Jak Prawidłowo Dbać O Opony – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy wyważanie opon jest konieczne?
27 października 2021
ile wytrzymują opony
Jakie opony dobrać do napędu 4×4
20 listopada 2021
Pokaż wszystkie
lewarek

Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu. To od nich zależy bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Kierowcy często zapominają, że opony to jedyny element samochodu, który ma kontakt z nawierzchnią. Przestrzeganie podstawowych zasad, pozwoli nam utrzymać opony w nienagannej kondycji, co zwiększa jej żywotność i mobilność.

Jak dbać o opony?

Widząc na swojej drodze dziurę, staramy się ja ominąć, tak aby nie uszkodzić opony oraz innych elementów podwozia. Jednak nie zawsze uda nam się wypatrzyć kawałka szkła czy małego gwoździa, które również mogą zniszczyć nasze ogumienie.

Sezonowa wymiana opon

Jednym z  podstawowych sposobów dbania o opony jest sezonowa wymiana ogumienia. Zbyt długa jazda na oponie letniej, w momencie gdy za oknem pojawiają się pierwsze przymrozki, może spowodować wpadnięcie w poślizg i rozbicie samochodu. Podobnie rzecz wygląda z oponą zimową. Eksploatowanie jej latem, gdy asfalt się nagrzewa, powoduje hałas oraz szybsze ścieranie się opony. Jazda w okresie letnim na oponie zimowej powoduje również brak właściwego poziomu trakcji.

Prawidłowe ciśnienie opon

Ważnym czynnikiem, który wpływa na trwałość ogumienia, jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia powietrza opony. Zbyt niskie ciśnienie w oponie mocno przyspiesza zużywanie się opon, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia. Niskie ciśnienie może również mieć wpływ na przegrzanie się opony,a w konsekwencji jej wybuch.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponie wiąże się z kolei z pogorszeniem przyczepności kół do podłoża. Zbyt mała powierzchnia opony dotyka drogi, co skutkować może szybszym zużyciem bieżnika. Optymalne, zalecane przez producentów ciśnienie w przypadku samochodów osobowych oscyluje w granicach 2,2 bara.

Obciążenie pojazdu

Kolejnym ważnym czynnikiem, który pomoże nam w prawidłowym eksploatowaniu naszego ogumienia, jest właściwy ciężar naszego samochodu. Przekroczenie optymalnego obciążenia ogumienia wskazanego przez producenta, skutkować może przegrzaniem się opony i szybszym „spłyceniem” bieżnika.

Przechowywanie opon

Właściwe przechowywanie opon ma wpływ na ich stan i żywotność. Zadbajmy o to, aby były przechowywane w miejscu nienarażonym na wilgoć, podczas zmian warunków atmosferycznych. Unikajmy miejsc przechowywania, w których rozpalany jest ogień oraz znajdują się ostre przedmioty, które mogą spowodować uszkodzenia. Opon nie należy układać na sobie, ponieważ może to doprowadzić do ich odkształceń. Bardzo ważne jest, aby podczas „leżakowania” opony nie miały styczności ze smarem czy olejem. Te chemiczne substancje mogą sprawić, że gumowa powierzchnia opony  zacznie się rozpuszczać. Jest to proces, którego nie da się zatrzymać w żaden sposób i będzie oznaczało potrzebę zakupu nowej opony.

Jak zadbać o opony zimowe?

Opony zimowe „pracują” w cięższych warunkach atmosferycznych niż opony letnie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach zimowych, ponieważ przy minusowej temperaturze może ono szybko ulec zmianie. Warto kontrolować również stan bieżnika opony zimowej. Pamiętajmy, że opona z bieżnikiem poniżej 1,6 mm nie nadaje się do użytkowania latem, a co dopiero zimą. Zimą bieżnik powinien mieć przynajmniej 4 mm głębokości. Zadbajmy także podczas sezonowej wymiany opon o dokładne wyważenie kół. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, podczas którego odnotowuje się zdecydowanie więcej takich zdarzeń.

Poproś o pomoc wulkanizatora

Nie każdy właściciel samochodu musi znać się na oponach i potrafić ocenić ich stan. Gdy nie posiadamy takiej wiedzy, warto zwrócić się o pomoc do zakładu wulkanizacyjnego. Za niewielką opłatę fachowcy ocenią stan naszych opon oraz sprawdzą ich wyważenie, oraz stan ciśnienia.

 

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.