Przyjemna temperatura podczas letnich upałów to nie jedyne na co powinniśmy zwracać uwagę jeśli chodzi o funkcjonalność klimatyzacji samochodowej. Równie ważny jest sam stan powietrza, którym oddychamy podczas podróży. To właśnie za to czym oddychamy odpowiada filtr kabinowy. Czym jest filtr kabinowy, jakie są jego rodzaje i czy lepiej wybrać filtr kabinowy zwykły czy węglowy?
Filtr kabinowy – określany również jako przeciwpyłowy, pyłkowy, klimatyzacji, nawiewu – to istotny element całego układu klimatyzacji samochodowej. Główną funkcją jaką pełni filtr przeciwpyłkowy jest zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska do oddychania wewnątrz auta. W tym celu oczyszcza powietrze dostające się z zewnątrz do kabiny samochodu. Zatrzymuje drobiny kurzu i asfaltu, wszelkiej maści pyłki, sadzę czy grzyby. Chroni też kierowce i pasażerów przed nieprzyjemnymi zapachami np. spalin.
Filtr kabinowy to element układu klimatyzacji często lekceważony przez posiadaczy aut. A szkoda, bo jego rola jest niezmiernie istotna dla końcowego odbioru całego układu klimatyzacji samochodu. Brak mechanicznych części i trudny w określeniu czas zużycia sprawia, że wymiana filtra kabinowego jest odkładana w czasie.
Zważając na to, filtr nawiewu jest tani w serwisowaniu, warto regularnie go wymieniać. Zapchany filtr pyłkowy powoduje chociażby nadmierna parowanie szyb czy “piwniczny” zapach w środku auta. Nawet lekko brudny filtr kabinowy może wywoływać objawy alergiczne u osób chorujących na astmę lub alergików. Chociażby dlatego czyszczenie układu klimatyzacji samochodowej powinno rozpocząć się właśnie od wymiany filtra pyłkowego.
Dla wielu użytkowników samochodów te dwa pojęcia to synonimy. Nie mniej filtr kabinowy a filtr powietrza to niedokładnie to samo. Różnic jest kilka.
Po pierwsze każdy filtr kabinowy jest filtrem powietrza, natomiast nie każdy filtr powietrza jest filtrem kabinowym. Filtr powietrza montuje się bowiem w autach bez klimatyzacji, natomiast filtr przeciwpyłkowy to jej istotny element. Oba mają to samo zadanie – oczyszczanie powietrza wpadającego do środka auta z drobnych zanieczyszczeń.
Po drugie filtr powietrza wykonuje się z tworzyw sztucznych takich jak chociażby poliester, natomiast filtr kabinowy zbudowany jest z papierowej bibuły filtracyjnej lub, w przypadku droższych modeli, z węgla aktywnego.
Trzecią cechą, która odróżnia filtr kabinowy od filtra powietrza jest wielkość powierzchni aktywnej. Filtr przeciwpyłkowy ma za zadanie oczyścić większe ilości powietrza. W związku z tym ma większą powierzchnię absorbująca zanieczyszczenia niż standardowy filtr powietrza. Potrafi też wyłapać mniejsze zanieczyszczenia. Rożnica jest jeszcze większa przy zastosowaniu filtra kabinowego z węgla.
Ostatnią cechą jest różnica w żywotności obu filtrów. Mimo zastosowania tworzyw sztucznych, filtr powietrza jest mniej trwały od filtra kabinowego. Jest w stanie zabsorbować mniej zanieczyszczeń i musi być częściej wymieniany.
Wyróżniamy dwa główne typy filtrów kabinowych: zwykły papierowy filtr przeciwpyłkowy i filtr kabinowy przeciwpyłkowy z węglem aktywnym. Rożnica polega na tym, że filtr z węglem aktywnym w samochodzie ma dodatkową warstwę oczyszczająca powietrze z trujących gazów zawartych w spalinach. Jest też droższy, ale nie są to duże różnice. Nawet za najlepszy filtr przeciwpyłkowy węglowy zapłacimy nie więcej niż 100 zł, a zwykle jest to połowa tej ceny.
Zwykły filtr kabinowy wykonany jest z bibuły filtracyjnej. Jego główna rolą jest eliminacja wyłącznie cząstek stałych unoszących się w powietrzu. Spaliny i szkodliwe gazy nie są eliminowane – ta właściwość wyróżnia filtr z węglem aktywnym.
Jak każdy element klimatyzacji samochodu, również filtr pyłkowy wykonany z papieru ma pewną określoną budowę, umożliwiającą mu skuteczne pełnienie swojej roli w układzie. Standardowy filtr przeciwpyłkowy składa się z trzech warstw.
Bibuła filtracyjna nie ma możliwości dokładnego przefiltrowania powietrza z gazów. Sprawia to, że zwykły filtr kabinowy nie chroni kierowcy przed trującymi spalinami. Taką właściwość posiada natomiast filtr kabinowy węglowy.
Węglowy filtr kabinowy zawiera czwartą warstwę z tzw. aktywny węgiel. Właśnie ta kolejna bariera chroniąca użytkowników samochodu przed trującymi gazami jest charakterystyczną cecha sprawia, że ma on o wiele lepsze właściwości filtracyjne. Dodatkowa czwarta warstwa zatrzymuje części składowe spalin unoszących się nad drogami. Węglowy filtr kabinowy jest droższy, natomiast osoby chorujące na astmę czy alergicy zauważa widoczną różnicę.
Decydując czy lepiej wybrać filtr kabinowy zwykły czy węglowy, lepszym wyborem będzie ten drugi.
Tanie filtry to zwykle filtry papierowe, które są bardzo podatne na zawilgocenie. Wilgoć powoduje utratę właściwości filtrujących. Droższe kabinowe filtry węglowe wykonane są ze specjalnych tworzyw, a tym samym posiadają większość żywotność, nie są tak podatne na wilgoć oraz zapewniają lepsze oczyszczenie powietrza.
Filtr przeciwpyłkowy, jak każdy filtr, ma za zadanie oczyszczać, a więc zatrzymywać na sobie pyłki oraz inne zanieczyszczenia. Poprzez zbyt duże nagromadzenie nieczystości może dojść do zapchania. W przypadku filtra kabinowego, niedrożność objawia się problemami w funkcjonowaniu klimatyzacji oraz układu wentylacyjnego auta. Brudny filtr powietrza powoduje:
Część objawów zapchania filtra kabinowego jest mylona z innymi usterkami klimatyzacji takich jak chociażby czynnik chłodniczy na niskim poziomie czy konieczne czyszczenie parownika klimatyzacji.
Producenci klimatyzacji zalecają wymianę filtra kabinowego co najmniej raz na rok lub po przejechaniu 18-20 tysięcy kilometrów. Oczywiście zależy to w dużej mierze od jakości dróg oraz zanieczyszczenia powietrza w obszarze uczęszczanym przez kierowcę. Regularne dojazdy po drogach gruntowych mogą skutecznie zapchać filtr kabinowy już po kilku tysiącach przebytych kilometrów. Filtr kabinowy węglowy warto natomiast wymieniać częściej w sytuacjach poruszania się po terenach ze słabej jakości powietrzem jak chociażby duże miasta. Należy pamiętać również, że zużyty filtr nawiewu to nie tylko gorsze filtrowanie, ale też zakłócenie prawidłowej pracy klimatyzacji samochodowej.
Filtr kabinowy najlepiej wymieniać przed wiosennym pyleniem roślin. Dzięki temu osoby cierpiące z powodu alergii mogą zmniejszyć występowanie nieprzyjemnych objawów podczas podróżny samochodem. Należy pamiętać, ze to również dobry czas na cały serwis klimatyzacji w samochodzie. Ceny w serwisach są niższe, a auto będzie przygotowane na letnie upały.
Czasem samodzielna wymiana filtra kabinowego nie jest skomplikowaną operacją. Wszystko jednak zależy od jego umiejscowienia. O ile wymiana filtra kabinowego Passat’a B5 jest prostym zabiegiem zajmującym najwyżej kilka minut, o tyle w niektórych autach wymaga to zdemontowania większej ilości elementów.
Częsta wymiana filtra kabinowego zalecana jest zwłaszcza alergikom oraz osobom zmagającym się z chorobami oddechowymi. To one docenia najbardziej powietrze filtrowane na nowym, niezabrudzonym filtrze kabinowym.
1 Komentarz
Czy wymiana filtra kabinowego w Passacie B6 wygląda tak samo?