ozonowanie a koronowirus
Klimatyzacja samochodowa a koronawirus
26 kwietnia 2020
serwis auta po zimie
Jak przygotować auto na wiosnę?
6 maja 2020
Pokaż wszystkie
Idzie Wiosna – Czas Na Serwis Klimatyzacji – Proserwis zdjęcie nr 4

Utrzymanie klimatyzacji w czystości nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jak może nam się wydawać. Wilgotne wnętrze układu klimatyzacyjnego jest idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów, które potrafią naprawdę uprzykrzyć życie kierowcom. Najlepszym okresem na serwis i porządne czyszczenie klimatyzacji jest właśnie wiosna. Czas ocieplenia i reperowania usterek, po zimie, która jest okresem najbardziej intensywnym dla pojazdów.

Dlaczego na wiosnę?

Wielu kierowców nie wie, że klimatyzację powinniśmy uruchamiać także zimą. Celem takiego zabiegu jest wprawienie w obieg substancji chłodzącej, która wymieszana jest z olejem, który zapobiega wysychaniu i rozszczelnieniu się układu.

Długie nieuruchamianie klimatyzacji może doprowadzić do rozszczelnienia, które otworzy drogę dla bakterii i grzybów, a dodatkowo substancja chłodząca i olej długo nieużywane mogą się rozwarstwić, a tym samym przestać spełniać swoją funkcję. Żeby temu zapobiec, wystarczy uruchamiać klimatyzacją na około 10 minut co najmniej raz w tygodniu.

Dodatkowo wilgoć, niska temperatura oraz sól i piasek wysypywane na drogach mają bardzo niekorzystny wpływ na samochód, szczególnie jeśli nie wymienialiśmy długo filtra kabinowego i część zanieczyszczeń dostała się do wnętrza układu klimatyzacyjnego.

Co trzeba sprawdzić?

wiosenny przegląd klimatyzacjiRzeczą, którą możemy zrobić samodzielnie, jest wymiana filtra kabinowego. Najlepiej jest go wymieniać raz do roku lub jeśli intensywnie eksploatujemy pojazd, to dwa razy. Zużyty filtr kabinowy nie zatrzymuje drobnoustrojów, które rozwijają się w klimatyzacji i wdmuchiwane są wraz z powietrzem do kabiny, powodując przykry zapach oraz w niektórych przypadkach problemy zdrowotne u kierowców i pasażerów. Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest szczelność całego układu. Można w tym celu odwiedzić proserwis.info – serwis klimatyzacji (Poznań i okolice).

Nieszczelna klimatyzacja nie będzie chłodziła tak efektywnie, jak powinna oraz będzie narażona na uszkodzenia, ze strony dostających się przez nieszczelności zanieczyszczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w dużych zatłoczonych miastach takich jak Poznań, czy Warszawa, gdzie poziom generowanych przez pojazdy pyłów i brudów jest szczególnie wysoki.

Ostatnią i najważniejszą rzeczą, o jaką powinniśmy się zatroszczyć, robiąc przegląd klimatyzacji samochodowej jest jej odgrzybienie. Można to zrobić na różne sposoby. W sklepach dostępne są preparaty odgrzybiające, których możemy użyć samodzielnie lub poprosić w serwisie o ich wykorzystanie. Jest to dobry sposób, jeśli regularnie wymienialiśmy filtr kabinowy i dbaliśmy o czystość układu.

Jeśli jednak zdarzyło nam się zapomnieć o klimatyzacji, szczególnie zimą to prawdopodobnie potrzebne będą bardziej efektywne zabiegi. W takim przypadku najlepsze będzie ozonowanie klimatyzacji. Jest to trochę droższe rozwiązanie, gdyż cena ozonowania, jeśli chodzi o Poznań waha się między 50 a 80 złotych. Zabieg jest jednak wart swojej ceny, gdyż skutecznie zabija bakterie i zwalcza grzyby rozwijające się wewnątrz klimatyzacji.

Podsumowanie

Podsumowując, w celu jak najlepszego przygotowania klimatyzacji na wiosnę, zrób przegląd klimatyzacji samochodowej w serwisie. Pozostawiając wszystko specjalistom, nie musimy się martwić, że o czymś zapomnieliśmy oraz dodatkowo otrzymamy rzetelną opinię na temat stanu klimatyzacji w aucie.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.