Bieżnikowanie opon. Czym jest i czy nadal warto je wykonywać?

wulkanizacja
Bezpieczna wulkanizacja. Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?
16 maja 2018
konserwacja klimatyzacji 1
Konserwacja klimatyzacji samochodowej. Jak zadbać o sprężarkę klimatyzacji?
21 maja 2018
Pokaż wszystkie
bieżnikowanie opon poznań

W dobie wzrostu popularności  i spadku cen kupna nowych opon – zwłaszcza przez dużą konkurencję z Chin – bieżnikowanie opon z roku na rok traci ekonomiczny sens. Zabieg, który jeszcze do niedawna pozwalał cieszyć się w zasadzie nową oponą, za cześć jej rzeczywistej ceny, dzisiaj jest już mało opłacalny. Nie mniej są segmenty rynku wulkanizacyjnego, gdzie bieżnikowanie ma się całkiem dobrze. Warto wspomnieć chociażby sektor samochodów ciężarowych oraz maszyn rolniczych.

bieżnikowanie 1

Opony bieżnikowane. Co to znaczy?

Na początku warto wyjaśnić samo pojęcie bieżnikowania opon oraz związane z nim procesy pokrewne.

Bieżnikowanie – to proces, który ma na celu przedłużenie żywotności i użyteczności opony poprzez poddanie jej pewnym zabiegom wulkanizacyjnym.

Opony bieżnikowane – jest to rodzaj opon poddanych zabiegowi bieżnikowania, czyli regeneracji zużytego bieżnika. Regeneracja bieżnika opony zwykle polega na wymianie starego, zużytego bieżnika na nowy.

Opony bieżnikowane to również takie, których tylko części zostały poddane renowacji. Najczęściej renowacji podlegają najbardziej zewnętrzne powierzchnie boków opony oraz zużyte warstwy osnowy.

Rodzaje bieżnikowania opon

Wyróżniamy 3 podstawie rodzaje bieżnikowania opon:

Bieżnikowanie czołowe – wymianie podlega wyłącznie czoło bieżnika opony

Bieżnikowanie od barku do barku – wymianie podlega czoło bieżnika opony oraz części zachodzącej na bark opony

Bieżnikowanie od stopki do stopki – wymianie podlega czoło bieżnika opony oraz bok całej dolnej części opony

Bieżnikowanie na gorąco i na zimno

Zabieg bieżnikowania może być przeprowadzony na dwa różne sposoby:

Bieżnikowanie na gorąco

Jest to droższa metoda bieżnikowania. Na przygotowaną gumę nakładana jest nowa warstwa mieszanki, z której następnie formowany jest odpowiedni kształt bieżnika przy zastosowaniu prasy hydraulicznej. Bieżnikowanie odbywa się przy zastosowaniu  wysokiego ciśnienie i temperatury.

Bieżnikowanie na zimno

Tańsza metoda. Bieżnikowanie na zimno polega na „doklejeniu” do opony nowego bieżnika. Wpierw opona poddawana bieżnikowaniu jest oczyszczana ze zużytej gumy. Następnie nakładana jest nowa warstwa bieżnika, a całość łączona jest w specjalnie do tego przygotowanym autoklawie.

Gdzie stosuje się bieżnikowanie opon?

bieżnikowanie opon rolniczychO ile bieżnikowanie opon samochodów osobowych jest już stosunkowo mało popularne, o tyle rozwiązanie takie dla samochodów ciężarowych czy maszyn rolniczych jest szeroko stosowane. Dlaczego?

Zachowanie odpowiedniego stanu opon dla flot firm transportowych to duży wydatek. W związku z setkami tysięcy kilometrów oraz dużą wagą całkowitą pojazdu, eksploatacja części samochodów ciężarowych, a w tym m.in. opon, jest diametralnie szybsza niż w standardowych osobówkach. Aby ograniczyć koszty zużyte opony, zamiast wymiany na nowe, poddawane są procesowi bieżnikowania. W ten sposób otrzymuje się w pełni sprawne opony za ułamek ceny nowych zestawów.

Uznaje się, ze w Polsce rocznie zabiegowi bieżnikowania opon ciężarowych poddawanie jest ok 100 – 110 tysięcy sztuk opon.

Nie tylko firmy logistyczne chcą ciąć kosztu użytkowania floty. Ten sam problem dotyczy rolnictwa, a jego rozwiązaniem jest analogiczne – bieżnikowanie opon rolniczych. Opony stosowane w ciągnikach są o wiele droższe od swoich osobowych i ciężarowych odpowiedników ze względu na duże gabaryty (tylna oś), dlatego bieżnikowanie opon rolniczych jest popularnym rozwiązaniem poprawiającym ekonomikę prowadzenia działalności związanej z produkcją rolną.

bieżnikowanie opon ciężarowychBieżnikowanie opon ciężarowych. Zalety i wady.

Bieżnikowanie opon ciężarowych ma szereg zalet, które sprawiają że proces ten jest wciąż popularnym rozwiązaniem w logistyce i transporcie. Przede wszystkim należy do nich niska cena. Opona bieżnikowana jest około połowę tańsza od nowej opony, przy zachowaniu bardzo zbliżonych parametrów. Dodatkowo opona cięzarowa może być bieżnikowana nawet do 3 razy, co dodatkowo jeszcze bardziej redukuje koszty floty w dłuższym okresie czasu. Oczywiście ważne jest zastosowanie odpowiednich technologii i certyfikacji, które zagwarantują bezpieczeństwo dla kierowcy i otoczenia.

Kolejną zaletą bieżnikowania opon ciężarowych jest sam bieżnik, który nie raz po zabiegu jest dużo głębszy niż w nowej oponie z identycznej serii. Dzięki temu opony bieżnikowane dla ciężarówek są teoretycznie bezpieczniejsze na mokrej nawierzchni.

Bieżnikowanie opon ciężarowych ma też znaczenie dla środowiska. W końcu to  rodzaj „recyclingu”, a wiec zabieg mniej szkodliwy niż produkcja nowych opon.

Do wad bieżnikowania opon ciężarowych zaliczyć należy natomiast zwiększone ryzyko awarii, krótszy czas eksploatacji niż opona nowa oraz ryzyko gorszej przyczepności czy komfortu jazdy.

Czy warto kupić opony bieżnikowane do osobówki?

Koszt bieżnikowania zarówno opon samochodów ciężarowych jak i osobowych zależy od metody i przeznaczenia, ale zawsze jest o wiele niższe od ceny nowego  zestawu. Wiele zależy też od rozmiaru opon, które poddamy bieżnikowaniu. Przykładowa oszczędność dla samochodów osobowych wygląda następująco:

Opona 195/65 – koszt opony bieżnikowanej : ok 100 zł/sztuka, koszt opony nowej : od 200 zł/sztuka

Opona 225/45 – koszt opony bieżnikowanej : ok 120 zł/sztuka, koszt opony nowej : od 300 zł/sztuka

Jak widać jest to opłacalny zabieg, nie mniej należy pamiętać że obecnie firmy produkujące opony do samochodów osobowych często nie uwzględniają, że będą one w przyszłości poddawane procesowi bieżnikowania. W związku z tym nie zalecamy stosowania tego rodzaju opon do aut tego typu.

 

Bieżnikowanie opon. Czym jest i czy nadal warto je wykonywać?
Podobał Ci się tekst? Oceń!
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *