Filtr powietrza w samochodzie – co to jest i czy ma wpływ na moc?

wady i zalety klimatyzacji samochodowej
Wady i zalety klimatyzacji w samochodzie
30 czerwca 2019
klimatyzacja manualna a automatyczna
Klimatyzacja manualna a automatyczna – różnice i podobieństwa
24 lipca 2019
Pokaż wszystkie
filtr powietrza

Stale eksploatowany w każdym samochodzie filtr powietrza zaliczymy do tych elementów, które regularnie poddawać należy wymianie. Emituje on powietrze do wnętrza komory silnikowej. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z rolą kierowcy, pełnoprawnego uczestnika ruchu drogowego, powinieneś zapamiętać, że zapchany filtr powietrza, pracuje niewystarczająco, i może przyczynić się do trwałych uszkodzeń w samochodowym silniku. Przed nieprzyjemnymi sytuacjami na trasie bliskich lub dalekich podróży, uchronić nas może jedynie częsta wymiana oraz regularne prace konserwacyjne. Jak jednak rozpoznać zapchany filtr powietrza?

Filtr powietrza w samochodzie – co to jest?

Filtry powietrza w samochodzie zaliczymy do układu o charakterze dolotowym. Jego zadaniem jest przystopowanie przepływu wszelkich zanieczyszczeń w postaci pyłów, które wlatują do silnika od zewnątrz. Jeśli brudny filtr powietrza nie pracuje z powodu wyeksploatowania, powietrze wpływające do naszego samochodu będzie zanieczyszczone. Zły stan filtra powietrza niesie też zagrożenie dla silnika –  pogarsza jego pracę. Zakłada się, że  w sytuacji całkowitego usunięcia filtrów powietrza z samochodów, do silników aut docierałoby do 20 g kurzu po każdym przejechanym kilometrze. Pył w takiej ilości stanowiłby poważne zagrożenie dla pracy układu i powodował jego rychłe uszkodzenie.

Podział filtrów powietrza

Filtry odpowiedzialne za emisje świeżego powietrza w samochodach dzielimy na:

  • mokre filtry powietrza – są nasączone olejami, które zatrzymują pyły przed przedostaniem się do silnika
  • suche filtry powietrza –  o papierowym charakterze.  Suchy filtr powietrza dają możliwość pełnej ochrony przed pyłem. Do jego wykonywania wykorzystuje się specjalny rodzaj papieru, który posiada liczne mikropory i ma konstrukcję harmonijkową, również jest nasączany olejami

Zapchany filtr powietrza – objawy

Jeśli zostanie zapchany filtr powietrza w samochodzie, pojawiają się:

  • spadająca moc silnika –napęd pracuje o wiele mniej dynamicznie, dotarcie do maksymalnego obrotu zajmuje więcej czasu, niż zazwyczaj
  • większe spalanie paliwa
  • brzydki zapach spod maski, wpływający także do wnętrza samochodu
  • zniszczenia w elementach silnika, odpowiedzialne za tarcie

Producenci samochodów wciąż uczulają kierowców na problem regularnego wymieniania filtrów powietrza w samochodach. Wartość cenowa filtrów jest różnorodna, rozróżniamy progi cenowe od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na rynku znajdziemy bardzo bogaty wybór filtrów do określonych marek samochodów, w razie problemów wyborem właściwego zawsze dobrze jest posłużyć się sugestią sprzedawcy. Pomogą także internetowe fora dyskusyjne dla mniej lub bardziej doświadczonych kierowców. Wymiana zapchanego filtru może odbyć się w warsztacie samochodowym, albo w domowym garażu, jeśli potrafimy cały proces przeprowadzić samodzielnie. Miejscem ulokowania filtru samochodowego jest najczęściej strefa powyżej silnika, albo po lewej stronie od komory. Cały proces wymiany filtra trwa zaledwie kilka minut.

Czy filtr powietrza ma wpływ na moc auta?

Jak najbardziej. Brudny filtr powietrza sprawia, że w przyspieszonym tempie zaczynają zużywać się między innymi pierścienie tłokowe, cylindry oraz turbosprężarki, a w rezultacie cały silnik. Spalana zostają także nadmierne wartości paliwa.

Filtr powietrza w samochodzie – co to jest i czy ma wpływ na moc?
4 (80%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.