Nikomu nie trzeba wyjaśniać, że stan naszych polskich dróg jest fatalny. Uszkodzenia na dziurze, koleinach czy innych wadach w nawierzchni powodują, że nasze samochody szybko się eksploatują. Każdy kierowca jest przygotowany na to, że jego pojazd narażony jest na wiele uszkodzeń związanych nie tyle z brakiem doświadczenia i zdarzeniami losowymi, ale właśnie głównie z powodu złego stanu dróg. Łatanie opony samochodowej jest równie częstym powodem wizyt u wulkanizatora jak ich sezonowa wymiana. W takim razie jak naprawić przebitą oponę i czy niezbędna jest do tego pomoc specjalisty?
W kwestii uszkodzenia opon można wyróżnić kilka podstawowych powodów ich wystąpienia. Nie mniej w każdym przypadku niezależnie od przyczyny należy pamiętać, że musimy zwrócić się po pomoc do profesjonalnego warsztatu. Warto pamiętać również o tym, że niektóre uszkodzenia są nie do naprawienia i jedynym wyjściem jest zakup nowej opony. Miejmy również świadomość tego, że nawet profesjonalna pomoc i nawet najlepsze łatanie opony samochodowej nigdy nie przywróci jej pełnej sprawności.
Nie każdą oponę można (powinno się) naprawiać
Najczęściej na oponie pojawiają się przecięcia i przetarcia. To popularny rodzaj uszkodzenia opon samochodowych wynikający najczęściej z błędów podczas prowadzenia takich jak parkowanie przy wysokim krawężniku. Innym częstym powodem uszkodzenia opony są gwoździe, śruby i inne ostre przedmioty, które przypadkiem lub celowym działaniem znalazły się na drodze.
Punktowe przebicie opony w samochodzie to również bardzo popularny rodzaj uszkodzenia gumy. Następuje zwykle poprzez najechanie na gwóźdź lub śrubę, która wbija się następnie w bieżnik opony. Ten rodzaj uszkodzenia można łatwo naprawić używając zestawu naprawczego. Oczywiście będzie to tylko chwilowe łatanie, które na celu ma umożliwienie szybkiego dojazdu do wulkanizatora. Warto zauważyć, że przebicie opony może zostać naprawione tylko w przypadku kiedy średnica dziury nie przekracza 5 mm.
Czasem z boku opony pojawiają się wybrzuszenia spod których wystają druty. Takie usterki mogą także pojawić się w części z bieżnikiem i są najczęściej spowodowane wjechaniem w dziurę lub inną przeszkodę. Wybrzuszenie na oponie to oznaka uszkodzenia jej struktury wewnętrznej. Taki rodzaj uszkodzenia jest praktycznie nie do naprawy i należy jak najszybciej wymienić oponę na nową. Dalsze użytkowanie to duże prawdopodobieństwo na wystrzał opony.
Innym rodzajem uszkodzeń, są uszkodzenia eksploatacyjne, takie jak np. rozdarcia gumy. Powodem tych usterek może być zły stan dróg, niewłaściwe użytkowanie albo po prostu starość opony. W takich wypadkach konieczne może okazać się wymienienie koła na zapasowe w celu dojechania do serwisu wulkanizacyjnego, gdzie zostanie przeprowadzona naprawa jedną z technik wulkanizacji na ciepło.
O ile zużycie bieżnika opony to w zasadzie uszkodzenie eksploatacyjne, o tyle brak równości wiąże się stricte z nieprawidłowym ciśnieniem w oponie lub z krzywą felgą. Drobne zmiany są odwracalne, natomiast w przypadku długotrwałego użytkowania konieczna będzie wymiana opon.
Starzenie się opon to naturalny proces, który jednak ma bardzo negatywny wpływ na właściwości jezdne. Starzenie opon objawia się najczęściej poprzez powstawanie drobnych pęknięć. Ich powodem może być chociażby nieprawidłowe przechowywanie.
Kompresor podłączany do zapalniczki to popularny element składający się na zestaw naprawczy do kół
Łatanie opony samochodowej w terenie może być trudne, a nawet niemożliwe. Ważne w przypadku wystąpienia takich okoliczności jest odpowiednie zabezpieczenie koła, w którym może pomóc spray i sznury do naprawy opon. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju zestaw naprawczy do kół, który pomoże w krytycznym momencie dotrzeć do serwisu opon gdzie wulkanizator zajmie się trwałą naprawą uszkodzenia opony.
Przebitą gumę naprawia się zwykle metodą kołkowania opony. Taki rodzaj łatania opony samochodowej odbywa się poprzez umieszczenie specjalnego kołka, zwanego też „sznurem do naprawy opony” lub „sznurem butylowym”, w miejscu przebicia gumy. Kołkowanie opony działa, jeśli gwóźdź, śruba lub innych ostry przedmiot wbił się w oponę pod kątem prostym. Do nowoczesnych kołków nie potrzeba nawet kleju, bo są one wykonane z materiału, który szczelnie przylega do gumy i wypełnia ją, zapobiegając wydostaniu się powietrza na zewnątrz. Czasem jednak taki rodzaj naprawy jest niewystarczający. Kiedy śruba lub inny przedmiot wbije się w gumę pod ostrym kątem, albo uszkodzenie będzie z boku opony kółek nie spełni swojej roli. Naprawa opony z boku wymaga więcej zachodu. W takim przypadku należy od środka przykleić łatę.
Może się zdarzyć tak, ze zostaniemy zmuszeni do wymiany opony już na miejscu awarii. Warto za wczasu wiedzieć, czy i jakiego rodzaju koło zapasowe leży ukryte w bagażniku. Może to być klasyczne “zapasówki” czyli w opony na feldze o pełnych możliwościach jezdnych lub tzw. koła dojazdowe, czyli uboższe wersje opon na feldze o zmniejszonych wymiarach i pewnych ograniczeniach.
Chociaż wielu z kierowców lubi amatorsko zajmować się swoim autem, są sytuacje w których warto zwrócić się do fachowców. Naprawa opony po gwoździu czy innego rodzaju ostrym przedmiocie wykonana własnoręcznie to tylko chwilowe rozwiązanie. Bezpieczeństwo to podstawa jeśli chodzi o nasze pojazdy, więc na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać. Ile kosztuje łatanie opony samochodowej?
Koszt takiej usługi waha się pomiędzy 15-45 złotych za sztukę. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia, warsztatu do którego się zwrócimy oraz miasta w którym mieszkamy. Poważniejsze uszkodzenia oczywiście podniosą wydaną przez nas kwotę. Naprawa opony w Poznaniu to popularna usługa i oferuje ją bardzo dużo warsztatów wulkanizacyjnych. Koszt takich usług zależny jest od rodzaju usterki, metod oraz materiałów jakich trzeba użyć do jej eliminacji. Koszt kompleksowej naprawy opony wynosi zwykle około 50 złotych.
1 Komentarz
Jakie są najczęstsze uszkodzenia opon?