Czym jest lewarek samochodowy i jak go użyć do zmiany opony?

ozonator
Co to jest ozonator klimatyzacji?
5 lutego 2019
czujnik ciśnienia
Co to jest aktywator czujników TPMS?
15 marca 2019
Pokaż wszystkie
lewarek

Powszechnie wiadomo, że jazda samochodem, często wiąże się z nieprzewidywanymi sytuacjami.  Niebezpieczeństwa  czyhają na kierowcę za każdym zakrętem, a chwila nieuwagi lu zwykły pech może zakończyć się nieprzyjemnościami. Jedną z najbardziej powszechnych usterek jest zwyczajne przebicie opony. Właśnie dlatego oprócz apteczki, koła zapasowego, trójkąta i żarówek, na wyposażeniu naszego auta powinien obowiązkowo znaleźć się także lewarek samochodowy. Czym jest i jak z niego korzystać?

lewarek smaochodowy

Klasyczny lewarek samochodowy

Czym  jest lewarek samochodowy?

Lewarek samochodowy to rodzaj dźwigni do przenoszenia ciężarów: bardzo poręcznej, o niewielkich rozmiarach. Jest niezbędnym i standardowym wyposażeniem każdego warsztatu, garażu, czy auta. Z racji niewielkiej podstawy używany jest przede wszystkim do unoszenia auta na czas wymiany koła. Zwykle konstrukcja łap oraz nośność, dostosowane są do konkretnego modelu auta. Próba użycia lewarka samochodowego do podniesienia modelu auta o wyższej wadze dopuszczanej może zakończyć się nieprzyjemnościami w postaci uszkodzenia podwozia lub własnego ciała.

Jak używać podnośnika do wymiany opony?

Przed podnoszeniem

  • samochód ustaw na płaskim, twardym i stabilnym podłożu
  • włącz światła awaryjne
  • wyprostuj koła
  • zaciągnij hamulec awaryjny
  • wrzuć pierwszy bieg
  • zablokuj koła klinami, kamieniami lub czymś większym najlepiej z obu stron
  • wyproś wszystkich pasażerów z auta, w trakcie podnoszenia nikt nie powinien przebywać w kabinie
  • ustaw trójkąt ostrzegawczy (w odległościach kolejno: 100m autostrada, 30-50m poza terenem zabudowanym, 1m miasto)
  • wyciągnij koło dojazdowe lub zapasowe: znajduje się ono w bagażniku pod pokrywą, na linie, lub wymaga demontażu z kosza pod bagażnikiem
  • poluzuj lekko śruby, użyj do tego klucza dynamometrycznego
  • Podłóż podnośnik na stabilnym gruncie, jeśli nie masz takiej możliwości wsuń pod lewarek kawałek deski
  • Zamocuj lewarek. Punkty oznaczone są za pomocą specjalnych wgłębień na podłużnicy (od strony podwozia).

Podnoszenie

Samochód podnieś tak, aby można było wymienić koło, czyli na około 2 cm od podłoża. Nie podnoś samochodu za wysoko, żeby auto nie zsunęło się z lewarka. Skutki ewentualnego zsunięcia się auta z podnośnika zminimalizujesz jeśli podłożysz pod nie koło. W razie upadku samochód „oprze” się na kole zamiast z impetem uderzyć o podłoże.

Odkręcanie śrub

Teraz możesz odkręcić całkowicie poluzowane śruby. Odłóż je w suchym i czystym miejscu. Zdejmij ostrożnie koło, nie szarpiąc się jeśli jest zabezpieczone.

Założenie koła zapasowego i dokręcenie śrub

Sprawdź, czy koło dobrze przylega do piasty. Przykręć je delikatnie i opuść samochód. Gdy auto będzie już stać stabilnie na czterech kołach, dokręć śruby kluczem. Jeśli koło było nieużywane przez długi czas wymaga dopompowania. Zachowaj szczególną ostrożność podczas dalszej jazdy, jeśli nie masz takiej możliwości. Nie przekraczaj zalecanej prędkości 80 km/h.

Czym jest lewarek samochodowy i jak go użyć do zmiany opony?
5 (100%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.