filtr kabinowy węglowy
Filtr kabinowy – budowa, rodzaje, działanie
18 września 2021
Jak Przygotować Samochód Na Podróż? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy wyważanie opon jest konieczne?
27 października 2021
Pokaż wszystkie
Jak Przygotować Samochód Na Podróż? – Proserwis zdjęcie nr 5

Ponad połowa Polaków, wybiera się na wyjazd wakacyjny swoim samochodem. Jest to koszt o wiele niższy niż np. podróż pociągiem. Pod warunkiem, że podróżujemy samochodem sprawnym i sprawdzonym. Przed podróżą warto zainteresować się czy nasz wyjazd będzie bezpieczny i komfortowy. Warto o to zadbać wcześniej, a nie czekać na ostatnią chwilę. Często bowiem, odkryte usterki nie dadzą się naprawić „od ręki” i auto będzie musiało spędzić dużo cennego czasu w warsztacie.

Przygotowanie auta do podróży

Zanim udamy się w podróż, ważne jest, aby sprawdzić dokładnie stan techniczny naszego samochodu. W przypadku znalezienia usterek należy wykonać niezbędne naprawy. Dlatego tak ważne jest, aby zaplanować te prace z pewnym wyprzedzeniem, i nie martwić się, czy mechanik zdoła naprawić nasze auto na czas. Skontrolujmy stan płynów eksploatacyjnych, przy ewentualnych brakach uzupełnijmy je. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu poziomu oleju. Jeśli zauważymy jego ubytek, natychmiast należy go uzupełnić, ale co ważne zawsze użyjmy tego samego rodzaju oleju. Podobnie ma się rzecz z płynem chłodniczym. W razie niedoboru uzupełniamy ubytek również tym samym płynem co poprzednio. Nie zaleca się mieszania płynów chłodniczych i warto o tym pamiętać.

Kolejnym etapem będzie sprawdzenie stanu technicznego hamulców oraz akumulatora.

W obecnych bardzo gorących latach warto również przyjrzeć się stanowi ogumienia oraz klimatyzacji. Kierowcy często przed podróżą, zapominają o tych ważnych aspektach, których przy coraz cieplejszym klimacie, nie można pomijać.

Sprawdź stan ogumienia samochodu przed wycieczką

nakrętka na wentylOpony są jednym z najważniejszych elementów auta. Kontrolę ich stanu należy przeprowadzić pod kątem:

  • ciśnienia w oponach,
  • stanu bieżnika,
  • stanu koła zapasowego.

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest gwarantem bezpiecznej i komfortowej podróży. Często bagatelizowane i niekontrolowane może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do wybuchu opony, co przy szybkiej jeździe doprowadzi do wypadku. Prawidłowe ciśnienie w oponie oscyluje w granicach 2,2 bara. Warto zaznajomić się z instrukcją swojego modelu samochodu. Znajdziemy tam prawidłowe ciśnienie opon w zależności od rozmiaru opony oraz masy pojazdu z załadunkiem i pasażerami.

Kolejnym punktem będzie kontrola stanu bieżnika opony. Przeprowadzić ją możemy w łatwy sposób. W rowek bieżnika wkładamy monetę o nominale np. 2 groszy. Palcem zaznaczamy część wystająca ponad bieżnik. Jeśli pomiar wskazuje mniej niż 3 mm, opona nadaje się do wymiany. Prawo zabrania  jazdy na oponie, która ma bieżnik poniżej 1,6 mm. Warto pamiętać, że opona z bieżnikiem poniżej 3-4 mm gorzej odprowadza wodę i błoto oraz nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa.

Koło zapasowe ( lub koło dojazdowe) i jego stan techniczny, często nie jest sprawdzane w ogóle. Przypominamy sobie o nim dopiero gdy zajdzie potrzeba tzn. złapiemy „kapcia”. Stanem koła zapasowego ( lub kołą dojazdowego) warto zainteresować się także, gdy długie trasy pokonujemy sporadycznie. Napompowana i sprawna za pasówka gwarantuje, że nie zostaniemy w czasie podróży unieruchomieni.  Oszczędzi nam również dużo stresu i cennego czasu. Sprawdźmy również przy okazji stan podnośnika, kluczy i innych narzędzi.

Jak przygotować się na podróż w upalny dzień?

W obecnych czasach sezon letni często oscyluje w temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Jeśli taka temperatura jest na zewnątrz, to w naszym samochodzie będzie dwukrotnie większa. Nie sprzyja to długiemu podróżowaniu i zamienia nasz samochód w piekarnik. Przed podróżą warto w miarę możliwości zaparkować nasz samochód w miejscu zacienionym np. pod drzewami. Należy otworzyć wszystkie drzwi i porządnie przewietrzyć pojazd. Obniży to znacznie temperaturę. Wytchnienie w upalne dni da nam klimatyzacja, pod warunkiem, że jest sprawna. Dlatego tak ważny jest regularny serwis klimatyzacji i dbanie o wszystkie podzespoły całego układu.

Podobał Ci się tekst? Oceń!

Komentarze są wyłączone.