czujniki tpms
Kodowanie czujników TPMS krok po kroku
5 kwietnia 2019
zapasowe koło dojazdowe
Dlaczego koła zapasowe dojazdowe wyparły klasyczne “zapasy”?
18 maja 2019
Pokaż wszystkie
bakteria

Często zdarza się, że o klimatyzacji przypominamy sobie dopiero latem. To błąd. Zagrzybiona klimatyzacja może wywoływać niebezpieczeństwo wielu chorób. Bakterie w klimatyzacji samochodowej czują się bowiem jak w raju. Ponad to, zaniedbany układ staje się świetnym środowiskiem dla rozwoju grzybów, wirusów i innych drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów auta. Wystarczy delikatne osłabienie układu odpornościowego, a realną groźbą staje się chociażby choroba klimatyzacyjna. Potwierdza to Państwowy Zakład Higieny, który od wielu lat zwraca uwagę, że nieczyszczona klimatyzacja w samochodzie może być bardzo niebezpieczne dla człowieka.  Czy jest więc czego się bać i jak zapobiegać zagrzybieniu klimatyzacji w naszym aucie?

Klimatyzacja – zagrożenia o których należy pamiętać

choroba klimatyzacyjna

Kaszel i katar alergiczny to najpopularniejsze niedogodności, których można się nabawić z zagrzybionej klimatyzacji

Wraz ze stopniem zanieczyszczenia kanalików układu chłodzącego i wentylacyjnego, lista zagrożeń dla kierowcy i pasażerów rośnie. Przeziębienie od klimatyzacji objawiające się katarem, to dla wielu osób powszechna dolegliwość, która i tak jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej, pośród  potencjalnych dolegliwości. Równie częsty objaw, wskazujący na duży stopień zagrzybienia okładu, stanowi kaszel. W zanieczyszczonej instalacji znajdziemy jednak o wiele więcej “przyjaciół” takich jak wirusy i alergeny . Do najpopularniejszych źródeł alergii klimatyzacyjnej należny zaliczyć: roztocza, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt i pleśnie.

Zagrzybiona klimatyzacja – choroby i inne niebezpieczeństwa

Grypa, legionella  i wiele więcej – zagrzybiona klimatyzacja powoduje wiele schorzeń. Do najbardziej niebezpiecznych chorób, które wywoływać może nieczyszczona autoklima należy zaliczyć:

Grypa

Objawy grypy są podobne do przeziębienia, ale bardziej gwałtowne. Bóle mięśni, głowy, kaszel i katar a do tego postępujące osłabienie. Warto również wiedzieć, że wirus grypy lubi czekać w uśpieniu w naszej klimatyzacji i czekać na moment osłabienia organizmu.

Zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych

Zanieczyszczenia powietrza i zbyt niska temperatura klimatyzatora prowadzą do grzybicznego zapalenia płuc. Najbardziej niebezpieczna jest duża różnica temperatur pomiędzy powietrzem we wnętrzu auta, a tym na zewnątrz. Choroba płuc, którą powodują zanieczyszczenia w klimatyzacji, objawia się męczącym, suchym kaszlem, który z czasem przechodzi w kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, a także dreszcze, bóle klatki piersiowej, nasilające się w trakcie kasłania lub nawet podczas głębszego brania oddechu. Powszechnym objawem zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych jest też stopniowa utrata apetytu.

Zakażenia pleśnią i grzybami

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że produkty wydalane przez grzyby w klimatyzacji samochodowej są silnie toksyczne dla człowieka. W nieodgrzybionej klimatyzacji grzyby mogą rozmnażać się latami, co zwiększa ryzyko przewlekłych chorób i alergii. Właściciel zagrzybionej klimatyzacji, będzie borykał się ze swędzącymi podrażnieniami skóry, alergiami, czy problemami z oddychaniem, które będą nasilać się podczas pracy układu chłodzenia.

Różne bakterie z klimatyzacji auta

Lista bakterii, którymi można się zarazić z powodu nieoczyszczonej klimatyzacji obejmuje około kilkanaście szczepów. Najczęstszym gościem niezadbanych instalacji jest gronkowiec. Wywołuje on szeroką gamę infekcji. Do najgroźniejszych zaliczają się:

  • zapalenie opon mózgowych
    bakterie w klimatyzacji

    Bakterie z klimatyzacji mogą być przyczyna wielu chorób

  • zapalenie otrzewnej i septyczne zapalenie stawów
  • ropnie
  • posocznice – szczególnie u pacjentów z białaczką
  • infekcje skóry

Drugą  popularną i niemniej groźną bakterią w klimatyzacji jest bez wątpienia legionella, która zasługuje na osobne omówienie.

Choroba legionistów, czyli legionella w klimatyzacji

Bakteria legionisty – legionella, w klimatyzacji i jej poszczególnych układach, nie jest najczęstszym drobnoustrojem, ale niezwykle niebezpiecznym dla zdrowia i życia kierowcy. Bakteria legionella rozwija się w wilgotnym środowisku, np. w nieodgrzybionej klimatyzacji. Choroba spowodowana zakażeniem bakterią, objawia się:

  • gorączką
  • dreszczami
  • osłabieniem i sennością

Mogą wystąpić bóle mięśni, głowy, a także nudności i wymioty. W 50 procentach przypadków dochodzą dodatkowo objawy ze strony układu pokarmowego. Oprócz tego, u osób zarażonych chorobą legionistów, występuje ciężkie zapalenie płuc, czy krwioplucie jak również objawy neurologiczne takie jak: splatanie, otępienie, halucynacje, bezsenność, drgawki, dezorientacja. Choroba postępuje bardzo szybko i lekarze mają problemy z jej wyleczeniem, ponieważ powodująca ją bakteria jest odporna na antybiotyki.

Herpeswirusy – z nawiewu do płuc

Do naszego organizmu dostają się podobnie jak inne drobnoustroje – we wdychanym kurzu. Jeśli więc nie dbamy o czystość naszej klimatyzacji, zagrożenie zarażenia tym wirusem wzrasta. Herpeswirusy z klimatyzacji powodują między innymi:

  • zapalenie spojówek,
  • opryszczkę
  • ospę wietrzną.

Tularemia

Ostra i zakaźna choroba bakteryjna, której objawy występują dopiero miesiąc po zakażeniu. Tularemia objawia się wyczerpaniem organizmu, wysoką gorączką, wysypką oraz wymiotami.

Jak zapobiegać chorobom spowodowanym przez klimatyzację samochodową?

Aby uniknąć nawet najmniejszego kataru od klimatyzacji, nie wspominając już o poważniejszych powikłaniach, należy pamiętać o regularnej kontroli i wymianie filtrów – kluczowy jest tu filtr kabinowy. Serwis klimatyzacji powinien być odwiedzany minimum raz w roku, przy czym bezpieczniej wykonywać go dwukrotnie –  jesienią i wiosną. Oprócz standardowej kontroli należy zawsze wykonać ozonowanie klimatyzacji i ozonowanie wnętrza auta, co zapobiegnie mnożenie się grzybów w klimatyzacji.  Zarówno jeśli spędzamy w samochodzie kilka godzin tygodniowo, jak i kilkanaście, zawsze warto zadbać o to, aby oddychać w nim czystym powietrzem. Pamiętać należy również o tym, żeby do czyszczenia urządzeń chłodniczych używać wyłącznie specjalistycznych środków. Nie bójmy się podpytać, jakich preparatów używa serwis klimatyzacji, w którym zostawiamy auto i sami również nie oszczędzajmy na preparatach, którymi oczyszczamy wnętrze pojazdu.

Bakterie w klimatyzacji samochodowej. Czego się bać?
4.3 (86.67%) 3 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.