konserwacja opon poznań
Jak prawidłowo konserwować opony?
19 kwietnia 2021
czujnik ciśnienia
Czym różnią się czynniki chłodnicze w klimatyzacji?
28 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
felgi poznań

Dobór felg zazwyczaj oznacza wybór felg aluminiowych, które zamierzamy założyć w miejsce zwykłych felg stalowych. Czym należy się kierować, wybierając felgi oraz na jakie parametry należy zwrócić uwagę? W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby uniknąć sytuacji w której zakupione alufelgi nie będą pasować do samochodu. Jest to tym ważniejsze, że raz zamontowane alufelgi nie nadają się do zwrotu ze względu na ślady montażowe.

Felgi z aluminium czy stalowe?

felgi poznań

Felgi potrafią być pięknym dopełnieniem wyglądu auta

Felgi dzielone są na dwa podstawowe typy: felgi aluminiowe i stalowe. Oczywiście są także felgi magnezowe czy felgi z innych stopów lekkich, jednak takie rozwiązania są spotykane w autach wysokiej klasy, do których z reguły nie szuka się innych felg. Wracając do początku: felgi aluminiowe wcale nie są dużo droższe od felg stalowych. Mało to, stop aluminium jest bardziej wytrzymały, przez co nie jest tak wrażliwy na wszelkie uszkodzenia. Felgi stalowe są bardziej podatne na uszkodzenia od “alusów” jednak większość uszkodzeń da się naprawić. Naprawa felg stalowych jest także dużo tańsza, od naprawy alufelg. Tymczasem, uszkodzenie alufelgi może oznaczać jej koniec. Uszkodzenie aluminium jest bardzo trudne w naprawie i wymaga dużej wiedzy i umiejętności od osoby podejmującej się takiej naprawy. Naprawy alufelg są także stosunkowo drogie, przez co często zdarza się, że naprawa jest nieopłacalna. Obecnie rynek nasycony jest ładnymi alufelgami w niskiej cenie, dzięki czemu łatwo można zmienić wygląd swojego auta.

Jak wybrać felgę?

Na początek, trzeba się zastanowić jaki rozmiar felgi chcemy wybrać. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ im większa felga, tym bardziej niskoprofilowa musi być opona. Duża, szeroka felga świetnie wygląda z niskoprofilowymi oponami, jednak takie połączenie obniża komfort podróżowania. Jeżeli chcemy, aby nasze codzienne, wygodne auto takie pozostało, to warto rozważyć zakup odrobinę mniejszych felg. Mniejsza felga będzie oznaczać większy profil opony, dzięki czemu lepiej będzie ona wybierać nierówności.

Większy profil boczny opony to także zmniejszenie ryzyka skrzywienia felgi poprzez wjechanie w dziurę w drodze. Znalezienie złotego środka z pomiędzy wielkością felgi a wysokością opony może nam w zaoszczędzić pieniędzy w przyszłości. Odpowiednie tłumienie wibracji przez oponę powoduje mniejsze obciążenie zawieszenia, a także obniża wibracje karoserii. Z drugiej strony, jeżeli robimy ze swojego auta laleczkę, “dzieło sztuki” którym będziemy jeździć w weekendy na przejażdżki, warto rozważyć zakup większych felg. Wybór felgi do auta które ma przede wszystkim wyglądać, nie powinien być podyktowany wygodą jazdy. Chyba. Wszystko zależy od upodobania.

Aspekty techniczne felg

Oprócz wyglądu i rozmiaru, felga musi być dobrana względem rozstawu szpilek lub śrub, trzeba także uwzględnić średnicę otworu centralnego a także współczynnik osadzenia felgi. Przyjrzyjmy się feldze o wymiarach 7×16. W tym wypadku pierwsza cyfra (7) oznacza szerokość felgi w calach. Pod ten wymiar dobiera się szerokość opon. Dla felgi o szerokości 7 cali, najlepszym wyborem będzie opona o szerokości 215, 205 lub 195. To, czy dana opona na tą felgę wskoczy jest uzależnione od profilu bocznego opony. Idąc dalej, druga cyfra na feldze (16) oznacza średnicę felgi w calach. Mając te dwa wymiary jesteśmy w stanie dopasować sobie opony do felg a także sprawdzić ich dostępność. W tym miejscu warto wspomnieć o dodatkowych parametrach ukrytych pod postacią liter.

Litery podawane za podstawowymi cyframi (np.7Jx16H2) oznaczają zastosowaną technologię kołnierza ochronnego, a także ilość kołnierzy. Kolejnym oznaczeniem spotykanym na felgach jest np. 4×100. Te wymiary określają sposób montażu felgi na piaście. 4 oznacza ilość śrub/szpilek, a 100 oznacza średnicę okręgu, na którym znajdują się otwory montażowe. Te wymiary zawsze są wybite na feldze, przez co nie trzeba sprawdzać linijką jak to wygląda w naszym aucie. Wystarczy zdjąć któreś koło z samochodu i przyjrzeć się wewnętrznej stronie felgi.

Następnym parametrem, jest ET. Offset, czy też osadzenie jest podawanym w milimetrach wymiarem, który określa położenie koła w nadkolu. Samo ET określa jak daleko od siebie jest płaszczyzna symetrii felgi oraz płaszczyzna montażowa. Im mniejszy offset, tym głębiej w nadkolu koło będzie osadzone. Ostatnim parametrem jest średnica wewnętrzna otworu centrującego. Otwór centrujący pozwala na optymalne centrowanie felgi w wypadku, gdy otwór centralny w feldze ma inny wymiar niż średnica piasty. Specjalne pierścienie centrujące zastosowane w otworze centrującym pozwalają na dopasowanie felgi do danego modelu samochodu.

Czy coś jeszcze trzeba wiedzieć?

Przed przystąpieniem do montażu warto sprawdzić, czy stare śruby będą pasować do nowych felg. Obecnie stosuje się dwa rodzaje śrub: stożkowe i kuliste. Zastosowanie niepoprawnej śruby może doprowadzić do jej odkręcenia się, lub zniszczenia gniazda montażowego felgi. Należy także sprawdzić średnicę szpilki oraz skok gwintu. Dzięki tym informacjom idealnie dobierzemy śruby do naszych nowych felg.

 

 

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.