pompowanie opon azotem
Zalety azotu w oponach
25 października 2020
Jak Przebiega Regeneracja Sprężarki Klimatyzacji? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy warto zainstalować czujnik TPMS w starszym aucie?
15 listopada 2020
Pokaż wszystkie
sprężarka

Kompresor klimatyzacji to urządzenie, które jest sercem układu. Co zatem zrobić, gdy to serce szwankuje? Jeżeli nasza sprężarka odmawia współpracy, należy oddać ją do warsztatu, który zajmuje się regeneracją. Dzięki temu procesowi, możemy zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nowy kompresor może kosztować nawet dwa razy więcej od regeneracji. Dlaczego warto zdecydować się na regenerację? Dobrze przeprowadzona, przywraca stan kompresora do stanu niemal fabrycznie nowego.

Jak pracuje układ klimatyzacji?

klimatzyzacja smaochodowa poznań 123

Układ klimatyzacji składa się z kilku podstawowych elementów, bez których ten układ nie zadziała. Podstawowym elementem, sercem układu, jest kompresor czynnika. Dalej, występuje chłodnica klimatyzacji oraz parownik. Czynnik jest pobierany przez kompresor, a następnie mocno sprężany. Ten proces, powoduje wydzielanie się dużej energii cieplnej. Następnie czynnik jest tłoczony do chłodnicy klimatyzacji. Czynnik jest schładzany w chłodnicy a następnie przemieszczany jest w kierunku parownika. Czynnik przebywający w części układu za sprężarką jest w układzie tak zwanego wysokiego ciśnienia. Przed parownikiem jest umieszczony zawór rozprężny. Gdy czynnik chłodzący przedostanie się przez zawór, następuje rozprężenie czynnika, co sprawia że przechodzi on ze stanu ciekłego w gaz. To przejście powoduje gwałtowny spadek temperatury. Gaz, przemieszcza się do parownika, a następnie podąża dalej układem, z powrotem do kompresora. Dzięki parownikowi, do kabiny pasażerskiej jest dostarczane chłodne powietrze.

Popularne awarie kompresora

Najczęstszą awarią kompresora jest rozszczelnienie. Ta awaria występuje jako skutek uszkodzenia łożyska w kole pasowym lub jako skutek uszkodzenia sprzęgła kompresora. Takie uszkodzenie powoduje spadek ciśnienia w układzie, co bezpośrednio powoduje problemu całego układu. Brak sprężania powoduje brak zmiany stanu czynnika, bez czego układ klimatyzacji nie działa. Oprócz tej popularnej awarii, mogą wystąpić również inne, takie jak uszkodzenie zaworu sterującego, rozszczelnienie łożysk wewnętrznych, czy awarie mechaniczne. Na całe szczęście kompresory są tak zbudowane, by można je było bez problemu zregenerować. Nie ma tańszej metody naprawienia kompresora od regeneracji.

Proces regeneracji kompresora

Regeneracja sprężarki klimatyzacji przebiega stosunkowo szybko i sprawnie, pod warunkiem że warsztat nie musi sprowadzać części bezpośrednio od producenta. Sam proces można podzielić na etapy. Pierwszym etapem regeneracji sprężarki jest demontaż kompresora z samochodu oraz dokładne umycie napędu. Następnie urządzenie otwiera się w celu namierzenia uszkodzonych elementów. Zamawia się u dostawcy określone elementy, a gdy kurier je dostarczy, następuje montaż nowych elementów. Po zregenerowaniu wnętrza sprężarki następuje piaskowanie korpusu, a następnie montaż do auta. W aucie sprawdza się szczelność, a także dokonuje końcowej kontroli jakości. Najwięcej czasu w naprawie sprężarki pochłania oczekiwanie na kuriera, ponieważ reszta zadań nie jest czasochłonna.

Czy opłaca się kupić używaną sprężarkę?

Używane kompresory, oraz używane części do nich, pochodzą najczęściej z wrakowisk. Oznacza to, że te urządzenia zazwyczaj nie są odpowiednio zabezpieczane przed wilgocią. Zabezpieczenie przed wilgocią ma wpływ na gładzie cylindrów oraz na łożyska. Niezabezpieczone urządzenia mogą stracić swoją szczelność, a łożyska mogą się przez to szybciej zatrzeć. Dlatego, chcąc mieć zregenerowany kompresor klimatyzacji dobrze, powinniśmy udać się do profesjonalnego serwisu klimatyzacji, gdzie wykwalifikowana kadra zregeneruje kompresor zgodnie z technologią, a także da gwarancję na swoją usługę. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kompresor jest tak zniszczony, że jego regeneracja jest prawie nie opłacalna? Czy warto próbować regenerować taki kompresor? W sytuacji, gdy regeneracja będzie nieopłacalna, warto zastanowić się nad zakupem nowej sprężarki. W starszych samochodach, warto rozważyć zakup nowego zamiennika, który będzie pracował tak samo jak markowy kompresor, ale jednak będzie tańszy.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.