Jak Przygotować Auto Na Wiosnę? – Proserwis zdjęcie nr 4
Idzie wiosna – czas na serwis klimatyzacji
1 maja 2020
ozonowanie taksówki
Dezynfekcja taksówek w czasach zarazy
18 maja 2020
Pokaż wszystkie
serwis auta po zimie

Bez dwóch zdań najgorszym okresem dla pojazdów jest zima. Już od kilku lat nie doświadczamy tak dotkliwych mrozów i obfitych opadów śniegu, jak to zdarzało się w przeszłości, jednak warunki atmosferyczne panujące zimą są nadal największym wyzwaniem nie tylko dla kierowców, ale także dla samochodów.

Dlaczego przygotowujemy auto na wiosnę?

Pierwsze ciepłe dni w roku są idealnym okresem, żeby sprawdzić, jak nasz samochód przetrwał zimę. Największym wrogiem każdego auta jest korozja, a zimowe drogi stwarzają idealne warunki do jej pojawienia się. Nie chodzi tylko i wilgoć, ale także o sól wykorzystywaną do oczyszczania nawierzchni ze śniegu i lodu.

Zdarza się też, że zimą drogi nie są posypywane solą, ale piaskiem, co również niekorzystnie wpływa na pojazd. Wszystko, co znajduje się na drodze, trafia do naszego auta. Całą wilgoć i brud, którą wchłaniają wykładziny wnoszona jest do środka na butach. Dodatkowo niskie temperatury mogą doprowadzić do rozszczelnienia i poluzowania niektórych przewodów, a nawet całych układów (np. kierowniczy). Na dużą próbę jest również wystawiony olej silnikowy, który często po zimie nadaje się głównie do wymiany.

Jak zadbać o samochód po zimie?

Po pierwsze postaw na porządne mycie. Cały samochód powinniśmy bardzo dokładnie umyć, żeby mieć pewność, że cała sól, piasek i brud nie zalegają na aucie. Najważniejszym elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest podwozie. Nie widzimy go, ale to tam najczęściej zakrada się rdza, niszcząc po cichu samochód. Jeśli nie mamy możliwość samodzielnego wyczyszczenia podwozia, warto ten raz w roku odwiedzić profesjonalną myjnię samochodową, która taką usługę oferuje.

Wymiana opon i płynów

Nie warto i nie powinno się eksploatować opon zimowych w wyższych temperaturach, pojawiających się z nadejściem wiosny. Powodów jest kilka. Zimówki o wiele szybciej się nagrzewają, co sprawia, że w temperaturze wiosennej są zbyt nagrzane, przez co szybciej się zużywają. Dodatkowo w takich warunkach spada ich przyczepność, a co za tym idzie, droga hamowania się wydłuża. Warto też wspomnieć, że opony zimowe są droższe niż letnie, dlatego też warto je oszczędzać.

Trzeba też wspomnieć o sprawdzeniu najczęściej pomijanego elementu, jakim są koła dojazdowe, o których nie powinniśmy zapominać. Obowiązkowo należy sprawdzić wszystkie płyny i w razie braku uzupełnić. Jeśli któryś układ wzbudzi nasze podejrzenie, warto też sprawdzić jego szczelność w warsztacie. Najważniejszym elementem, który koniecznie trzeba skontrolować, jest działanie układu hamulcowego i zmierzenie temperatury wrzenia płynu. O wiele ważniejsze od tego, czy jesteśmy w stanie odpalić i ruszyć autem jest to, czy jesteśmy w stanie je zatrzymać na czas.

Przegląd klimatyzacji

Jeśli auto ma klimatyzację, to jej też koniecznie trzeba poświęcić trochę uwagi. Najważniejszą częścią, którą trzeba wymienić, jest filtr kabinowy, który odpowiada za zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń mogących dostać się do układu. Jest on niezwykle ważny, ponieważ w parowniku klimatyzacji ze względu na panującą tam wilgoć mogą rozwijać się grzyby i bakterie. Do takiej sytuacji dochodzi zwykle, kiedy filtr kabinowy jest zużyty i nie daje rady przefiltrować wszystkich zanieczyszczeń.

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie filtra kabinowego z aktywnym węglem, który zapewnia dodatkową ochronę przed drobnoustrojami. Jeśli po uruchomieniu klimatyzacji czujemy nieprzyjemny zapach, oznacza to, że problem ze zgrzybiałą klimatyzacją. Nie jest to przyjemne ani zdrowe. W takim wypadku, jak najszybciej musimy odwiedzić serwis klimatyzacji. Poznań, Warszawa, Kraków i wszystkie duże miasta obfitują w warsztaty oferujące takie usługi.

Oświetlenie i wycieraczki

Widoczność na drodze jest ważna, dlatego trzeba sprawdzić, czy wszystkie światła są w pełni sprawne. Żarówki powinniśmy wymienić nie tylko wtedy, gdy któraś nie działa, ale także, kiedy jakaś świeci słabiej niż powinna. Wycieraczki są używane najczęściej w okresie zimowym, a co za tym idzie, najszybciej się zużywają. Zwykle wystarczy zmiana piór wycieraczek, jednak w wypadku dużego zużycia warto wymienić całe.

Wymienione punkty są najważniejszymi i podstawowymi elementami, na które trzeba zwrócić uwagę, przygotowując auto na wiosnę. Jeśli jednak jakaś część układu lub cały układ budzi wątpliwość, warto dla pewność odwiedzić mechanika i kompleksowo sprawdzić sprawność pojazdu. Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem każdego kierowcy.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.