Bieżnikowanie opon. Czym jest i czy nadal warto je wykonywać?

wulkanizacja
Bezpieczna wulkanizacja. Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?
16 maja 2018
konserwacja klimatyzacji 1
Konserwacja klimatyzacji samochodowej. Jak zadbać o sprężarkę klimatyzacji?
21 maja 2018
Pokaż wszystkie
bieżnikowanie opon poznań

W dobie wzrostu popularności  i spadku cen kupna nowych opon – zwłaszcza przez dużą konkurencję z Chin – bieżnikowanie opon z roku na rok traci ekonomiczny sens. Zabieg, który jeszcze do niedawna pozwalał cieszyć się w zasadzie nową oponą, za cześć jej rzeczywistej ceny, dzisiaj jest już mało opłacalny. Nie mniej są segmenty rynku wulkanizacyjnego, gdzie bieżnikowanie ma się całkiem dobrze. Warto wspomnieć chociażby sektor samochodów ciężarowych oraz maszyn rolniczych.

Opony bieżnikowane. Co to znaczy?

bieżnikowanie 1

Bieżnikowanie opon to duża oszczędność dla przedsiębiorców zwłaszcza w przypadku maszyn o dużej eksploatacji jak chociażby ciężarówki.

Na początku warto wyjaśnić samo pojęcie bieżnikowania opon oraz związane z nim procesy pokrewne.

Bieżnikowanie – to proces, który ma na celu przedłużenie żywotności i użyteczności opony poprzez poddanie jej pewnym zabiegom wulkanizacyjnym.

Opony bieżnikowane – jest to rodzaj opon poddanych zabiegowi bieżnikowania, czyli regeneracji zużytego bieżnika. Regeneracja bieżnika opony zwykle polega na wymianie starego, zużytego bieżnika na nowy.

Opony bieżnikowane to również takie, których tylko części zostały poddane renowacji. Najczęściej renowacji podlegają najbardziej zewnętrzne powierzchnie boków opony oraz zużyte warstwy osnowy.

Rodzaje bieżnikowania opon

Wyróżniamy 3 podstawie rodzaje bieżnikowania opon:

Bieżnikowanie czołowe – wymianie podlega wyłącznie czoło bieżnika opony

Bieżnikowanie od barku do barku – wymianie podlega czoło bieżnika opony oraz części zachodzącej na bark opony

Bieżnikowanie od stopki do stopki – wymianie podlega czoło bieżnika opony oraz bok całej dolnej części opony

Bieżnikowanie na gorąco i na zimno

Zabieg bieżnikowania może być przeprowadzony na dwa różne sposoby:

Bieżnikowanie na gorąco

Jest to droższa metoda bieżnikowania. Na przygotowaną gumę nakładana jest nowa warstwa mieszanki, z której następnie formowany jest odpowiedni kształt bieżnika przy zastosowaniu prasy hydraulicznej. Bieżnikowanie odbywa się przy zastosowaniu  wysokiego ciśnienie i temperatury.

Bieżnikowanie na zimno

Tańsza metoda. Bieżnikowanie na zimno polega na „doklejeniu” do opony nowego bieżnika. Wpierw opona poddawana bieżnikowaniu jest oczyszczana ze zużytej gumy. Następnie nakładana jest nowa warstwa bieżnika, a całość łączona jest w specjalnie do tego przygotowanym autoklawie.

Maszyny do bieżnikowania opon

Osoby chcące założyć biznes oparty o sprzedaż bieżnikowanego ogumienia zainteresują zapewne niezbędne do tego urządzenia. Maszyny do bieżnikowania opon to m.in:

Rozwieracz

Maszyny do bieżnikowania opon

Nie każda opona może zostać poddana bieżnikowaniu. Specjalne maszyny sprawdzają czy dana sztuka nadaje się do recyclingu czy trafi do utylizacji.

Służy do sprawdzania opony pod kątem wad i uszkodzeń od wewnętrznej strony. Rozwieracz posiada specjalne rolki rozwierają krawędź opony i pozwalają dokładnie obejrzeć czy nie ma żadnych uszkodzeń uniemożliwiających dalsze etapy bieżnikowania.

Maszyna do próby ciśnieniowej

Jest to rodzaj sztucznej felgi, która ma zadanie sprawdzić czy bieżnikowane opony nie gubią ciśnienia, a także czy nie powstają na niej różnego rodzaju wady jak chociażby wybrzuszenia. Opona zamykana jest pomiędzy dwoma talerzami, a następnie nadaje się do niej ciśnienie o wartości +-9 bar dla opon ciężarowych.

Szerograf do opon

Szeograf to urządzenie, które przy pomocy komputera, kamer i laserów bada, czy nie ma ukrytych rozwarstwień, niewidocznych przy kontroli wzrokowej, które uniemożliwiałby dalsze bieżnikowanie.

Sciernica, szorstkownica do opon

Aby zerwać starą warstwę gumy należy przeprowadzić tzw. szorstkowanie. W tym celu specjalna głowica z tarnikami ściera starą gumę z zewnętrznej warstwy opony oraz jej boków. Urządzenie pozostawia chropowatą powierzchnię, która będzie służyć za podłoże dla nowej warstwy gumy.

Ręczna szlifierka

Niedoskonałości powstałe podczas szlifowania zostają skorygowane przez pracownika przy pomocy ręcznej szlifierki.

Agregat do malowania natryskowego

Przygotowana opona pokrywana jest specjalnym podkładem, zabezpieczającym gumę przed utlenianiem i ułatwiający przyklejenie nowej warstwy gumy.

Wytłaczarka,  prasa hydrauliczna do opon

Dostarcza gumę podkładową, która za pomocą rolek przesuwających oponę na taśmie nawija na nią pas bieżnika.

Autoklaw do bieżnikowania opon

Autoklaw to specjalny zbiornik służący w którym przeprowadzana jest wulkanizacja opon.

Prasa do bieżnikowania

Alternatywnym rozwiązaniem do użycia autoklawu jest zastosowanie prasy z formą, która wyciska wzór bieżnika i boki opony za pomocą matrycy przy określonej temperaturze.

Gdzie stosuje się bieżnikowanie opon?

bieżnikowanie opon rolniczychO ile bieżnikowanie opon samochodów osobowych jest już stosunkowo mało popularne, o tyle rozwiązanie takie dla samochodów ciężarowych czy maszyn rolniczych jest szeroko stosowane. Dlaczego?

Zachowanie odpowiedniego stanu opon dla flot firm transportowych to duży wydatek. W związku z setkami tysięcy kilometrów oraz dużą wagą całkowitą pojazdu, eksploatacja części samochodów ciężarowych, a w tym m.in. opon, jest diametralnie szybsza niż w standardowych osobówkach. Aby ograniczyć koszty zużyte opony, zamiast wymiany na nowe, poddawane są procesowi bieżnikowania. W ten sposób otrzymuje się w pełni sprawne opony za ułamek ceny nowych zestawów.

Uznaje się, ze w Polsce rocznie zabiegowi bieżnikowania opon ciężarowych poddawanie jest ok 100 – 110 tysięcy sztuk opon.

Nie tylko firmy logistyczne chcą ciąć kosztu użytkowania floty. Ten sam problem dotyczy rolnictwa, a jego rozwiązaniem jest analogiczne – bieżnikowanie opon rolniczych. Opony stosowane w ciągnikach są o wiele droższe od swoich osobowych i ciężarowych odpowiedników ze względu na duże gabaryty (tylna oś), dlatego bieżnikowanie opon rolniczych jest popularnym rozwiązaniem poprawiającym ekonomikę prowadzenia działalności związanej z produkcją rolną.

bieżnikowanie opon ciężarowych

Opony bieżnikowane są wciąż stosunkowo opłacalnym rozwiązaniem chociaż zagrażają im tanie opony z Chin

Bieżnikowanie opon ciężarowych. Zalety i wady.

Bieżnikowanie opon ciężarowych ma szereg zalet, które sprawiają że proces ten jest wciąż popularnym rozwiązaniem w logistyce i transporcie. Przede wszystkim należy do nich niska cena. Opona bieżnikowana jest około połowę tańsza od nowej opony, przy zachowaniu bardzo zbliżonych parametrów. Dodatkowo opona ciężarowa może być bieżnikowana nawet do 3 razy, co dodatkowo jeszcze bardziej redukuje koszty floty w dłuższym okresie czasu. Oczywiście ważne jest zastosowanie odpowiednich technologii i certyfikacji, które zagwarantują bezpieczeństwo dla kierowcy i otoczenia.

Kolejną zaletą bieżnikowania opon ciężarowych jest sam bieżnik, który nie raz po zabiegu jest dużo głębszy niż w nowej oponie z identycznej serii. Dzięki temu opony bieżnikowane dla ciężarówek są teoretycznie bezpieczniejsze na mokrej nawierzchni.

Bieżnikowanie opon ciężarowych ma też znaczenie dla środowiska. W końcu to  rodzaj „recyclingu”, a wiec zabieg mniej szkodliwy niż produkcja nowych opon.

Do wad jakie posiadają opony bieżnikowane do ciężarówek zaliczyć należy natomiast zwiększone ryzyko awarii, krótszy czas eksploatacji niż opona nowa oraz ryzyko gorszej przyczepności czy komfortu jazdy.

Czy warto kupić opony bieżnikowane do osobówki?

Koszt bieżnikowania zarówno opon samochodów ciężarowych jak i osobowych zależy od metody i przeznaczenia, ale zawsze jest o wiele niższe od ceny nowego  zestawu. Czy warto więc kupić opony bieżnikowane? Cena opon bieżnikowanych zależy głownie od ich rozmiaru. Przykładowa oszczędność dla samochodów osobowych wygląda następująco:

Opony 195/65 – cena opon bieżnikowanych : ok 100 zł/sztuka, koszt opony nowej : od 200 zł/sztuka

Opony 225/45 – cena opon bieżnikowanych : ok 120 zł/sztuka, koszt opony nowej : od 300 zł/sztuka

Jak widać jest to opłacalny zabieg, nie mniej należy pamiętać że obecnie firmy produkujące opony do samochodów osobowych często nie uwzględniają, że będą one w przyszłości poddawane procesowi bieżnikowania. W związku z tym nie zalecamy stosowania tego rodzaju opon do aut tego typu.

Bieżnikowanie opon. Czym jest i czy nadal warto je wykonywać?
3.8 (76.67%) 6 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

1 Komentarz

  1. Bieżnikowanie Opon. Czym Jest I Czy Nadal Warto Je Wykonywać? – Proserwis zdjęcie nr 4 Bambi pisze:

    Czy to wszystkie maszyny do bieżnikowania opon potrzebne do założenia takiego biznesu? Przy tej ilości potrzebnych nakładów to jeszcze opłacalne?