Etykiety Na Oponie – Jak Je Czytać? – Proserwis zdjęcie nr 4
Najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych
7 grudnia 2021
Jak sprawdzić rok produkcji opony?
Jaki bieżnik opony wybrać?
22 stycznia 2022
Pokaż wszystkie
Etykiety Na Oponie – Jak Je Czytać? – Proserwis zdjęcie nr 5

Obowiązek umieszczania etykiet na oponach został wprowadzony Rozporządzeniem Unii Europejskiej i obowiązuje od 01 listopada 2012 roku. Od tej daty na każdej oponie sprzedawanej w Unii Europejskiej, pojawiły się kolorowe etykiety, podobne jak na urządzeniach AGD. Etykiety mają za zadanie ułatwić klientom rozeznanie się w podstawowych parametrach ogumienia, dzięki czemu klient będzie bardziej świadomy swojej decyzji zakupu.

Oznaczenia na etykiecie opony

Na każdej etykiecie na oponie znajdują się trzy podstawowe informacje z właściwościami każdej opony:

  • efektywność paliwowa opony,
  • przyczepność opony na mokrej nawierzchni,
  • poziom generowanego przez oponę hałasu.

Efektywność paliwowa opon

Efektywność paliwowa opony informuje potencjalnego nabywcę o oporach toczenia opony. Ma to znaczący wpływ na poziom zużycia oleju napędowego przez samochód a tym samym emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Im wyższa klasa efektywności paliwowej opony, tym większe spalanie paliwa. Z założenia przyjmuje się, że

  • opony klasy A, B, C zaliczamy do tych o niskich oporach i niskim spalaniu paliwa
  • opony klasy E, F, G są oponami o wysokim zużyciu paliwa.
  • klasa D jest ogranicznikiem pomiędzy obiema grupami i w samochodach osobowych nie używa się jej w oznaczeniach.

Przyczepność opony

Przyczepność opony na mokrej nawierzchni, podobnie jak w przypadku efektywności paliwowej, także tutaj każda opona ma swoje oznaczenia literowe. Przyporządkowanie do danej grupy, następuje w drodze specjalnego badania. W praktyce droga hamowania samochodu osobowego z oponą klasy A i F to różnica około 18 metrów. Jak widać, jest to bardzo dużo. Zachowanie opony na mokrej nawierzchni jest najważniejszą kwestią bezpieczeństwa. Opony A, B, C  to komfort i bezpieczeństwo, opony E i F mają z tym znaczny problem.

Poziom generowanego hałasu

Hałas, który wytwarza jadący samochód, ma wpływ na komfort podróżowania. Duża część tego hałasu pochodzi od opony. Poziom hałasu, podobnie jak dwa poprzednie parametry, również został ujęty w klasy za pomocą trzech fal dźwiękowych. Pierwsza fala oznacza niski poziom głośności (co najmniej trzy dB), druga fala to średni poziom głośności (przedział pomiędzy limitem Unii Europejskiej a poziomem niższym). Fala trzecia oznacza wysoki poziom głośności (powyżej limitu Unijnego).

Zmodyfikowane etykiety opon

Zmodyfikowane etykiety opon z maja 2021 r. wprowadzają kilka zmian i nowych dodatków. Mowa o oponach związanych z ciężkimi warunkami śniegowymi 3PMSF oraz do jazdy na oblodzonej drodze (symbol lodowego stalagmitu). Na nowej etykiecie uwzględnione zostały także opony ciężarowe i autobusowe. Dostępny jest również kod QR, który skieruje kupującego do bazy produktów na terenie całej Unii Europejskiej.

Etykieta na oponie – podsumowanie

W praktyce informacje te nie są, aż tak miarodajne jak mogłoby się wydawać. Trzeba pamiętać, ze dopasowane są one do konkretnych rozmiarów, indeksów i homologacji. Mogą się więc różnić. Podział nie uwzględnia również różnic pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. W związku z tym ciężko traktować etykietę jako ostateczne kryterium wyboru opony.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.