanie działać prawidłowo, tym samym nie spełniając swojej funkcji zapewnienia bezpieczeństwa.

Co to jest aktywator czujników TPMS?
4 (80%) 2 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.