Geometria kół odpowiada za bezpieczeństwo. Odpowiednia regulacja położeń kół zapewnia maksymalną przyczepność oraz zwiększa trwałość opon i elementów układu zawieszenia. Odpowiednio ustawione koła zmniejszają również zużycie paliwa i wpływają na komfort jazdy. Czy sezonowa wymiana kół lub opon ma wpływ na geometrię, i czy należy ją ustawiać po zmianie kół? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy!
Geometria kół to odpowiednie ustawienie kątowe kół, do których zaliczają się kąty takie jak: kąt pochylenia kół, kąt zbieżności kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Ten zespół zależności ma bezpośredni wpływ na przyczepność pojazdu. Poprawnie ustawiona geometria kół zapewnia kołom maksymalną powierzchnię stałego kontaktu z podłożem, dzięki czemu nasz komfort jazdy i bezpieczeństwo jest na wysokim poziomie. Poprawnie ustawiona geometria kół to także poprawienie kierowalności auta a także zmniejszenie zużycia paliwa i opon.
Sezonowa wymiana kół powinna wiązać się z ponownym ustawieniem geometrii. Jeżeli chcemy by nasze opony służyły nam jak najdłużej, to geometria jest niezbędna. Dlaczego czasami dzieje się tak, że przed wymianą opon nie było problemów, a po wymianie auto zaczęło ściągać w którąś stronę? Odpowiedź jest prosta, poprzednie opony ułożyły się do ustawień zawieszenia, przez co auto nie ściągało. Inne opony będą inaczej wyrobione, przez co można odczuwać różnice w zachowaniu się pojazdu na drodze. Dlatego, po wizycie w zakładzie wulkanizacyjnym takim jak PROserwis warto także dokonać geometrii kół, która dużo nie kosztuje, a w skali roku potrafi się zwrócić, poprzez mniejsze zużycie paliwa i opon.