wywietrznik
Rodzaje odgrzybiania klimatyzacji samochodowej
7 maja 2021
Jak Prawidłowo Przechowywać Opony? – Proserwis zdjęcie nr 4
Awaria koła w trasie – jak jej zaradzić?
20 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
przechowalnia opon poznań

Wymiana opon lub kół co sezon zawsze zostawia nas z pytaniem, co teraz mamy z tym kompletem zrobić. Jak zadbać o zdjęty komplet opon, dzięki czemu będą one nam dłużej służyć? Czy niepoprawne przechowywanie opon może doprowadzić do ich przedwczesnego zniszczenia? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Komplet opon z felgami

Przechowywanie opon założonych na felgi jest bardzo proste, ponieważ opony założone na felgi się nie odkształcają. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zawieszenie kół na hakach lub na stojaku do kół. Dzięki takim rozwiązaniom mamy pewność, że opony się nie odkształcą. Kolejnym krokiem, który zapobiegnie ewentualnemu odkształceniu jest dopompowanie opon o około pół atmosfery ponad poziom roboczy ciśnienia. Dzięki temu nasza opona będzie wystarczająco napięta, by uniknąć odkształceń. Gdzie jednak przechowywać koła na stojaku?

Najlepszym miejscem dla opon jest suche i ciemne miejsce. Na całe szczęście większość stojaków do kół posiada w zestawie odpowiednie pokrowce, z których powinniśmy korzystać. Dzięki nim opony będą zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci i światła słonecznego. Światło słoneczne jest zgubne dla wszelkich elementów gumowych, przyspieszając wydatnie procesy starzenia się gumy. To przez słońce parcieją wycieraczki, uszczelki i opony. Wilgoć także jest niewskazana, ponieważ guma wchodzi w reakcję z wodą, która także zwiększa ryzyko parcienia opony.

Jak przechowywać same opony?

Opony przechowywane bez felg są bardzo narażone na odkształcenia. Dzieje się tak, ze względu na rodzaj ułożenia opon. Co do zasady, mamy dwie metody przechowywania opon – przechowywanie opon w pionie oraz w poziomie. Najlepszą metodą na przechowywanie samych opon jest przechowywanie ich w pionie. Dzięki takiemu ułożeniu ryzyko odkształcenia jest niewielkie, a zawdzięczamy to ułożeniu opony na jej najbardziej wytrzymałym elemencie – czole (bieżniku).

Drugą metodą przechowywania opon jest układanie ich w poziomie. Ważnym aspektem tej metody jest to, aby opon nie układać jedna na drugiej. Gdy ułożymy cały komplet na sobie, zapewnimy sobie odkształcenie opon leżących na samym dole. Przechowywanie w poziomie jest więc możliwe o ile opony nie leżą na sobie. Przed schowaniem opon warto je dokładnie umyć preparatami konserwującymi do opon, a następnie je dokładnie osuszyć. Tak przygotowane opony powinniśmy schować do pokrowców na opony, a następnie odłożyć je na miejsce leżakowania. Opony zabezpieczone w ten sposób przed promieniami słonecznymi i wilgocią odwdzięczą się nam długowiecznością.

Dodatkowe czynności, które warto wykonać

Opony są drogimi elementami eksploatacyjnymi naszych samochodów. Przedłużenie ich żywotności powinno być w naszym interesie, zwłaszcza gdy do naszego auta kupimy opony klasy premium. Odpowiednio zadbane opony zadbają o nasze bezpieczeństwo, przez cały okres ich eksploatacji. Dlatego tak ważne jest, aby o te opony dbać – niezależnie od tego czy są założone na felgach czy luzem. Bardzo dobrym pomysłem jest wspomniane wcześniej mycie środkami konserwującymi opony. Środki te wydatnie opóźniają starzenie się opon, dzięki czemu będziemy w stanie przejeździć na swoich oponach nawet 10 sezonów. Co zrobić, gdy sami nie mamy miejsca na przechowywanie kół? Warto wybrać się do firmy, która nie tylko dokona zmiany opon ale również zaoferuje przechowywanie naszych opon. Przechowalnia opon zazwyczaj posiada odpowiednie warunki do przechowywania opon, dzięki zaciemnieniu przestrzeni a także wprowadzeniu stałych warunków w środku.

Na co uważać?

Najpopularniejszym błędem, popełnianym podczas magazynowania opon jest ułożenie ich poziomo jedna na drugiej. Takie ułożenie powoduje bardzo duży nacisk na boki opony znajdującej się na ziemi. Po jednym sezonie w takim położeniu opona będzie odkształcona, nieznacznie, ale zawsze. Odkształcenie opony może doprowadzić do problemów z wyważeniem felgi, a także ze szczelnością połączenia pomiędzy felgą a oponą. Wieszanie samych opon na hakach to także prosta droga do uszkodzeń i odkształceń. Ostatnim problemem, jaki często występuje jest przechowywanie opon na mrozie, wilgoci lub słońcu. Warunki atmosferyczne mocno szkodzą oponie doprowadzając do przedwczesnego starzenia powierzchni opony.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.