filtr kabinowy węglowy
Filtr Kabinowy – budowa klimatyzacji samochodowej cz. 1
10 maja 2018
polerowanie felg aluminiowych
Polerowanie felg aluminiowych krok po kroku
14 maja 2018
Pokaż wszystkie
czynnik chłodzący

W opinii wielu kierowców w Polsce, nawet nie do końca sprawna klimatyzacja samochodowa, nie jest warta poniesienia kosztów na serwis klimatyzacji. Poznań nie odbiega od średniej i mieszkańcy stolicy wielkopolski równie często bagatelizują pierwsze oznaki usterek. Ta pozorna oszczędność powoduje często, że kierowca, w niedalekiej przyszłości, będzie musiał wydać znacznie większą kwotę na naprawy klimatyzacji. Dlaczego?

Diagnostyka klimatyzacji – sposób na oszczędność

Podstawowa diagnostyka klimatyzacji wraz z uzupełnieniem czynnika i sprawdzeniem szczelności to koszt ok 100-150 zł. To niewiele jeśli spojrzy się na skutki jej zaniedbań. Naprawa lub wymiana elementów klimatyzacji takich jak kompresor, w przypadku samochodów używanych,  niejednokrotnie przekroczy realną wartość auta.  Kilka tysięcy złotych można w prosty sposób oszczędzić, jeśli klimatyzacja jest regularnie serwisowana.

Co powoduje uszkodzenia układu klimatyzacji samochodowej?

Prawidłowe działanie klimatyzacji, jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim, chodzi o nasze zdrowie. Kiedy układ nie działa we właściwy sposób, nie będziemy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej jakości oraz komfortu jazdy. Nieprawidłowe działanie klimatyzacji, może nie tylko negatywnie wpływać na nasze zdrowie, ale też – jeśli np. dojdzie do awarii układu chłodzącego – na funkcjonowanie całego pojazdu. Warto jest zatem zadbać o właściwe funkcjonowanie klimatyzacji w samochodzie i wybierać autoryzowane serwisy jeśli chodzi o jej naprawę.

czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowejKlimatyzacja, podobnie jak pozostałe części samochodu narażona jest na szereg uszkodzeń mechanicznych wynikających z takich czynników jak drgania i zmęczenie materiału oraz fizyczno-chemicznych jak duże i częste skoki temperatury czy wszechobecną wilgoć.

Częste występowanie tych czynników, które wiąże się z normalnym użytkowaniem samochodu, może skutkować powstawaniem nieszczelności układu klimatyzacji. Inna popularna usterka związaną jest z użytkowaniem klimy, a właściwej z jej brakiem. Co to oznacza?

O budowie i działaniu klimatyzacji słów kilka

Podstawowym celem funkcjonowania klimatyzacji samochodowej jest bezpieczne dla zdrowia obniżenie temperatury w kabinie.

Aby system klimatyzacji w ogóle działała, temperatura na zewnątrz auta  musi być zdecydowanie wyższa, niż panująca w jego wnętrzu. Przy obniżeniu temperatury w środku kluczowe znaczenie odgrywa „olej napędowy” całego systemu czyli czynnik chłodzący. To właśnie dzięki niemu, powietrze, które krąży w klimatyzatorze, poddawane jest odpowiedniej obróbce.

Kolejnymi ważnymi elementami, jeśli chodzi o prawidłową budowę klimatyzacji w samochodzie, jest skraplacz oraz sprężarka.  Powietrze, które zostaje poddane obróbce, nie tylko musi mieć obniżoną temperaturę – za co odpowiada w dużej mierze czynnik chłodzący, ale też nie może zawierać wilgoci. Sprężarka oraz skraplacz, przy wsparciu kompresora, są w stanie skutecznie usunąć wilgoć z powietrza i „puścić” je dalej w bezpiecznej formie.

Czynnik chłodzący w klimatyzacji

Jeśli cały układ klimatyzacji samochodowej porównać do układu krwionośnego to jego sercem jest kompresor – sprężarka, natomiast krew stanowi właśnie czynnik chłodzący.

Czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej ma dwie zasadnicze funkcje. Z jednej strony jest wymiennikiem ciepła całego układu, niezbędnym do odpowiedniego chłodzenia. Drugą jego funkcja wiąże się z regularnym smarowaniem sprężarki i uszczelnianiem układu. W skład czynnika chłodzącego klimatyzacji wchodzi specjalny rodzaj oleju.

Jak działa czynnik chłodzący w klimatyzacji?

To, co jest niezmiernie istotne, jeśli mowa o prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji, to kwestia jak działa czynnik chłodzący. Poza tym, że odpowiada on za właściwą temperaturę powietrza, jest on też niezwykle istotny, jeśli mowa o ochronie pozostałych części samochodu. Elektronika w autach ma to do siebie, że jest niestety bardzo delikatna i w efekcie bardzo „lubi się psuć”. Jeśli czynnik chłodzący nie będzie działał we właściwy sposób, może dojść do zwarcia, które w najgorszym wypadku, może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego działania układu elektrycznego w naszym pojeździe.

W momencie kiedy klimatyzacja samochodowa nie jest używana przez dłuższy czas, np. w okresie zimowym, czynnik chłodzący w klimatyzacji może ulec rozdzieleniu od oleju. Wiąże się to z pracą kompresora bez odpowiedniego smarowania, co z kolei prowadzi do zatarcia sprężarki. Jest to analogiczna sytuacja do silnika samochodowego pracującego bez oleju silnikowego.

Żeby zapobiec kosztom związanym z serwisem klimatyzacji, bardzo ważne jest włączanie klimatyzacji nawet zimą, aby przestoje w jej użyciu nie były zbyt długie oraz regularne serwisowanie.

3 Komentarze

  1. […] na nadaniu odpowiedniego ciśnienia czynnikowi chłodzącemu, a więc jego sprężeniu. Sprężony czynnik chłodzący krąży w układzie i chłodzi wnętrze […]

  2. […] Może tez pojawić się szron na parowniku, co będzie sugerowało, że czujnik nie zadziałał i czynnik chłodzący o nieodpowiedniej temperaturze przedostał się dalej. A to z kolei sprawi, że zablokowane […]

  3. […] serwisant zauważy jakikolwiek wyciek musi go jak najszybciej usunąć. Następnie uzupełnia czynnik chłodzący do wartości zalecanej przez producenta […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *