filtr kabinowy węglowy
Przeciwpyłkowy filtr klimatyzacji – czym jest i jak działa?
10 maja 2018
polerowanie felg aluminiowych
Polerowanie felg aluminiowych krok po kroku
14 maja 2018
Pokaż wszystkie
czynnik chłodzący

W opinii wielu kierowców w Polsce, nawet nie do końca sprawna klimatyzacja samochodowa, nie jest warta wyłożenia pieniędzy na serwis klimatyzacji. Poznań nie odbiega od tego schematu i również mieszkańcy stolicy wielkopolski często bagatelizują pierwsze oznaki usterek. To niestety tylko pozorna pozorna oszczędność. Zaniedbanie zazwyczaj sprawia, że kierowca musi wydać znacznie większą kwotę na naprawy klimatyzacji. Dlaczego tak jest i jak dbanie o czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej może ograniczyć ryzyko usterek w przyszłości?

Jeśli cały układ klimatyzacji samochodowej porównać do układu krwionośnego to jego sercem jest kompresor, natomiast krew stanowi właśnie czynnik chłodzący. Dlaczego jest on tak ważny?

Czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej ma dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze jest wymiennikiem ciepła całego układu, niezbędnym do odpowiedniego chłodzenia. Drugą jego funkcja wiąże się z regularnym smarowaniem sprężarki i uszczelnianiem układu. W skład czynnika chłodzącego klimatyzacji wchodzi specjalny rodzaj oleju, który miesza się z czynnikiem i smaruje kompresor za każdym razem, kiedy ten tłoczy mieszankę do układu.

Jak działa czynnik chłodzący w klimatyzacji?

To, co jest istotne, jeśli mowa o prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji, to kwestia różnych roli jaką pełni w niej czynnik chłodzący. Poza tym, że odpowiada za właściwą temperaturę powietrza, jest też niezwykle istotny, jeśli mowa o ochronie pozostałych części samochodu w tym układu elektrycznego. Nieszczelność układu klimatyzacji może spowodować, że czynnik chłodzący wydostanie się na zewnątrz i spowoduje zwarcie, które z kolei grozi większymi konsekwencjami w całym układzie elektrycznym samochodu.

Innym zagrożeniem jest tarcie kompresora. W momencie kiedy klimatyzacja samochodowa nie jest używana przez dłuższy czas, np. w okresie zimowym, czynnik chłodzący w klimatyzacji może ulec rozdzieleniu od oleju. Wiąże się to z pracą sprężarki bez odpowiedniego smarowania, co z kolei prowadzi do jej zatarcia. Jest to analogiczna sytuacja do silnika samochodowego pracującego bez oleju silnikowego. W takim przypadku konieczne będzie kupno nowego kompresora, co wiąże się ze sporymi wydatkami.

Żeby zapobiec kosztom związanym z naprawą klimatyzacji, bardzo ważne jest włączanie klimatyzacji nawet zimą, aby przestoje w jej użyciu nie były zbyt długie. Takie działanie oraz pamięć o regularnym serwisowaniu zminimalizują ryzyko wystąpienia drogich usterek.

Diagnostyka klimatyzacji – sposób na oszczędność

Regularne serwisowanie to podstawa. Diagnostyka klimatyzacji to koszt ok 100-150 zł.  W tej cenie serwisant sprawdzi szczelność układu, uzupełni czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej do zalecanej przez producenta wartości oraz przeprowadzi odgrzybianie ozonem lub ultradźwiękami. To niewielki koszt, zwłaszcza jeśli spojrzy się na skutki serwisowych zaniedbań. Naprawa lub wymiana elementów klimatyzacji takich jak kompresor, w przypadku samochodów używanych,  niejednokrotnie przekroczy realną wartość auta. Kilka tysięcy złotych można w prosty sposób oszczędzić, jeśli klimatyzacja jest regularnie serwisowana, a czynnik chłodzący uzupełniany.

Co powoduje uszkodzenia układu klimatyzacji samochodowej?

Prawidłowe działanie klimatyzacji, jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim, chodzi o zdrowie  komfort podróży użytkowników auta. Kiedy układ nie działa we właściwy sposób, nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniej jakości oraz komfortu jazdy sobie i współpasażerom. Nieprawidłowe działanie klimatyzacji, może nie tylko negatywnie wpływać na zdrowie, ale też – jeśli np. dojdzie do awarii układu chłodzącego – na mobilność pojazdu. Warto jest zatem zadbać o właściwe funkcjonowanie klimatyzacji w samochodzie i wybierać autoryzowane serwisy jeśli chodzi o jej naprawę.

czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej

Odpowiedni poziom czynnika chłodzącego zapewnia nie tylko przyjemny chłód, ale i bezpieczeństwo systemów auta.

Klimatyzacja, podobnie jak pozostałe części samochodu narażona jest na szereg uszkodzeń mechanicznych wynikających z takich czynników jak drgania i zmęczenie materiału oraz fizyczno-chemicznych jak duże i częste skoki temperatury czy wszechobecną wilgoć.

Częste występowanie tych czynników, które wiąże się z normalnym użytkowaniem samochodu, może skutkować powstawaniem nieszczelności układu klimatyzacji. Inna popularna usterka związaną jest z użytkowaniem klimy, a właściwej z jej brakiem. Co to oznacza?

Kiedy klimatyzacja działa prawidłowo?

Podstawowym celem funkcjonowania klimatyzacji samochodowej jest bezpieczne dla zdrowia obniżenie temperatury w kabinie.

Aby system klimatyzacji w ogóle działała, temperatura na zewnątrz auta musi być zdecydowanie wyższa, niż panująca w jego wnętrzu. Przy obniżeniu temperatury w środku kluczowe znaczenie odgrywa „olej napędowy” całego systemu czyli czynnik chłodzący. To właśnie dzięki niemu, powietrze, które krąży w klimatyzatorze, poddawane jest odpowiedniej obróbce.

Kolejnymi ważnymi elementami, jeśli chodzi o prawidłowe działanie klimatyzacji w samochodzie, jest skraplacz oraz sprężarka.  Powietrze, które zostaje poddane obróbce, nie tylko musi mieć obniżoną temperaturę – za co odpowiada w dużej mierze czynnik chłodzący, ale też nie może zawierać wilgoci. Sprężarka oraz skraplacz, przy wsparciu kompresora, są w stanie skutecznie usunąć wilgoć z powietrza i „puścić” je dalej w bezpiecznej formie.

Kiedy więc klimatyzacja działa prawidłowo? Jedynie, kiedy wszystkie te elementy współgrają, a wnętrze kabiny wypełnia czyste, chłodne powietrze.

Czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej
4.3 (86.67%) 3 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

1 Komentarz

  1. Czynnik Chłodzący W Klimatyzacji Samochodowej – Proserwis zdjęcie nr 4 Martusia99 pisze:

    Czy czynniki chłodzące czymś się od siebie różnią oprócz ceny?