dziury drogowe
Uszkodzenie auta na dziurze. Ile to kosztuje i jak dociekać odszkodowania?
25 kwietnia 2018
czynnik chłodzący
Czynnik chłodzący – budowa klimatyzacji samochodowej cz. 2
11 maja 2018
Pokaż wszystkie
filtr kabinowy węglowy

Upały nie służą nikomu. Każdy z nas, kiedy tylko ma możliwość, szuka w te gorące dni możliwie jak największej ilości chłodu. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku kierowców. Warto podkreślić, że o ile podróżujemy po mieście, sama podróż trwa nie dłużej niż godzinę, to jeszcze jesteśmy w stanie wytrzymać bez klimatyzacji. Co innego jednak, kiedy mamy do pokonania długą trasę, a za oknem jest niesamowicie gorąco. W takich przypadkach, owszem, jesteśmy w stanie otworzyć okno w samochodzie, ale na dłuższą metę, nie jest to ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia rozwiązanie. W takim przypadku doskonale sprawdza się klimatyzacja w samochodzie. Jak jednak jest ona skonstruowana i jaką rolę odgrywa w niej filtr kabinowy?

Czym jest filtr kabinowy?

Filtr kabinowy to istotny element całego układu klimatyzacji samochodowej. Jego główną funkcją jest zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska do oddychania wewnątrz auta. Oczyszcza powietrze wlatujące z zewnątrz z drobin, pyłów. Koszt serwisowania filtra kabinowego jest niewielki, także warto zadbać o regularność. Jak zbudowane są filtry kabinowe, czym jest filtr kabinowy węglowy oraz jak często i jaki filtr wybrać?

czynnik chłdozący w klimatzyacji

Ile trwa nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

Budowa filtra kabinowego

Standardowy filtr kabinowy składa się z 3 warstw.

  • warstwa pierwsza – zatrzymuje drobiny i pyły
  • warstwa druga  – eliminuje z powietrza różnego rodzaju grzyby, bakterie i drobnej wielkości pyłki
  • warstwa trzecia – pełni rolę stabilizatora

Filtr kabinowy węglowy

Dobrej jakości filtr kabinowy może zawierać również czwartą warstwę z tzw. aktywny węgiel. Tego rodzaju filtr kabinowy węglowy ma o wiele lepsze właściwości filtracyjne. Dodatkowo czwarta warstwa oczyszcza powietrze ze spalin przedostające się do wnętrza samochodu i zatrzymuje części składowe szkodliwych gazów. Ten rodzaj filtra jest droższy, natomiast osoby podatne na astmę czy alergicy zauważa widoczną różnicę.

Tani czy drogi filtr kabinowy?

Tanie filtry to zwykle filtry papierowe, które są bardzo podatne na zawilgocenie. Wilgoć powoduje utratę właściwości filtrujących. Droższe filtry kabinowe wykonane są ze specjalnych tworzyw, a tym samym posiadają większość żywotność, nie są tak podatne na wilgoć oraz zapewniają lepsze oczyszczenie powietrza.

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Producenci klimatyzacji zalecają wymianę filtra kabinowego co najmniej raz na rok lub po przejechaniu  18-20 tysięcy kilometrów. Oczywiście zależy to w dużej mierze od jakości dróg oraz zanieczyszczenia powietrza w obszarze uczęszczanym przez kierowcę. Regularne dojazdy po drogach gruntowych mogą skutecznie zapchać filtr kabinowy już po kilku tysiącach przebytych kilometrów. Należy pamiętać również, że zużyty filtr kabinowy to nie tylko gorsze filtrowanie, ale też zakłócenie prawidłowej pracy klimatyzacji samochodowej.

Częstą wymianę filtra zaleca się zwłaszcza alergikom oraz osobom zmagającym się z chorobami oddechowymi. Pamiętaj żeby dbać o regularny serwis klimatyzacji. Poznań, Luboń, Mosina – PROserwis to profesjonalny serwis w bliskim sąsiedztwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *