Czy warto kupić skodę octavię
Czy warto kupić Skodę Octavię?
27 maja 2016
Pokaż wszystkie
serwis klimatyzacji Poznań

Klimatyzacja samochodowa to już od kilku dobrych lat żaden luksus, lecz standard w wyposażeniu auta. Nawet ubogie wersje większości nowych modeli zaopatrzone są w lepszy lub gorszy system chłodzenia kabiny. To, czym kiedyś można było się pochwalić, stało się normą. Nie zmieniła się natomiast znacznie konstrukcja samej klimatyzacji samochodowej. Zachowanie odpowiedniej jakości wymaga regularnych, sezonowych odwiedzin w serwisach klimatyzacji. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe dbanie o czystość układu klimatyzacyjnego w aucie? Jak dbać o klimatyzację w samochodzie i jak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?

jak dbać o klimatyzacje w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzacje w samochodzie? Regularnie.

Klimatyzacja samochodowa – równie popularna jak radio

Powszechność klimatyzacji sprawiła, że dla większości kierowców używanie jej stało się równie intuicyjne jak odpalenie radia. Ten wspaniały wynalazek zapewnia przyjemną temperaturę nawet w gorące dni. W samym używaniu klimatyzacji samochodowej nie ma oczywiście nic złego, tak długo jak cały system działa sprawnie, a jakość wdmuchiwanego do kabiny auta powietrza jest odpowiednia. Czym jednak grozi zaniedbanie odpowiednio regularnego serwisu klimatyzacji samochodowej?

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej to podstawa

Wraz z pierwszymi wzrostami temperatury należy pomyśleć o odwiedzeniu serwisu klimatyzacji samochodowej. Początek wiosny to najlepszy czas w roku na tego typu zabiegi. Wiąże się to z niskimi cenami usług oraz małym obłożeniem w porównaniu z letnimi miesiącami. Pamiętajmy, że większość z nas na czas zimy zapomina o regularnym odpalaniu klimatyzacji. To błąd, ponieważ w środku układu tworzy się pewien rodzaju mikroklimatu, sprzyjający rozwojowi grzybów i bakterii. Jeśli zastanawiamy się jak dbać o klimatyzację w samochodzie, regularny serwis klimatyzacji to podstawa.

Jak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?

jak dbać o klimatyzację w samochodzie? Najlepiej odwiedzać regularnie serwis klimatyzacji

Regularne wizyty w serwisie to obowiązkowe działanie jeśli chcemy dbać o klimatyzację w samochodzie.

Serwis klimatyzacji samochodowej nie jest skomplikowaną operacją, ale wymaga takowego sprzętu. Warto przed każdym letnim sezonem udać się do odpowiedniego warsztatu w celu wykonania przeglądu instalacji. Podczas takiej wizyty, badany jest przede wszystkim obieg czynnika chłodzącego. Jeśli serwisant zauważy jakikolwiek wyciek musi go jak najszybciej usunąć. Następnie uzupełnia czynnik chłodzący do wartości zalecanej przez producenta auta.

Kolejnym etapem serwisu klimatyzacji jest testowanie pozostałych elementów układu klimatyzacyjnego. Ważnym elementem jest sprężarka, która zawsze powinna być odpowiednio zabezpieczona. Badanie polega na sprawdzeniu stopnia naoliwienia poszczególnych elementów oraz sprawdzeniu, czy nie powstały żadne przecieki w układzie.
Pamiętajmy, że koszt zakupu nowej sprężarki może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest, żeby serwis klimatyzacji przeprowadzała osoba do tego wykwalifikowana. Znalezienie usterki odpowiednio wcześnie, zapewni nam spore oszczędności.

Trzecią i szczególnie istotną operacją dokonywaną podczas prawidłowo przeprowadzonego serwisu klimatyzacji jest odgrzybianie i dezynfekcja układu. To szczególnie ważne, w kontekście wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie i samopoczucie. Zagrzybiała klimatyzacja może powodować podrażnienia w naszym układzie oddechowym. Może też przyczynić się do rozwoju takich chorób jak astma. Dodatkowo, brudny układ klimatyzacji to nieprzyjemny zapach wewnątrz auta.
Sam serwis klimatyzacji może różnić się w zależności od usterek, które zostaną wykryte podczas jego przeprowadzania. Na końcu całej procedury, serwisant podpowie jak dbać o klimatyzację w samochodzie i wyznaczy przybliżoną datę kolejnej wizyty.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Szczelność klimatyzacji powinien sprawdzić serwisant każdorazowo podczas przeprowadzanego serwisowania. Zbyt wysokie ciśnienie w układzie lub obciążenia mechaniczne mogą prowadzić do utraty szczelności. Na sprawdzenie czy nie ma wycieków istnieją trzy główne sposoby:

klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie to skomplikowany układ. Wiele czynników może ulec awarii.

 • wykorzystanie detektora elektronicznego do obserwacji wycieku halonu, który stanowi składnik popularnego czynnika r134a
 • napełnienie instalacji azotem do ciśnienia 15 bar, a następnie zastosowanie specjalistycznego odczynnika w sprayu. Spray reaguje z azotem i zamienia się w pianę, co pokazuje serwisantowi gdzie znajduje się wyciek
 • Zadanie do instalacji specjalnego barwnika, który mieszając się z chłodziwem trafia do układu. Następnie pracownik serwisu za pomocą lampy UV sprawdza przewody klimatyzacji. Jeśli mieszanina barwnika z czynnikiem chłodzącym wydostaje się na zewnątrz, to dzięki promieniom ultrafioletowym z lampy UV uda się zlokalizować miejsce przecieku.

Ze względu na koszty, które zakład musi ponieść na zakup specjalistycznego detektora lub lampy UV, większość serwisów wykorzystuje tańszą metodą z wtłoczeniem do układu azotu. O ile nieszczelność nie znajduje się w trudno dostępnym miejscu, o tyle ta metoda diagnostyki jest wystarczająca.

Dezynfekcja układu przez ozonowanie klimatyzacji i ultradźwięki

Zastanawiając się jak dbać o klimatyzację w samochodzie nie sposób  nie wspomnieć o jej czyszczeniu. W przypadku dezynfekcji układu do wyboru mamy dwie metody. Pierwsza to ozonowanie klimatyzacji, czyli wpuszczenie gazu do układu. Eliminuje on nieprzyjemne zapachy oraz zabija bakterie i grzyby. Proces jest nietoksyczny.
Druga metoda polega na zaprzęgnięciu do pracy ultradźwięków. Początkowo we wnętrzu samochodu rozpylany jest odpowiednio skondensowany detergent. Następnie specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości ok 1,7 Hz co rozbija parujący detergent na mikroskopijnej wielkości krople, które dostają się do wszelkich zakamarków układu i skutecznie go dezynfekują.

Jeśli nie chcemy płacić możemy przeprowadzić samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. Nie jest to jednak ekonomicznie opłacalne, patrząc na to, że koszty dezynfekcji w warsztacie nie przekraczają kilkunastu złotych.

Jak dbać o klimatyzację?

Podsumowując, aby klimatyzacja samochodowa działała prawidłowo i przynosiła oczekiwaną ulgę, a także nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie kluczowe należy regularnie ją serwisować. To najłatwiejsza i zarazem najskuteczniejsza metoda.

 • Wykonanie przeglądu raz na rok zminimalizuje ryzyko powstania przecieku układu oraz kosztownych napraw związanych z uszkodzeniem elementów całego układu.
 • Wybieraj serwisy renomowane, które cały proces serwisowania przeprowadzą zgodnie z wytycznymi producenta klimatyzacji
 • Zadbaj o regularne odgrzybianie układu albo przez ozonowanie albo inne dostępne metody jak chociażby chemia+ ultradźwięki.

Stosowanie się do tych zaleceń nie wyeliminuje całkowicie możliwości uszkodzeń, jakimi zagrożona jest klimatyzacja w samochodzie, ale je zminimalizuje.

Jeśli masz pytania dotyczące tego jak dbać o klimatyzację w samochodzie z przyjemnością na nie odpowiemy. Klimatyzacja samochodowa Poznań – Zakład PROserwis Andrzejewscy – Zapraszamy!

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
4 (80%) 6 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

5 Komentarze

 1. Jak Dbać O Klimatyzację W Samochodzie? – Proserwis zdjęcie nr 4 Marta pisze:

  Który sposób dezynfekcji klimy jest skuteczniejszy?

 2. Jak Dbać O Klimatyzację W Samochodzie? – Proserwis zdjęcie nr 6 Marta pisze:

  Zrobiłem ostatnio przegląd po 4 latach. Znalazłem 10 zł w filtrze kabinowym ;D

 3. Jak Dbać O Klimatyzację W Samochodzie? – Proserwis zdjęcie nr 7 Jacek pisze:

  Jak często wymieniać filtr kabinowy?

  • Jak Dbać O Klimatyzację W Samochodzie? – Proserwis zdjęcie nr 8 andrzejewscy pisze:

   Najlepiej dwa razy na rok – wiosną i zimą. Najwięcej zanieczyszczeń trafia podczas lata i jesienią. Filtr kosztuje kilka złotych.