Czy warto kupić skodę octavię
Czy warto kupić Skodę Octavię?
27 maja 2016
Pokaż wszystkie
serwis klimatyzacji Poznań

Klimatyzacja samochodowa to już od kilku dobrych lat żaden luksus, lecz standard w wyposażeniu auta. Nawet ubogie wersje większości nowych modeli zaopatrzone są w lepszy lub gorszy system chłodzenia kabiny. To, czym kiedyś można było się pochwalić, stało się normą. Nie zmieniła się natomiast znacznie konstrukcja samej klimatyzacji samochodowej. Zachowanie odpowiedniej jakości wymaga regularnych, sezonowych odwiedzin w serwisach klimatyzacji. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe dbanie o czystość układu klimatyzacyjnego samochodu?

serwis klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa – równie popularna jak radio

Powszechność klimatyzacji sprawiła, że dla większości kierowców używanie jej stało się równie intuicyjne jak odpalenie radia. Ten wspaniały wynalazek zapewnia przyjemną temperaturę nawet w gorące dni. W samym używaniu klimatyzacji samochodowej nie ma oczywiście nic złego, tak długo jak cały system działa sprawnie, a jakość wdmuchiwanego do kabiny auta powietrza jest odpowiednia. Czym jednak grozi zaniedbanie odpowiednio regularnego serwisu klimatyzacji samochodowej?

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej to podstawa

Wraz z pierwszymi wzrostami temperatury należy pomyśleć o odwiedzeniu serwisu klimatyzacji samochodowej. Początek wiosny to najlepszy czas w roku na tego typu zabiegi. Wiąże się to z niskimi cenami usług oraz małym obłożeniem w porównaniu z letnimi miesiącami. Pamiętajmy, że większość z nas na czas zimy zapomina o regularnym odpalaniu klimatyzacji. To błąd, ponieważ w środku układu tworzy się pewien rodzaju mikroklimat, sprzyjający rozwojowi grzybów i bakterii.

klimatyzacja samochodowaJak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?

Serwis klimatyzacji samochodowej nie jest skomplikowaną operacją, ale wymaga takowego sprzętu. Warto przed każdym letnim sezonem udać się do odpowiedniego warsztatu w celu wykonania przeglądu instalacji. Podczas takiej wizyty, badany jest przede wszystkim obieg czynnika chłodzącego. Jeśli serwisant zauważy jakikolwiek wyciek musi go jak najszybciej usunąć. Następnie uzupełnia czynnik chłodzący do wartości zalecanej przez producenta auta.

Kolejnym etapem serwisu klimatyzacji jest testowanie pozostałych elementów układu klimatyzacyjnego. Ważnym elementem jest sprężarka, która zawsze powinna być odpowiednio zabezpieczona. Badanie polega na sprawdzeniu stopnia naoliwienia poszczególnych elementów oraz sprawdzeniu, czy nie powstały żadne przecieki w układzie.

Pamiętajmy, że koszt zakupu nowej sprężarki może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest, żeby serwis klimatyzacji przeprowadzała osoba do tego wykwalifikowana. Znalezienie usterki odpowiednio wcześnie, zapewni nam spore oszczędności.

Trzecią i szczególnie istotną operacją dokonywaną podczas prawidłowo przeprowadzonego serwisu klimatyzacji jest odgrzybianie i dezynfekcja układu. To szczególnie ważne, w kontekście wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie i samopoczucie. Zagrzybiała klimatyzacja może powodować podrażnienia w naszym układzie oddechowym. Może też przyczynić się do rozwoju takich chorób jak astma. Dodatkowo, brudny układ klimatyzacji to nieprzyjemny zapach wewnątrz auta.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Szczelność klimatyzacji powinien sprawdzić serwisant każdorazowo podczas przeprowadzanego serwisowania. Zbyt wysokie ciśnienie w układzie lub obciążenia mechaniczne mogą prowadzić do utraty szczelności. Na sprawdzenie czy nie ma wycieków istnieją dwa główne  sposoby:

  • wykorzystanie detektora elektronicznego do obserwacji wycieku halonu, który stanowi składnik popularnego czynnika r134a
  • napełnienie instalacji azotem do ciśnienia 15 bar, a następnie zastosowanie specjalistycznego odczynnika w sprayu. Spray reaguje z azotem i zamienia się w pianę, co pokazuje serwisantowi gdzie znajduje się wyciek

Dezynfekcja układu przez ozonowanie klimatyzacji i ultradźwięki

W przypadku dezynfekcji układu do wyboru mamy dwie metody. Pierwsza to ozonowanie klimatyzacji, czyli wpuszczenie gazu do układu. Eliminuje on nieprzyjemne zapachy oraz zabija bakterie i grzyby. Proces jest nietoksyczny.

Druga metoda polega na zaprzęgnięciu do pracy ultradźwięków. Początkowo we wnętrzu samochodu rozpylany jest odpowiednio skondensowany detergent. Następnie specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości ok 1,7 Hz co rozbija parujący detergent na mikroskopijnej wielkości krople, które dostają się do wszelkich zakamarków układu i skutecznie go dezynfekują.

Podsumowując, aby klimatyzacja samochodowa działała prawidłowo i przynosiła oczekiwaną ulgę, a także nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie kluczowe jest odpowiednie jej serwisowanie.

Klimatyzacja samochodowa Poznań – Zakład PROserwis Andrzejewscy

1 Komentarz

  1. […] Dowiedz się więcej o tym jak dbać o klimatyzację w aucie? […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *