Maksymalny wiek opony. Ile lat wytrzymują opony samochodowe?

wulkanizator
Wulkanizator. Wszystko o zawodzie wulkanizatora opon
5 lipca 2018
Jak sprawdzić rok produkcji opony?
Jak sprawdzić rok produkcji opony?
19 lipca 2018
Pokaż wszystkie
Ile lat wytrzymuje opona

Rok produkcji opony to istotna informacja przed dokonaniem zakupu zarówno nowego jak i używanego zestawu ogumienia. Warto pamiętać, że nawet kilkuletnia opona przechowywana w odpowiednich warunkach ma właściwości takiej, która dopiero wyjechała z fabryki. Taka opona może zostać założona nawet po 3 latach od produkcji i służyć tyle jakby wyprodukowano ją wczoraj. Dopuszczany wiek opon określają odpowiednie normy prawne, a w przypadku Polski jest to norma PN-C94300-7. Co ciekawe, w jeśli chodzi o. Niemcy, za nowe uznaje się nawet 5-lenie opony, oczywiście jeśli przechowywane były w odpowiednich warunkach. Ile więc lat wytrzymuje opona?

Ile lat wytrzymuje opona samochodowa

maksymalny wiek opony 1

Przechowywana w odpowiednich warunkach nawet 3 letnia opona ma wszystkie właściwości nowej

Najważniejszą kwestią mająca wpływ na czas życia nie tylko opon jest eksploatacja.  Maksymalny wiek opony nie zależy tyle od daty produkcji, co od założenia jej na felgę samochodu. Sami producenci często udzielają gwarancji na swój produkt do 2 lat od założenia, a do 5 od daty produkcji. Kiedy zacząć myśleć o nowym komplecie?

Opony jak wszystko we wszechświecie ulegają również zwykłemu starzeniu, a tym samym niszczeniu. Najszybciej przebiega to z jasnych powodów w okresie eksploatacji, kiedy opona poddawana jest działaniu czynników fizycznych czy chemicznych. Materiał starzeje się, a bieżnik ściera. Maksymalny wiek opony zależy jednak od wielu czynników, nie tylko przebytych kilometrów. Ważna jest sposób przechowywania, użyta to wytworzenia mieszanka, przeznaczenie czy klasa jakościowa. Oczywiście istotną cechą jest sam producent. Inny maksymalny wiek opony dla podobnych warunków eksploatacji będą miały te wytworzone przez Michelin, a inne chociażby produkcji Bridgestone.

Ile wytrzymuje przeciętna opona, która jest używana w normalny sposób?

Nie więcej niż 10 lat, a wymianę zaleca się między 5 a 8 rokiem od pierwszych jazd.

Jak wygląda jazda na oponach 10 letnich?

Na pewno niebezpiecznie. Twarda guma to ryzyko wpadnięcia w poślizg nawet we względnie dobrych warunkach pogodowych, a mikropęknięcia powierzchni to praktycznie gwarantowane szybkie złapanie „kapcia”.

Wiek opony a bezpieczeństwo

ile wytrzymują opony

Maksymalny wiek opony nie powinien przekraczać 10 lat od pierwszej eksploatacji.

Zarówno opony letnie, zimowe jak i całoroczne ulegają starzeniu nie tylko podczas jazdy. Przechowywanie opon przez długi czas to duża szansa na złapanie laczka wkrótce po ich założeniu i wyjechaniu na drogę. Szansa na taki scenariusz jest o wiele większa niż miałoby to miejsce w przypadku ciągłej eksploatacji. Widać to chociażby po awaryjności jakiej ulegają koła dojazdowe czy zapasowe. Trzymane przez długi czas w bagażniku i w ogóle nie używane opony, potrafią ulec awarii zanim zdąży się wypowiedzieć „wulkanizacja Luboń”. Opony rzadko eksploatowane, a założone na ciężkich pojazdach jak np. przyczepy czy kampery, potrafią odkształcać się natomiast w skutek siły działającej długotrwale na jeden punkt.

Nawet w przypadku regularnie eksploatowanych opon, wraz z czasem rośnie ryzyko awarii. Najszybciej uszkodzenia opony możemy spodziewać się na kompletach powyżej 5 lat od pierwszego użycia.

Maksymalny wiek opony. Ile lat wytrzymują opony samochodowe?
4 (80%) 1 vote
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.