Rynek pełen jest różnego rodzaju opon. Niektóre mają uniwersalny charakter i mogą być montowane w wielu rodzajach aut, inne dedykowane są do konkretnych marek a nawet modeli – dotyczy to zwłaszcza ogumienia poziomu premium. Termin „homologacja opon” oznacza ich przeznaczenie do konkretnej marki/modelu samochodu. W takim przypadku jeśli chcielibyśmy założyć inne, warto wpierw sprawdzić czy w ogóle istnieje taka możliwość. Dzisiaj kilka słów o tym co to jest homologacja opon i czym wyróżniają się opony homologowane od zwykłych.
Opony z homologacją występują zwykle w markach klasy premium i sportowych.
Opony homologowane zwykle stosuje się w markach/modelach samochodów, które wyróżniają się ponadprzeciętnymi osiągami. Ich zadaniem jest wyciągniecie maksimum z tego co może auto. Możliwość poruszania się z prędkością oscylującą w granicach 200km/h oraz wyżej sprawia, że opony w takich przypadkach powinny mieć podniesione parametry jezdne.
Opony homologowane do konkretnych marek/modeli aut różnicą się zwykle od zwyczajnych opon trzema podstawowymi cechami
Wszystkie te cechy sprawiają, że pojazdy z zamontowanymi oponami homologowanymi potrafią więcej, są bardziej komfortowe w prowadzeniu i w teorii bezpieczniejsze – o tyle o ile bezpieczniejsza może być jazda z większą prędkością.
Homologacja opon sprawia, że są one zaprojektowane z uwzględnieniem mocnych i słabych cech konkretnego modelu samochodu. Sprawia to, że tego typu ogumienie w jednym modelu może robić kolosalną różnicę na drodze, ale zainstalowane do innego nie wyróżniać się niczym lub nawet mieć osiągi poniżej przeciętnych.
Innym powodem, dla którego warto stosować opony homologowane jest stopień ich dopracowania. O ile na testowanie standardowych opon samochodowych nie poświęca się setek godzin na każdy model auta do których mają pasować, o tyle homologacja opon wymaga wielu miesięcy intensywnych badań wytrzymałościowych, emisji dźwięków, długości hamowania w różnych warunkach czy podatności na takie efekty jak aquaplaning – nie są to wyjątkowe badania dla branży oponiarskiej, natomiast wszystkie przeprowadza się na konkretnym modelu auta.
Wyjątkowe właściwości jakie niesie ze sobą homologacja opon zależy głównie od indywidualnych „widzimisię” producenta. W końcu komfort jazdy to rzecz indywidualna, a polepszenie cech w jednych warunkach powoduje ich pogorszenie w innych. Na wyciągnięciu różnych właściwości auta zależy producentom terenówek, a na innych aut sportowych. Podstawowe cechy, na które zwracają uwagę producenci aut to:
Producenci zwracają uwagę aby dedykowane opony wyciągnęły maksimum możliwości auta.
Istnienie możliwość że opony dedykowane do konkretnych marek/modeli nie będą pasować do żadnych innych lub ich montaż będzie możliwy tylko po pewnych modyfikacjach. W takich przypadkach homologacja opon może być podzielona na trzy rodzaje właśnie ze względu na wykorzystanie ogumienia. Wyróżniamy:
O ile już w standardowych oponach zastosowanie jednej opony z innym bieżnikiem niż w pozostałych może zauważalnie pogorszyć komfort i bezpieczeństwo jazdy, o tyle te problemy mogą być kolosalne w przypadku opon z homologacją. Stosując opony dedykowane należy więc zwracać szczególną uwagę, aby w przypadku uszkodzenia opony, zastąpić ją takim samym modelem. Często nie ma nawet możliwości technicznej, aby założyć zwykłe koła dojazdowe, a z miejsca zdarzenia zabrać może nas tylko laweta.