Co to jest homologacja opon i czym są opony homologowane?

Aquaplaning
Aquaplaning. Co to jest?
6 sierpnia 2018
parownik klimatyzacji samochodowej
Parownik klimatyzacji samochodowej. Co to jest?
18 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
homologacja opon

Rynek pełen jest różnego rodzaju opon. Niektóre mają uniwersalny charakter i mogą być montowane w wielu rodzajach aut, inne dedykowane są do konkretnych marek a nawet modeli – dotyczy to zwłaszcza ogumienia poziomu premium. Termin „homologacja opon” oznacza ich przeznaczenie do konkretnej marki/modelu samochodu. W takim przypadku jeśli chcielibyśmy założyć inne, warto wpierw sprawdzić czy w ogóle istnieje taka możliwość. Dzisiaj kilka słów o tym co to jest homologacja opon i czym wyróżniają się opony homologowane od zwykłych.

Opony homologowane i bez homologacji – różnice

opony z homologacją

Opony z homologacją występują zwykle w markach klasy premium i sportowych.

Opony homologowane zwykle stosuje się w markach/modelach samochodów, które wyróżniają się ponadprzeciętnymi osiągami. Ich zadaniem jest wyciągniecie maksimum z tego co może auto. Możliwość poruszania się z prędkością oscylującą w granicach 200km/h oraz wyżej sprawia, że opony w takich przypadkach powinny mieć podniesione parametry jezdne.

Opony homologowane do konkretnych marek/modeli aut różnicą się zwykle od zwyczajnych opon trzema podstawowymi cechami

  • Mogą (ale nie muszą) być wykonane są ze specjalnych mieszanek gumy, które zapewniają podwyższoną wytrzymałość na ścieranie
  • Posiadają unikatowy kształt bieżnika opracowany do uzyskania lepszej przyczepności przy dużych prędkościach i równoczesnym skróceniu ścieżki hamowania pojazdu
  • Mogą (ale nie muszą) mieć unikatową budowę wewnętrzną lub zewnętrzną

Wszystkie te cechy sprawiają, że pojazdy z zamontowanymi oponami homologowanymi potrafią więcej, są bardziej komfortowe w prowadzeniu i w teorii bezpieczniejsze – o tyle o ile bezpieczniejsza może być jazda z większą prędkością.

Dlaczego warto korzystać z opon homologowanych do konkretnego auta?

Homologacja opon sprawia, że są one zaprojektowane z uwzględnieniem mocnych i słabych cech konkretnego modelu samochodu. Sprawia to, że tego typu ogumienie w jednym modelu może robić kolosalną różnicę na drodze, ale zainstalowane do innego nie wyróżniać się niczym lub nawet mieć osiągi poniżej przeciętnych.

Innym powodem, dla którego warto stosować opony homologowane jest stopień ich dopracowania. O ile na testowanie standardowych opon samochodowych nie poświęca się setek godzin na każdy model auta do których mają pasować, o tyle homologacja opon wymaga wielu miesięcy intensywnych badań wytrzymałościowych, emisji dźwięków, długości hamowania w różnych warunkach czy podatności na takie efekty jak aquaplaning – nie są to wyjątkowe badania dla branży oponiarskiej, natomiast wszystkie przeprowadza się na konkretnym modelu auta.

Jakie wyjątkowe właściwości posiadają opony z homologacją?

Wyjątkowe właściwości jakie niesie ze sobą homologacja opon zależy głównie od indywidualnych „widzimisię” producenta. W końcu komfort jazdy to rzecz indywidualna, a polepszenie cech w jednych warunkach powoduje ich pogorszenie w innych. Na wyciągnięciu różnych właściwości auta zależy producentom terenówek, a na innych aut sportowych. Podstawowe cechy, na które zwracają uwagę producenci aut to:

homologacja opony

Producenci zwracają uwagę aby dedykowane opony wyciągnęły maksimum możliwości auta.

  • Przyczepność na suchej i mokrej powierzchni oraz na śniegu– podwyższona przyczepność na suchym asfalcie, odporność na aquaplaning czy zachowanie na śniegu to istotne cechy zwłaszcza dla aut sportowych.
  • Żywotność bieżnika – cecha istotna z punktu widzenia ekonomii. Specjalne mieszanki gumy oraz konstrukcja bieżnika ma na celu spowolnienie ścierania się przy intensywnej eksploatacji w ekstremalnych warunkach
  • Opory toczenia – również wiąże się z ekonomią jazdy. Większe opory to również koszty paliwa
  • Opory toczenia – również wiąże się z ekonomią jazdy. Większe opory to również koszty paliwa
  • Poziom hałasu – indywidualna cecha mająca wpływ na komfort jazdy
  • Komfort jazdy – również subiektywna cecha, nie mniej bardzo istotna i wiążąca się z pozostałymi

Trzy rodzaje homologacji opon

Istnienie możliwość że opony dedykowane do konkretnych marek/modeli nie będą pasować do żadnych innych lub ich montaż będzie możliwy tylko po pewnych modyfikacjach. W takich przypadkach homologacja opon może być podzielona na trzy rodzaje właśnie ze względu na wykorzystanie ogumienia. Wyróżniamy:

  • Obowiązkowa homologacja opon – zakazane jest montowanie opon homologowanych dla danej marki na samochodach innych firm. Powodem może być np. specyficzne rozwiązanie techniczne, które na innych markach samochodów może grozić uszkodzeniami.
  • Techniczna homologacja opon – opony homologowane dla danej marki mogą być montowane na samochodach innej firmy, ale jeśli spełniają określone wymagania techniczne.
  • Dowolna homologacja – nie ma przeciwwskazań uniemożliwiających montaż na innych markach samochodów

Na co zwracać uwagę przy uszkodzeniu homologowanej opony?

O ile już w standardowych oponach zastosowanie jednej opony z innym bieżnikiem niż w pozostałych może zauważalnie pogorszyć komfort i bezpieczeństwo jazdy, o tyle te problemy mogą być kolosalne w przypadku opon z homologacją. Stosując opony dedykowane należy więc zwracać szczególną uwagę, aby w przypadku uszkodzenia opony, zastąpić ją takim samym modelem. Często nie ma nawet możliwości technicznej, aby założyć zwykłe koła dojazdowe, a z miejsca zdarzenia zabrać może nas tylko laweta.

 

Co to jest homologacja opon i czym są opony homologowane?
4.5 (90%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.