kompresor klimatyzacji samochodowej
Jakie filtry są w samochodzie oraz kiedy należy je wymienić?
7 grudnia 2020
Czy Po Zmianie Opon Trzeba Ustawiać Geometrię? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy warto inwestować w opony całoroczne?
12 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Czy Po Zmianie Opon Trzeba Ustawiać Geometrię? – Proserwis zdjęcie nr 5

Geometria kół odpowiada za bezpieczeństwo. Odpowiednia regulacja położeń kół zapewnia maksymalną przyczepność oraz zwiększa trwałość opon i elementów układu zawieszenia. Odpowiednio ustawione koła zmniejszają również zużycie paliwa i wpływają na komfort jazdy. Czy sezonowa wymiana kół lub opon ma wpływ na geometrię, i czy należy ją ustawiać po zmianie kół? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy!

Czym jest geometria kół?

Geometria kół to odpowiednie ustawienie kątowe kół, do których zaliczają się kąty takie jak: kąt pochylenia kół, kąt zbieżności kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Ten zespół zależności ma bezpośredni wpływ na przyczepność pojazdu. Poprawnie ustawiona geometria kół zapewnia kołom maksymalną powierzchnię stałego kontaktu z podłożem, dzięki czemu nasz komfort jazdy i bezpieczeństwo jest na wysokim poziomie. Poprawnie ustawiona geometria kół to także poprawienie kierowalności auta a także zmniejszenie zużycia paliwa i opon.

Co składa się na geometrię?

  • Przegląd rejestracyjnyKąt pochylenia kół – to kąt odchylenia od pionu koła widzianego od przodu pojazdu. Kąt ten może być dodatni lub ujemny. Dodatni kąt pochylenia oznacza, że góra koła odchyla się od samochodu. Jest to niebezpieczne ustawienie, które dodatkowo mocno obciąża zewnętrzną część bieżnika. Ujemny kąt pochylenia oznacza, że góra koła odchyla się do samochodu. Niewielki kąt negatywny pozytywnie wpływa na przyczepność pojazdu w zakrętach. Powinien on być tak dobrany, by podczas skrętu bieżnik opony w całości dotykał jezdni.
  • Zbieżność kół – jest to różnica odległości między przodem i tyłem kół na osi. Kąt zbieżności ma wydatny wpływ na pokonywanie zakrętów. Gdy odległość między kołami na osi z przodu jest mniejsza niż z tyłu, mamy do czynienia ze zbieżnością. Objawia się ona zazwyczaj podsterownością, a także zużyciem zewnętrznych krawędzi bieżnika. Rozbieżność występuje gdy  odległość między kołami na osi z tyłu jest mniejsza niż z przodu. Powoduje to nadsterowność oraz zużycie wewnętrznej części bieżnika
  • Kąt pochylenia sworznia zwrotnicy – to kąt jaki tworzy sworzeń zwrotnicy koła z prostą prostopadłą do powierzchni podłoża. Kąt ten mierzony jest wzdłuż osi poprzecznej pojazdu.
  • Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy – Kąt ten powoduje powstanie momentu stabilizacyjnego. Jest on niezwykle przydatny podczas dużych prędkości i dużym promieniu skrętu. Prawidłowe ustawienie kąta wyprzedzenia pozwala na samoczynne powrócenie kół do pozycji jazdy na wprost po wykonanym skręcie.

Czy trzeba ustawiać geometrię po wymianie kół?

Sezonowa wymiana kół powinna wiązać się z ponownym ustawieniem geometrii. Jeżeli chcemy by nasze opony służyły nam jak najdłużej, to geometria jest niezbędna. Dlaczego czasami dzieje się tak, że przed wymianą opon nie było problemów, a po wymianie auto zaczęło ściągać w którąś stronę? Odpowiedź jest prosta, poprzednie opony ułożyły się do ustawień zawieszenia, przez co auto nie ściągało. Inne opony będą inaczej wyrobione, przez co można odczuwać różnice w zachowaniu się pojazdu na drodze. Dlatego, po wizycie w zakładzie wulkanizacyjnym takim jak PROserwis warto także dokonać geometrii kół, która dużo nie kosztuje, a w skali roku potrafi się zwrócić, poprzez mniejsze zużycie paliwa i opon.

Czy po zmianie opon trzeba ustawiać geometrię?
3.2 (63.33%) 6 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.