Ile kosztuje wulkanizacja w Poznaniu, a ile w Mosinie?

felgi nieprzelotowe
Czym są felgi nieprzelotowe?
30 sierpnia 2018
koło zapasowe w sprayu
Koło zapasowe w sprayu. Więcej niż pianka do opon
27 października 2018
Pokaż wszystkie
wulkanizacja Mosina

Jesień już na dobre zagościła w Poznaniu. Krótkie dni, deszczowy klimat i chłodniejsze powietrze wróżą rychłe nadejście zimy. Dla kierowców poruszających się po poznańskich drogach wiąże się to w większości z wizytą u wulkanizatora i wymianą opon w swoich wozach na zimowe wersje. Jak co roku padają również pytania – gdzie taniej i bezpieczniej serwisować opony. Czy Poznań to dobre miejsce, a może lepsze będą okoliczne miejscowości jak Mosina czy Puszczykowo? Postaramy sprawdzić jak kształtują się podstawowe ceny usług w centrum miasta jak i w okolicy stolicy wielkopolski.

Wulkanizacja Poznań czy Mosina – ile to kosztuje?

Poznań to z oczywistych względów pierwszy wybór dla kierowców zamieszkałych w mieście. Dużo konkurencja warsztatów zapewnia teoretycznie przychylne ceny, a łatwy dojazd ograniczy czas dotarcia do punktu i nie powoduje konieczności specjalnych przygotowań do serwisowania opon. Poznań to jednak duże miasto, a to musi mieć odzwierciedlenie w cenach. Widać to chociażby na przykładzie wulkanizacji, która wcale do tanich nie należy.

wulkanziacja poznań cennik

Cennik podstawowych usług w Proserwis w Puszczykowie koło Mosiny

Koszt wymiany opon i kół w Poznaniu

Podstawowy koszt wymiany opon w Poznaniu dla felg stalowych 15 i 16 calowych to ok 110 do 130 zł. Wymiana opon na opartych o felgi aluminiowe podnosi tę wartość do przedziału 130 – 150 zł. To dużo jeśli popatrzymy na ceny jaką oferują warsztaty w bliskiej okolicy. Trochę lepiej jest z wymianą całych kół, a więc opon z felgami. W takim wypadku średnia jaką będą od nas chciały poznańskie firmy wulkanizacyjne to od 60 do 70 zł za komplet kół z obręczami stalowymi oraz 70 do 85 zł za koła z felgami aluminiowymi.

To jednak nie koniec kosztów jakie niesie wymiana opon i kół w Poznaniu. Częstym procederem są również dodatkowe opłaty chociażby za wymianę zaworów przy przekładkach – 5 zł od koła –  czy za konserwację nakrętek mocujących koło – 10 zł komplet.

 

Inne dodatkowe dopłaty otrzymają posiadacze aut, w których kołach znajdują się czujniki ciśnienia – 5 do 10 zł od koła – oraz opon „run flat” – ok 10 do 15 zł za koło. Mowa tu zwłaszcza o sieciowych warsztatach wulkanizacyjnych, dla których dodatkowe opłaty to często standard. To wszystko sprawia, że końcowe ceny usług mogą różnić się nawet o 20 – 40 zł.

Plusem miast jest natomiast lepsza dostępność zakładów oponiarskich posiadających nakładki na felgi nieprzelotowe. Cena wymiany opon na takich obręczach jest podobna, ale niekiedy ciężko znaleźć warsztat z odpowiednim sprzętem.

opony Mosina

Cennik usług wulkanizacyjnych często uzależniony jest nie tylko od wielkości miasta, ale również tego czy mamy do czynienia z dużym warsztatem franczyzowym czy małym rodzinnym wulkanizatorem.

Koszt przechowywania opon i kół w Poznaniu

Popularną i wygodną dla użytkowników zakładów wulkanizacyjnych usługą jest również sezonowe przechowanie opon i kół. I w tym wypadku za usługę zapłacimy więcej w mieście niż miasteczkach na około. Za depozyt opon, a więc ich sezonowe przechowywanie przyjdzie nam wydać średnio od 90 do 110 zł. Koła, które leżeć będą w magazynie poznańskiego wulkanizatora zamiast na poddaszu naszego domu to z kolei 100 – 120 zł na sezon.

Koszt wymiany opon i kół w Mosinie

Nieco inaczej sprawa wygląda w mniejszych, ościennych miejscowościach jak chociażby Mosina. Jest taniej, co widać już na pierwszy rzut oka. Wymiana opon w Mosinie dla standardowych 15 lub 16 cali będzie nas kosztować maksymalnie 95 zł dla felg stalowych i 100 zł dla felg aluminiowych. To kolejno od 15 do 35 i 30 do 50 zł mniej za tę samą usługę tylko przeprowadzoną w Poznaniu. W przypadku wymiany kół różnica nie jest już tak duża. Usługa z wyważaniem w Mosinie to koszt 60 zł dla stalowych obręczy i 65 dla aluminiowych.

Warto jednak dodać, że w ościennych miejscowościach dodatkowe opłaty, które w Poznaniu są normą, często zawarte są w standardowej cenie. Nie inaczej jest właśnie w Mosinie.

Koszt przechowywania opon i kół w Mosinie

Dużą różnice poczują również osoby, które za miejsce przechowywania opon wybiorą Mosinę zamiast Poznania. Przechowalnia opon to koszt 50 zł za komplet, natomiast kół 60 zł.

Opony – Mosina czy Poznań

Decydując się na zakup nowych opon nie odczujemy bezpośredniej różnicy cenowej ani w warsztacie w Mosinie, ani w Poznaniu. Rynek dystrybucji opon zdominowany jest przez 3-4 wielkie sklepy, które dyktują warunki zaopatrującym się w nich warsztatom. Do tego dochodzi kilka znaczących hurtowników. Wszystko to powoduje, że ceny nowych opon są raczej wyrównane. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, które można uzyskać na miejscu u wulkanizatora jak chociażby darmowy montaż. Kupując opony Mosina możne się okazać lepszym rozwiązaniem chociażby z tego względu, że taki bonus często otrzymamy bezpłatnie.

 

Ile kosztuje wulkanizacja w Poznaniu, a ile w Mosinie?
4 (80%) 3 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.