hamulce samochodowe
Jak poznać uszkodzoną piastę?
10 kwietnia 2021
felgi poznań
Jak dopasować felgi do swojego auta?
20 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
konserwacja opon poznań

Konserwacja opon nie jest popularną czynnością, mimo że odpowiednio wykonywana jest w stanie przedłużyć żywotność opony o kilka lat. Zadbane ogumienie charakteryzuje się utrzymywaniem swoich właściwości jezdnych. Opony są wykonywane z gumy, dlatego z czasem parcieją. Konserwacja ma za zadanie spowolnić ten proces, dzięki czemu opona będzie nam służyć przez cały okres, jaki przewidział jej producent. Warto także nadmienić, że konserwacja nie zawsze ma sens, ponieważ pewnych uszkodzeń spowodowanych wiekiem nie da się cofnąć. 

Dlaczego warto konserwować opony?

Opony są zbudowane w dużej mierze z gumy, która z biegiem lat parcieje. Mało to, opony które mają styczność z benzyną, olejem napędowym, rozpuszczalnikiem czy innymi środkami tego typu starzeje się dużo szybciej. Opona, która ma kontakt z benzyną w ciągu kilku miesięcy stwardnieje tak bardzo, że jej powierzchnia popęka. Między innymi dlatego powinno się co jakiś czas umyć opony, a następnie przetrzeć ich powierzchnię środkami pielęgnującymi.

Jak konserwować oponę?

czyszczenie rantów felgi

Odpowiednie czyszczenie rantów felgi może mieć wpływ na żywotność założonej opony

Środki pielęgnujące opony to zazwyczaj środki aktywne powierzchniowo, zawierające polimery silikonu, węgla aktywnego oraz z środków filtrujących promieniowanie UV. Zazwyczaj są one w postaci kremu lub lakieru w sprayu, który aplikuje się na gumę. Środki te wnikają w powierzchnię opony, utrzymując jej odpowiednie nawilżenie oraz pomagają jej przetrwać warunki środowiskowe. Jeżeli chcemy zakonserwować oponę, to najlepiej jest to zrobić po okresowej wymianie kół.

Po zmianie kół na letnie, powinniśmy przygotować zimówki na okres magazynowania. Odpowiednie zakonserwowanie opon powinniśmy zacząć od dokładnego ich umycia i wysuszenia. Przed nałożeniem czynnika konserwującego musimy być pewni, że opona jest czysta, sucha i nie nagrzana. Próba nałożenia konserwantów na nagrzaną oponę skończy się tym, że preparaty te nie wnikną w strukturę opony, przez co ich działanie będzie zerowe. Jeżeli nasza opona jest już czysta i sucha, można przystąpić do nakładania specyfików.

Jeżeli kupiliśmy konserwant w sprayu, to jest to łatwa i szybka praca, ponieważ wystarczy spryskać oponę z każdej ze stron. Konserwanty w postaci maści powinniśmy nakładać za pomocą miękkiej ściereczki. Do tej pracy warto założyć rękawice gumowe, ponieważ niektóre specyfiki jest trudno zmyć i mogą działać drażniąco na skórę. Nakładanie środków warto zacząć od boków opony, nakładając je równomiernie na całą powierzchnię. Następnie, powinniśmy przystąpić do nakładania konserwantu na bieżnik opony. Będzie to dość czasochłonne, ponieważ dokładne nałożenie środków czyszczących będzie dość trudne.

Nabłyszczacze do opon

Nabłyszczacze do opon są specyfikiem który nie ma konserwować opony a jedynie przywracać jej estetyczny wygląd zewnętrzny. Nabłyszczacze występują w postaci sprayu, którym powinniśmy spryskiwać bok opony. Warto nadmienić, że substancje tego typu są bardzo śliskie, dlatego powinniśmy unikać nakładania ich na bieżnik opony a także na hamulce. Spray ma za zadanie przywrócić oryginalny czarny kolor opony, przez co jest środkiem doraźnym, stosowanym jako ostatni szlif po umyciu samochodu.

Wpływ ciśnienia na konserwację opon

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest niezbędne do zminimalizowania zużycia opony. Ciśnienie, które jest odpowiednie dla danego modelu odbija się także na zmniejszeniu spalania, a także na bezpieczeństwie podróżujących. Dobrze napompowana opona zapewnia przyczepność, oraz zmniejsza opory toczenia. Zbyt duże lub zbyt małe ciśnienie powoduje szybsze zużycie bieżnika.

 

 

 

 

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.