płukanie klimatyzacji 1a
Jak wygląda serwis klimatyzacji?
20 stycznia 2021
Czy Warto Korzystać Z Klimatyzacji Zimą? – Proserwis zdjęcie nr 4
Jakie uszkodzenia opony może naprawić wulkanizator?
14 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Czy Warto Korzystać Z Klimatyzacji Zimą? – Proserwis zdjęcie nr 5

Wielu kierowców bagatelizuje układ klimatyzacji samochodowej, sprowadzając go do poziomu chłodzenia powietrza latem. Tymczasem, układ klimatyzacji działa doskonale zimą, wysuszając powietrze i obniżając stopień zaparowania szyb wewnątrz pojazdu. Ponadto, ciągłe korzystanie z układu klimatyzacji ogranicza ryzyko zanieczyszczenia układu oraz obniża ryzyko uszkodzenia podzespołów klimatyzacji.

Czy warto korzystać z klimatyzacji zimą?

Czy Warto Korzystać Z Klimatyzacji Zimą? – Proserwis zdjęcie nr 6Korzystanie z układu klimatyzacji kilka razy w tygodniu przekłada się na zwiększoną niezawodność układu. Mechanicy zalecają korzystać z klimatyzacji zimą, ponieważ przekłada się to na zmniejszone parowanie wewnątrz pojazdu, zmniejszone ryzyko zagrzybienia kanałów powietrznych, a także obniżenie ryzyka zatarcia kompresora ze względu na niedostateczne smarowanie. W nowszych autach należy włączyć klimatyzację na tryb auto, dzięki czemu układ powietrzny sam dostosowuje się do panujących warunków. W niskich temperaturach nie uruchomi kompresora klimatyzacji, dopóki silnik i powietrze w samochodzie nie będzie ciepłe. Takie rozwiązanie chroni parownik przed zamarznięciem, oraz zwiększa niezawodność całego układu.

Używanie klimatyzacji zimą osusza powietrze wewnątrz samochodu, zmniejszając zjawisko parowania. Z tego wynika, że włączona klimatyzacja przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Zapewnienie odpowiedniego poziomu widoczności dla kierowcy jest niezbędne do bezpiecznego przemieszczania się. Ponadto, włączona klimatyzacja wpływa bezpośrednio na poziom komfortu, oraz na skupienie kierowcy. Zimą każdy kierujący pojazdem powinien być podwójnie czujny, ze względu na panujące zmienne warunki drogowe, dlatego klimatyzacja to doskonały wybór.

Dajmy klimatyzacji pracować

Aby klimatyzacja była wydajna, cały jej układ musi być sprawny. W starszych układach, szacowany ubytek czynnika może kształtować się nawet na poziomie 15 procent. Nieregularne korzystanie z klimatyzacji może spowodować większe ubytki, co przyczyni się do pogorszenia działania układu. W układzie oprócz czynnika krąży także smar, który odpowiada za smarowanie kompresora, dlatego ubytek czynnika to także ubytek smaru. Niedostateczne smarowanie kompresora może spowodować jego zatarcie oraz uszkodzenie tłoków w sprężarce. Nieużywanie klimatyzacji zimą może także spowodować korozję sprzęgła sprężarki. Dlatego tak ważne jest niebagatelizowanie układu klimatyzacji oraz jej regularnego serwisu. Regularne korzystanie z układu klimatyzacji niezależnie od pogody pozwala na odpowiednie nasmarowanie elementów wewnątrz układu, co bezpośrednio przekłada się na niezawodność całego systemu.

Jak często serwisować klimatyzację?

Układ klimatyzacji wymaga działań serwisowych średnio co 2 lata. W profesjonalnym zakładzie powinno się uzupełnić stan czynnika chłodniczego a także oleju. Warto także sprawdzić szczelność. Dodatkowo powinniśmy wymienić filtr powietrza i filtr osuszający. Ostatnią czynnością którą warto wykonać jest oczyszczenie kanałów wentylacyjnych za pomocą środków odgrzybiających i przeciwdrobnoustrojowych. Oczyszczanie odbywa się za pomocą różnych metod, przy czym najpopularniejszymi są ozonowanie, odgrzybianie chemiczne oraz odgrzybianie ultradźwiękami. Każda z wybranych metod jest skuteczna, ponadto warto co jakiś czas samemu oczyścić układ za pomocą preparatów w sprayu.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji w Proserwis z Poznania kosztuje, zależnie od zakresu czynności, od 10 złotych. Zależnie od wielkości pojazdu, oczyszczanie ozonowe kosztuje od 50 złotych, a oczyszczanie ultradźwiękami od 80. Koszt pełnej diagnozy klimatyzacji z naprawą i serwisem jest ustalany indywidualnie, zależnie od zakresu prac. Można przyjąć, że średnia kwota za pełen serwis klimatyzacji będzie w okolicach 300 złotych. W razie problemów z układem klimatyzacji zapraszamy do kontaktu z serwisem Proserwis, gdzie wykwalifikowana kadra doradzi co trzeba zrobić.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.