Klimatyzacja samochodowa to już od kilku dobrych lat żaden luksus, lecz standard w wyposażeniu auta. Nawet ubogie wersje większości nowych modeli zaopatrzone są w lepszy lub gorszy system chłodzenia kabiny. To, czym kiedyś można było się pochwalić, stało się normą. Nie zmieniła się natomiast znacznie konstrukcja samej klimatyzacji samochodowej. Zachowanie odpowiedniej jakości wymaga regularnych, sezonowych odwiedzin w serwisach klimatyzacji. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe dbanie o czystość układu klimatyzacyjnego w aucie? Jak dbać o klimatyzację w samochodzie i jak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?
Jak dbać o klimatyzacje w samochodzie? Regularnie.
Powszechność klimatyzacji sprawiła, że dla większości kierowców używanie jej stało się równie intuicyjne jak odpalenie radia. Ten wspaniały wynalazek zapewnia przyjemną temperaturę nawet w gorące dni. W samym używaniu klimatyzacji samochodowej nie ma oczywiście nic złego, tak długo jak cały system działa sprawnie, a jakość wdmuchiwanego do kabiny auta powietrza jest odpowiednia. Czym jednak grozi zaniedbanie odpowiednio regularnego serwisu klimatyzacji samochodowej?
Wraz z pierwszymi wzrostami temperatury należy pomyśleć o odwiedzeniu serwisu klimatyzacji samochodowej. Początek wiosny to najlepszy czas w roku na tego typu zabiegi. Wiąże się to z niskimi cenami usług oraz małym obłożeniem w porównaniu z letnimi miesiącami. Pamiętajmy, że większość z nas na czas zimy zapomina o regularnym odpalaniu klimatyzacji. To błąd, ponieważ w środku układu tworzy się pewien rodzaju mikroklimatu, sprzyjający rozwojowi grzybów i bakterii. Jeśli zastanawiamy się jak dbać o klimatyzację w samochodzie, regularny serwis klimatyzacji to podstawa.
Regularne wizyty w serwisie to obowiązkowe działanie jeśli chcemy dbać o klimatyzację w samochodzie.
Serwis klimatyzacji samochodowej nie jest skomplikowaną operacją, ale wymaga takowego sprzętu. Warto przed każdym letnim sezonem udać się do odpowiedniego warsztatu w celu wykonania przeglądu instalacji. Podczas takiej wizyty, badany jest przede wszystkim obieg czynnika chłodzącego. Jeśli serwisant zauważy jakikolwiek wyciek musi go jak najszybciej usunąć. Następnie uzupełnia czynnik chłodzący do wartości zalecanej przez producenta auta.
Kolejnym etapem serwisu klimatyzacji jest testowanie pozostałych elementów układu klimatyzacyjnego. Ważnym elementem jest sprężarka, która zawsze powinna być odpowiednio zabezpieczona. Badanie polega na sprawdzeniu stopnia naoliwienia poszczególnych elementów oraz sprawdzeniu, czy nie powstały żadne przecieki w układzie.
Pamiętajmy, że koszt zakupu nowej sprężarki może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest, żeby serwis klimatyzacji przeprowadzała osoba do tego wykwalifikowana. Znalezienie usterki odpowiednio wcześnie, zapewni nam spore oszczędności.
Trzecią i szczególnie istotną operacją dokonywaną podczas prawidłowo przeprowadzonego serwisu klimatyzacji jest odgrzybianie i dezynfekcja układu. To szczególnie ważne, w kontekście wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie i samopoczucie. Zagrzybiała klimatyzacja może powodować podrażnienia w naszym układzie oddechowym. Może też przyczynić się do rozwoju takich chorób jak astma. Dodatkowo, brudny układ klimatyzacji to nieprzyjemny zapach wewnątrz auta.
Sam serwis klimatyzacji może różnić się w zależności od usterek, które zostaną wykryte podczas jego przeprowadzania. Na końcu całej procedury, serwisant podpowie jak dbać o klimatyzację w samochodzie i wyznaczy przybliżoną datę kolejnej wizyty.
Szczelność klimatyzacji powinien sprawdzić serwisant każdorazowo podczas przeprowadzanego serwisowania. Zbyt wysokie ciśnienie w układzie lub obciążenia mechaniczne mogą prowadzić do utraty szczelności. Na sprawdzenie czy nie ma wycieków istnieją trzy główne sposoby:
Klimatyzacja w samochodzie to skomplikowany układ. Wiele czynników może ulec awarii.
Ze względu na koszty, które zakład musi ponieść na zakup specjalistycznego detektora lub lampy UV, większość serwisów wykorzystuje tańszą metodą z wtłoczeniem do układu azotu. O ile nieszczelność nie znajduje się w trudno dostępnym miejscu, o tyle ta metoda diagnostyki jest wystarczająca.
Zastanawiając się jak dbać o klimatyzację w samochodzie nie sposób nie wspomnieć o jej czyszczeniu. W przypadku dezynfekcji układu do wyboru mamy dwie metody. Pierwsza to ozonowanie klimatyzacji, czyli wpuszczenie gazu do układu. Eliminuje on nieprzyjemne zapachy oraz zabija bakterie i grzyby. Proces jest nietoksyczny.
Druga metoda polega na zaprzęgnięciu do pracy ultradźwięków. Początkowo we wnętrzu samochodu rozpylany jest odpowiednio skondensowany detergent. Następnie specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości ok 1,7 Hz co rozbija parujący detergent na mikroskopijnej wielkości krople, które dostają się do wszelkich zakamarków układu i skutecznie go dezynfekują.
Jeśli nie chcemy płacić możemy przeprowadzić samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. Nie jest to jednak ekonomicznie opłacalne, patrząc na to, że koszty dezynfekcji w warsztacie nie przekraczają kilkunastu złotych.
Podsumowując, aby klimatyzacja samochodowa działała prawidłowo i przynosiła oczekiwaną ulgę, a także nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie kluczowe należy regularnie ją serwisować. To najłatwiejsza i zarazem najskuteczniejsza metoda.
Stosowanie się do tych zaleceń nie wyeliminuje całkowicie możliwości uszkodzeń, jakimi zagrożona jest klimatyzacja w samochodzie, ale je zminimalizuje.
Jeśli masz pytania dotyczące tego jak dbać o klimatyzację w samochodzie z przyjemnością na nie odpowiemy. Klimatyzacja samochodowa Poznań – Zakład PROserwis Andrzejewscy – Zapraszamy!
5 Komentarze
Który sposób dezynfekcji klimy jest skuteczniejszy?
Ozonowanie
Zrobiłem ostatnio przegląd po 4 latach. Znalazłem 10 zł w filtrze kabinowym ;D
Jak często wymieniać filtr kabinowy?
Najlepiej dwa razy na rok – wiosną i zimą. Najwięcej zanieczyszczeń trafia podczas lata i jesienią. Filtr kosztuje kilka złotych.