Bezpieczna wulkanizacja. Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?

polerowanie felg aluminiowych
Polerowanie felg aluminiowych krok po kroku
14 maja 2018
bieżnikowanie opon poznań
Bieżnikowanie opon. Czym jest i czy nadal warto je wykonywać?
20 maja 2018
Pokaż wszystkie
wulkanizacja

Bezpieczeństwo na drodze to rzecz wynikająca z wielu czynników. Zachowanie pełnej kontroli podczas jazdy wymaga ostrożności i wyobraźni prowadzącego oraz pełnej sprawności auta – od nadwozia, aż po opony.  O te ostatnie dbają wulkanizatorzy. Odpowiednie zabezpieczenie kół podczas serwisu jest niezmiernie ważne do zachowania bezpieczeństwa podczas podróżowania autem. Bezpieczna wulkanizacja to jednak nie tylko sprawdzenie stanu bieżnika czy odpowiednie dokręcenie kół. To również kontrola tarcz i klocków hamulcowych. Prawidłowy stan zarówno opon, jak i hamulców to niezmierne ważne czynnik przy codziennej jeździe. Czy to jednak zadanie wulkanizatora, czy może mechanika?

Stan hamulców a bezpieczeństwo na drodze

wulkanizacja LubońUkład hamulcowy samochodu codziennie poddawany jest wielkim obciążeniom. Prędkość, masa, temperatura, tarcie – te czynniki w każdym momencie jazdy aktywnie wpływają na żywotność hamulców. O ile stopień zużycia całego układu wiąże się również z innymi wartościami, jak np. styl jazdy, o tyle nei zmienia to faktu, że klocki hamulcowe są zawsze elementem najbardziej eksploatowanym. Jakie niebezpieczeństwo tworzą zużyte klocki?

Wraz z postępującą eksploatacją klocków hamulcowych rośnie droga hamowania samochodu. To z oczywistych powodów zwiększa ryzyko tragedii na drodze. Zużyte klocki to również dodatkowy koszt dla kierowcy wiążący się z ryzykiem uszkodzenia tarcz. Chociażby z tego względu mechanik w zakładzie wulkanizacyjnym lub wykwalifikowanym wulkanizator powinni sprawdzić stan klocków i dać znać właścicielowi auta, o konieczności ich ewentualnej wymiany.

Wymiana klocków hamulcowych – koszt

Koszt wymiany klocków hamulcowych zależy od modelu samochodu. Jak przy każdym rodzaju serwisu klient staje przed wyborem, który zadecyduje o poniesionych kosztach – czy wybrać oryginalne, markowe klocki hamulcowe dedykowane przez producenta czy może wybrać zamienniki. Jak we wszystkim, co dotyczy części samochodowych – decyzja zwykle zależy od zasobności portfela. Nie mniej, jest kilka faktów które powinno się wziąć pod uwagę wybierając  zaoszczędzenie na klockach hamulcowych.

Pamiętajmy że koszt klocków hamulcowych jest niewielki, jeśli porównać ich wymianę z innym kosztami eksploatacyjnymi, a bezpieczeństwo które gwarantują jest nie do przecenienia. Klocki muszą być serwisowane parami, tak aby zamontowane na tej samej osi części układu hamulcowego, miały identyczne parametry.

Wulkanizacja – więcej niż wymiana opon

Wulkanizacja to dziedzina mechaniki samochodowej, która w swoi zasięgu obejmuje także serwis podstawowych elementów eksploatacyjnych auta. Wymian klocków hamulcowych, filtrów, czy oleju to popularna usługa dostępna w serwisach zajmujących się ogumieniem. Nie mniej aby dowiedzieć się czy warsztat wulkanizacyjny oferuję takie usługi warto przed wizytą skontaktować się z jego obsługą.

Bezpieczna wulkanizacja. Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?
4 (80%) 1 vote
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.