Jak Działa Opona Bezdętkowa? – Proserwis zdjęcie nr 4
Śruby antykradzieżowe – czy warto w nie inwestować?
23 marca 2021
hamulce samochodowe
Jak poznać uszkodzoną piastę?
10 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
przechowalnia opon poznań

Opony bezdętkowe powstały z myślą o przemyśle wojskowym. Dopiero później trafiły one do pojazdów cywilnych. Opona bezdętkowa miała w swoim założeniu być bezawaryjna i bezobsługowa, a także odporna na warunki atmosferyczne i warunki pracy. Czy ich założenia zostały spełnione? Czy opony bezdętkowe są lepsze od opon z dętką? Jak działają opony bezdętkowe? Zapraszamy do lektury!

Opona z dętką czy bez dętki?

Opony dętkowe były standardem dla większości pojazdów niecałe 50 lat temu. Stopniowo wypierane były przez opony bezdętkowe, a w dzisiejszych czasach, opony dętkowe można spotkać co najwyżej w rowerach. Oczywiście są wciąż na drogach samochody zabytki, które korzystają z dętkowego systemu ale są to wyjątki, które potwierdzają regułę. Obecnie opony dętkowe można spotkać w rowerach, niektórych motocyklach i skuterach, a także w pojazdach specjalnych i zabytkowych. Żaden nowy pojazd nie jest wyposażony w opony i felgi dętkowe, ponieważ jest to po prostu nieopłacalne.

Jak działa opona bezdętkowa?

bieżnik opony zimowejOpona bezdętkowa musi być założona na przystosowanej do tego feldze. Zakładając oponę na felgę używa się specjalnego uszczelniacza, który dokładnie łączy oponę z felgą. W ten sposób, opona wskakując na swoje miejsce, jest w stanie zachować swoją szczelność, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności i elastyczności. Odpowiednia budowa opony pozwala na bezawaryjne użytkowanie. Opona bezdętkowa musi być założona na felgę bezdętkową. Felgi te charakteryzują się posiadaniem rantu, którego trzyma się opona. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do rodzaju opony, to warto spojrzeć na jej oznaczenie. Jeżeli opona ma oznaczenie TT, to oznacza że jest to opona, która musi być wyposażona w dętkę. Jeżeli na oponie jest oznaczenie TL to znaczy, że dana opona jest bezdętkowa.

Plusy i minusy systemu bezdętkowego

Opony bezdętkowe posiadają wiele plusów, a najważniejszym z nich jest niezrównany komfort podróży. Opony bezdętkowe znakomicie sprawują się jako pierwszy stopień amortyzacji. Oprócz wygody i komfortu, opony bezdętkowe mają inną budowę lica opony, przez co są dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przebicia, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo użytkowników w czasie jazdy. Ostatnim wartym wymienienia plusem jest wysoka wytrzymałość. Opony bezdętkowe wytrzymują dużo więcej obciążeń a także są bardzo trwałe, przez co można je eksploatować bardzo długo.

Podstawowym minusem opon bezdętkowych jest ich cena. Opony bezdętkowe są dużo droższe od standardowych opon, przez co nie zawsze warto je kupować – do małych skuterków czy rowerów opony bezdętkowe są zbytecznym wydatkiem.

Porównanie opon

Opony z dętką są coraz rzadziej spotykane w przemyśle motoryzacyjnym, przez co ich cena stale rośnie. Dawniej, opony z dętką były bardzo popularne i szeroko dostępne. Obecnie dostępność tych opon jest bardzo mała. Opony dętkowe są podatne na uszkodzenia, przebicia i wystrzały. Opony dętkowe potrafiły się nagrzewać, co powodowało wybuch dętki. Generalnie, opony z dętką były niezbyt wytrzymałe, przez co często zawodziły i generowały koszty.

Opony bezdętkowe są bardzo popularne, przez co jest to jedyny typ opon stosowanych w nowoczesnych pojazdach. Dzięki swojej popularności, można kupić różne warianty tych opon, z różnych firm, oraz z różnymi rodzajami bieżnika. Opony bezdętkowe są odporne na przebicia, wybuchy i uszkodzenia. Ponadto, opony te posiadają bardzo wysoką wytrzymałość, która pozwala na wiele lat spokojnej eksploatacji bez ryzyka zaistnienia dodatkowych wydatków.

Jak działa opona bezdętkowa?
1 (20%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.