Czy warto inwestować w opony całoroczne?

Czy Warto Inwestować W Opony Całoroczne? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy po zmianie opon trzeba ustawiać geometrię?
12 grudnia 2020
opona zimowa
Opony letnie – czy warto kupować
25 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Czy Warto Inwestować W Opony Całoroczne? – Proserwis zdjęcie nr 5

Opony całoroczne, czy też uniwersalne, to rozwiązanie znane jeszcze z lat 90. Dopiero wtedy, producenci ogumienia dokonali przełomu w technologii tworzenia opon wyspecjalizowanych. Gdy ruszył marketing opon sezonowych, większość producentów deprecjonowała wartość opon całorocznych, mówiąc że nie nadają się one ani na lato, ani na zimę. A jak jest naprawdę? Wcześniej wspomniany postęp w tworzeniu mieszanek gumowych oraz w tworzeniu bieżników spowodował, że opony całoroczne stały się bardzo dobrym i bezpiecznym wyborem dla osób, które śnieg widują tylko w telewizji. Opony całoroczne to przede wszystkim kompromis.

Dla kogo opony całoroczne?

Przed wyborem opon należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakim jestem kierowcą? Jeżeli potrafimy w ciągu roku przejechać 30, 40 czy nawet 50 tysięcy kilometrów, to opony całoroczne nie są wskazane. Ogumienie uniwersalne jest przeznaczone głównie dla osób, które w ciągu roku robią maksymalnie 15 tysięcy kilometrów, i to jeżdżąc po mieście. Żywotność takich opon określana jest przez producentów na 50 do 60 tysięcy km, przez co znakomicie sprawdzą się podczas jazdy w cyklu miejskim. Posiadając auto na oponach całorocznych, powinniśmy unikać podróżowania w czasie skrajnych upałów a także podczas ataku zimy. Opony całoroczne nie są przystosowane to takich, bardzo skrajnych warunków.

Czy opony uniwersalne się opłacają?

felgi aluminiowe

Zapraszamy do Proserwis pod Poznań! Opony całoroczne najlepszych marek i profesjonalna obsługa.

To, czy opony uniwersalne będą się opłacać, zależy przede wszystkim od kierowcy i jego stylu jazdy, a także od ilości pokonywanych kilometrów w ciągu roku. Jeżeli przyjmiemy, że roczny przebieg opon będzie na poziomie 10 tysięcy kilometrów i sprawdzimy koszt użytkowania opon, będzie on wyglądał mniej więcej następująco. Kupując opony uniwersalne wysokiej klasy, takie jak GoodYear Vector 4Seasons G3, musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie 1365 złotych za komplet opon. Chcąc posiadać opony zimowe i letnie wysokiej klasy, możemy zainwestować w letnie Michelin Primacy 4 gdzie koszt zestawu wynosi 1770 złotych, oraz Michelin Alpin 6, które kosztują 1620 złotych za zestaw. Z prostej kalkulacji wynika, że dwa zestawy opon kosztują o ponad 2 tysiące więcej od jednego zestawu opon uniwersalnych. Problemem jest tylko ilość kilometrów, na jakie dane opony są przygotowane. Dwa zestawy opon, letnie i zimowe, powinny wytrzymać około 12 lat użytkowania przy założonych 10000 km rocznie, natomiast uniwersalne wytrzymają 6 lat. Im więcej kilometrów rocznie robimy, tym bardziej opłacalne są opony sezonowe.

Koszt eksploatacji opon

Opona całoroczna przy przebiegu na poziomie 10000 km wystarczy na 6 lat użytkowania. Dzieląc 1365 na 6, daje nam kwotę 227 złotych rocznie. Nie wliczamy do tej kwoty żadnych dodatkowych opłat związanych z przechowywaniem i wymianą opon. Dwa komplety opon sezonowych powinny starczyć na dwa razy dłużej, od opon uniwersalnych. Zakładając standardowe 10000km rocznego przebiegu, otrzymamy kwotę 283 złotych rocznych kosztów eksploatacji. Dokładając do tego koszty wymiany opon, i ewentualne koszty przechowywania, ostateczna kwota zamknie się w okolicy 500 złotych rocznie. Z tych obliczeń wynika, że jeżeli jeździmy mało, to warto zakupić opony całoroczne, ponieważ są one dużo tańsze w zakupie i eksploatacji.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.