ile kosztuje serwis klimatyzacji
Ile kosztuje serwis klimatyzacji?
23 sierpnia 2018
wulkanizacja Mosina
Ile kosztuje wulkanizacja w Poznaniu, a ile w Mosinie?
4 października 2018
Pokaż wszystkie
felgi nieprzelotowe

Felga feldze nie równa – wiedzą o tym zarówno właściciele aluminiowych jak i stalowych obręczy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że oprócz popularnego rozgraniczenia felg ze względu na materiał wykonania, występuje również inny podział: na felgi przelotowe i nieprzelotowe.  O ile do przelotowych zaliczyć można zdecydowaną większość dostępnych na rynku alusów i felg stalowych, o tyle nieprzelotowe to osoby gatunek. Czym są felgi nieprzelotowe i jakie są ich charakterystyczne cechy?

Co to jest felga nieprzelotowa?

felgi francuskie

Charakterystyczną cechą felg nieprzelotowych jest brak otworu centrującego.

Felga nieprzelotowa, bez przelotowa lub francuska to jeden i ten sam rodzaj obręczy występujący pod trzema odrębnymi nazwami. Charakterystyczną cechą felg tego typu jest brak otworu centralnego zwanego również otworem centrującym felgi. Spotyka się również felgi określane tym mianem, posiadające otwór centrujący, ale dużo mniejszej średnicy niż w standardowych obręczach.

Felgi nieprzelotowe stosuje się we francuskich markach aut jak Renault, Citroen czy Peugeot stąd ich potoczna nazwa „felgi francuskie”. O ile nie ma to żadnego znaczenia podczas jazdy czy opony założone mamy felgi nieprzelotowe czy przelotowe, o tyle problem pojawia się w momencie kiedy zdecydujemy się na ich wymianę lub samo wyważenie.

Felgi bez przelotowe ze względu na ilość otworów mocujących dzielimy na

 • 3-otowrowe
 • 4-otorowe
 • 5-otworowe
 • 6-otworowe

Problematyczne wyważanie felg nieprzelotowych

Częstym problemem w przypadku felg nieprzelotowych jest ich sprawne i niedrogie wyważenie. O ile sam proces nie różni się od normalnego wyważania kół, o tyle problemem jest dostępność odpowiednich maszyn w serwisach ogumienia.

Zdecydowana większość zakładów wulkanizacyjnych nie posiada sprzętu dedykowanego do wyważania kół z felgami nieprzelotowymi, co przekłada się na wysoką cenę usługi, która potrafi być nawet dwukrotnie większa od ceny wyważania ogumienia ze standardowymi obręczami. Średnia oplata, na którą trzeba być przygotowanym decydując się wyważanie kół uzbrojonych w felgi nieprzelotowe, w mniejszych serwisach z dostosowanymi mocowaniami na wyważarce, to 100-150zł za wyważanie kompletu z montażem.

Wyważarka do felg nieprzelotowych czy przystawka?

Nowa wyważarka do felg nieprzelotowych to koszt kilku tysięcy złotych.  Część serwisów zamiast kupować osobną maszynę decyduje się na zakup „przystawki” przeznaczonej do wyważania felg nieprzelotowych. Koszt tego rodzaju „przejściówki” do wyważarki to 1000-2000 zł.  Biorąc pod uwagę mała ilość aut z felgami nieprzelotowymi na rynku, a tym samym niski popyt na usługę wyważania trudno się dziwić, że tego rodzaju wyposażenie jest sporym obciążeniem dla małych punktów serwisowych. Znikomy popyt i wysoka cena urządzenia ostatecznie przekładają się na cenę całej usługi.

Lepiej jest w przypadku serwisów franczyzowych i dużych warsztatów, dla których zakup przejściówki albo odrębnej maszyny nie stanowi wielkiego problemu.  Tam cena nie różni się znacznie od opłaty za wyważanie standardowych felg czyli w Poznaniu ok 70 – 100 zł za komplet.

Nieprzelotowe felgi Poznań

Szukasz serwisu oponiarskiego w okolicy Poznania, który wykona wymianę z wyważaniem felg nieprzelotowych? W Proserwis posiadamy specjalne adapter na wyważarkę, dzięki którym felgi nieprzelotowe nie będą już problemem. Felgi Poznań – serwis, sprzedaż, renowacja w Proserwis.

Czym są felgi nieprzelotowe?
4.5 (89.09%) 11 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

5 Komentarze

 1. Czym Są Felgi Nieprzelotowe? – Proserwis zdjęcie nr 7 Eby pisze:

  czy prowadzicie wymiane felg nieprzelotowych?

 2. Czym Są Felgi Nieprzelotowe? – Proserwis zdjęcie nr 10 Marty pisze:

  Nareszcie ktoś opisał o co biega, bo tak to same fora

 3. Czym Są Felgi Nieprzelotowe? – Proserwis zdjęcie nr 11 janusz marczynski pisze:

  czy tylko Francuzy posiadają jeszce a felgi nieprzelotowe?