Ile lat wytrzymuje opona
Utylizacja opon – co warto wiedzieć, koszty utylizacji, przepisy prawne
24 lipca 2021
zapasowe koło dojazdowe
Ciśnienie w oponach – o czy warto wiedzieć?
17 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
wulkanizacja mobilna

Felga jest podstawową częścią podwozia samochodu. Wyróżniamy felgi stalowe i aluminiowe. Felgi aluminiowe wykonane są ze stopów lekkich. Dzięki temu, że są lżejsze, gwarantują wolniejsze zużywanie się  innych elementów auta, co ma duże znaczenie przy nowoczesnych samochodach i ich skomplikowanym zawieszeniu. Felgi aluminiowe wykonane są z większą dbałością i precyzją sięgającą nawet do 0.3 mm.

Naprawa felg aluminiowych w 4 krokach

Felgi aluminiowe narażone są na szereg uszkodzeń mechanicznych takich jak kontakt z przeszkodą np. z wysokim krawężnikiem lub kolizję z innym samochodem. Efektem tych zdarzeń mogą być otarcia, skrzywienia lub zarysowania. Uszkodzeniu najczęściej ulega powłoka lakierowana. Aby przywrócić jej pierwotny wygląd, należy tę powłokę odbudować.

Renowacja felg

Felgi aluminiowe zbudowane są ze stopów lekkich, są miększe, przez co bardziej podatne na uszkodzenia. Lecz dzięki temu łatwiej jest je naprawić. Z alufelgi najprościej będzie się pozbyć, wszelkiego rodzaju skrzywień, które często niewidoczne są gołym okiem, a mogą powodować problemy z utrzymaniem przez kierowcę właściwego toru jazdy. Większym problemem będą natomiast pęknięcia szczególnie w rejonie środkowego otworu i ramion felgi. Ubytki na zewnętrznym boku felgi, naprawia się najrzadziej. Czasem da się je zespawać, ale felga w tym miejscu będzie osłabiona i podatna na dalsze uszkodzenia.

Prostowanie felg

naprawa felgSkrzywienie felgi zdarzyło się chociaż raz, praktycznie każdemu z nas. Chwila nieuwagi, wysoki krawężnik i problem gotowy. Niestety niesie to ze sobą przykre konsekwencje. Prostowana alufelga, już nigdy nie będzie idealnie okrągła. Po naprawie pozostaną pewne, niewielkie skrzywienia, rzadko widoczne gołym okiem. Prostowanie alufelgi oznacza również utratę jej wytrzymałości. Stwarza to duże zagrożenie dla kierowcy oraz pasażerów. Felga w miejscu renowacji jest osłabiona i przy kolejnym wjechaniu na krawężnik lub w dziurę może po prostu pęknąć.

Malowanie felg

Jednym ze sposobów na odnowę felgi jest jej pomalowanie. Regularne czyszczenie i konserwacja felgi przynosi poprawę, ale tylko na krótką metę. Aby, odmienić jej wygląd należy, wziąć pod uwagę jej odmalowanie.

Pierwszym krokiem będzie, dokładne umycie felgi myjką ciśnieniową używając specjalnych kosmetyków, tak aby pozbyć się całego brudu z powierzchni felg. Następnie demontujemy oponę, by nie pobrudzić jej w czasie malowania. Przygotowaną felgę najpierw malujemy podkładem, a dopiero po nim stosujemy właściwy lakier, a całość wykańczamy lakierem bezbarwnym. Proces wysychania trwa zazwyczaj kilka godzin, nie warto się spieszyć, by nie zniweczyć osiągniętego efektu.

W całym zabiegu bardzo ważny jest dobór odpowiedniego lakieru. Nie warto dobierać tanich produktów od nieznanych marek. Korzystając z lakieru nanoszonego sprayem, należy zachować odpowiedni odstęp od malowanej powierzchni. Aby nie powstały zacieki, lakier należy rozprowadzać równomiernie.

Piaskowanie felg

Piaskowanie polega na starciu wierzchniej powierzchni felgi. Aby uzyskać zamierzony efekt, konieczne jest użycie odpowiedniej jakości piasku. Właściwe jego dobranie pozwoli na dokładne przeprowadzenie całego zabiegu.

W procesie naprawy felgi, piaskowanie jest etapem poprzedzającym malowanie obręczy, stanowi więc podstawę pomyślności całego procesu. Wyróżniamy metody piaskowania za pomocą:

  • piaskarki kabinowej,
  • pistoletem do piaskowania,
  • piaskarki ciśnieniowej.

W procesie naprawy felg piaskowanie w połączeniu z malowaniem pozwala uzyskać doskonałe efekty.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.