Czy warto zainstalować czujnik TPMS w starszym aucie?

sprężarka
Jak przebiega regeneracja sprężarki klimatyzacji?
3 listopada 2020
płukanie klimatyzacji 1a
Kiedy warto dokonać płukania klimatyzacji?
19 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Czy Warto Zainstalować Czujnik Tpms W Starszym Aucie? – Proserwis zdjęcie nr 4

Unia Europejska wprowadziła przepisy, które wymuszają na producentach aut montowanie czujników ciśnienia we wszystkich nowych samochodach. A jak to prawo tyczy się do starszych aut? Nie ma wymogu zainstalowania w swoim aucie czujników TPMS, przy czym dla własnej wygody można to zrobić. Jeżeli posiadacie naprawdę wiekowe auto, i sądzicie że do niego nie da się zainstalować takiego systemu, to się mylicie. PROserwis ma w swojej ofercie dostosowywanie systemu TPMS dla każdego samochodu. Zapraszamy do przeczytania wpisu!

Do czego przydaje się TPMS?

Wielu kierowców zastanawia się, po co taki system jest. Dawniej radzono sobie bez czujników w oponach, sprawdzając ciśnienie wizualnie lub poprzez manometr. Gdyby nie rozporządzenie Unijne, czujniki TPMS nadal nie miałyby szerszego zastosowania. Dlaczego więc wymaga się od producentów nowych aut obecności tych czujników? Jako że nie są one niezbędne do prowadzenia samochodu, wpływają bezpośrednio na komfort i jakość korzystania z samochodu. Dzięki tym czujnikom można w dowolnej chwili sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Ponadto system ten ostrzega gdy ciśnienie spada poniżej zalecanego poziomu. Dzięki temu systemowi można bez wychodzenia z auta sprawdzić poziom napompowania kół, a w nowocześniejszych systemach można sprawdzić nawet temperaturę poszczególnych opon.

Jak działają czujniki TPMS

Czujniki ciśnienia to elementy które znajdują się wewnątrz opony, scalone są zazwyczaj z wentylem. Zaletą takiego czujnika jest wysoka dokładność pomiaru ciśnienia i temperatury. Oprócz czujników wewnętrznych, mamy takżę czujniki zewnętrzne, które znajdują się na zewnątrz opony. Są przez to narażone na uszkodzenia mechaniczne przy czym są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Obydwa rodzaje czujników wysyłają dane do komputera samochodowego za pomocą fal radiowych co eliminuje obecność kabli. Każdy czujnik wyposażony jest w baterię, która wystarcza na 7 do 10 lat.

Jak założyć czujniki TPMS w starszym aucie?

czujniki tpms

PROserwis zaprasza wszystkich zainteresowanych do kontaktu, ponieważ prowadzimy usługę montażu czujników w kołach. Posiadamy czujniki do każdego rodzaju auta, jednak każda wycena jest robiona indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu!

Fabrycznie montowane czujniki są bardzo proste, a ich integracja z systemem ABS pozwala na szybkie i precyzyjne pomiary. Istnieje jednak możliwość wymiany standardowych czujników na lepsze, które będą przesyłać bardziej precyzyjne dane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, system nie tylko wskaże nam utratę ciśnienia, ale także pokaże w której oponie występuje problem. Co natomiast z autami które nie mają chociażby ABSu? System TPMS można dostosować do każdego auta. Aby jednak było to stosunkowo tanie i dobrze wykonane, należy udać się do wulkanizatora, który podczas sezonowej wymiany opon założy nam wentyle z czujnikami. W ten sposób oszczędzimy czas i pieniądze. Wulkanizator zakłada nam cztery wentyle z przekaźnikami w koła oraz odbiornik w kabinie.

Na początek, przed założeniem wentyli, wulkanizator powinien oznaczyć każdą felgę, ponieważ raz zamontowany czujnik jest już przeznaczony dla danej felgi. W miejsce starych wentyli, wulkanizator wkłada nowe z przekaźnikami. Montuje w nich także baterie. Następnie zakładamy opony i przykręcamy koła na swoje miejsca.

Dalej należy zamontować odbiornik w kabinie. Jeżeli trzeba skalibrować czujniki to wulkanizator powinien to zrobić, a następnie przetestować system. Po uruchomieniu samochodu na wyświetlaczu odbiornika powinno nam się wyświetlić ciśnienie w oponach. Część odbiorników posiada możliwość integracji ze smartfonem, przez co można sprawdzić ciśnienie opon w dowolnym momencie.

PROserwis zaprasza wszystkich zainteresowanych do kontaktu, ponieważ prowadzimy usługę montażu czujników w kołach. Posiadamy czujniki do każdego rodzaju auta, jednak każda wycena jest robiona indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu!

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.