wulkanizacja mobilna
Jak prawidłowo naprawić felgę aluminiową?
11 sierpnia 2021
Ciśnienie W Oponach – O Czy Warto Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 4
Kiedy zmienić opony na letnie?
21 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
zapasowe koło dojazdowe

Czy wiesz, jakie ciśnienie jest prawidłowe dla Twojej opony? Co mówi instrukcja Twojego pojazdu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Od czego zależy ciśnienie w oponach?

W bezpiecznej eksploatacji samochodu nadrzędną rolę odgrywa odpowiednie ciśnienie w jego oponach. Aby poziom ciśnienia powietrza w oponach był prawidłowy, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • model auta,
  • warunki atmosferyczne,
  • ilość przewożonych osób.

Ważne jest, aby ciśnienie w oponach było kontrolowane w sposób regularny,  zmniejszy to ryzyko awarii oraz utraty panowania nad pojazdem. Kontrolujmy je raz na dwa tygodnie i zawsze przed dłuższą podróżą. Ciśnienie w oponach podawane jest najczęściej w atmosferach, barach, PSI lub kilopaskalach.

Czym grozi za niskie i za duże cienienie w oponie?

Ciśnienie w kołach naszego pojazdu ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Zbyt niskie ciśnienie w oponie, może bowiem doprowadzić do uszkodzenia jej wewnętrznej struktury. Ma również wpływ na wyższe spalanie oleju napędowego. Wydłuża również drogę hamowania na mokrej nawierzchni, ma negatywny wpływ na wykonywane przez kierowcę manewry. Może również skutkować wystrzałem opony podczas jazdy, czego konsekwencją będzie udział w kolizji. Zbyt duże ciśnienie w oponach powoduje, że ma ona mniejszą powierzchnię styku z podłożem (gorsza przyczepność). Ma również wpływ na spadek komfortu podróżowania (gorzej tłumi nierówności), szybsze zużycie elementów zawieszenia oraz zużycie się centralnej części bieżnika, co powoduje ryzyko uszkodzenia w wyniku np. uderzenia w krawężnik.

Czujnik ciśnienia w oponach (TPMS)

rodzaje czujników tpms

Czujniki ciśnienia TPMS

TPMS (z ang. Tire Pressure Monitoring System), oznacza system monitorujący ciśnienie w oponach. Na terenie UE, montowany jest od listopada 2014 roku, w każdym wyprodukowanym samochodzie. Czujnik odpowiedzialny jest za bieżącą kontrolę stanu ciśnienia samochodu. Informuje czy ciśnienie jest prawidłowe. Różnica ciśnień w poszczególnych oponach, może się bowiem różnić, nie jesteśmy w stanie wyczuć jej, prowadząc nasz samochód. Ma to bardzo duży wpływ na zachowanie pojazdu w sytuacjach awaryjnych takich jak hamowanie czy gwałtowne manewry. Właśnie z tych powodów, aby pomóc kierowcy w bezpiecznej jeździe, montuje się czujniki TPMS. Kierowca na bieżąco otrzymuje informacje o stanie ciśnienia w oponach i dzięki tym informacjom może szybko zareagować,  dzięki czemu nie ulegnie wypadkowi.

Prawidłowe ciśnienie w oponach – ile wynosi?

Prawidłowe ciśnienie w oponach to ciśnienie rzędu 2,2 bara. Takie uniwersalne ciśnienie jest bezpieczne i może być stosowane w większości samochodów. Jednak aby być dokładniejszym i dostosować ciśnienie w oponach do danego samochodu, trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi auta lub odszukać oznaczenia, które mogą się znajdować, zależnie od marki samochodu albo na ościeżnicy jego drzwi, na naklejce umieszczonej na pokrywie bagażnika lub przy wlewie paliwa. Znajdziemy tam prawidłowe ciśnienie opon w zależności od tego, jaki jest rozmiar opony, masa pojazdu z pasażerami i załadunkiem. Bardzo ważna jest również informacja  o tym, jakie powinno być ciśnienie powietrza w oponach przednich i tylnych.

Ciśnienie w oponach letnich

W oponach letnich, aby podróżować wygodnie i bezpiecznie, należy utrzymywać ciśnienie na poziomie zalecanym przez producenta. Niezwykle ważne jest, aby ten poziom stale kontrolować. Większość kierowców tego nie robi i nie zdaje sobie również sprawy z tego, że w okresie wiosenno-jesiennym, gdy odnotowujemy duże wahania temperatur, średnio wzrost lub spadek o 10 st. Celsjusza, ulec może zmiana ciśnienia w oponie nawet o 0,1 bara. Warto więc mieć to na uwadze i obserwować prognozowane zmiany temperatur i ciągle dostosowywać nasze ciśnienie do panujących warunków na dworze.

Ciśnienie w oponach zimowych

Jak już nam wiadomo ciśnienie w oponie, jest ściśle powiązane z temperaturą otoczenia.  W okresie zimowym w naszych oponach ciśnienie może ulec zmianie. Przy intensywnych mrozach, bez problemu możemy podnieść ciśnienie w naszej oponie, nawet o 0,2 bara bez szkody dla samej opony. Wpłynie to dobrze na sterowność pojazdu, przyczepność ogumienia oraz sztywność. Pamiętać jednak należy, aby ciśnienie wyrównać do zalecanego, gdy temperatura ponownie się podniesie.

Ciśnienie w oponach – o czy warto wiedzieć?
1 (20%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.