płukanie klimatyzacji 1a
Kiedy warto dokonać płukania klimatyzacji?
19 listopada 2020
kompresor klimatyzacji samochodowej
Jakie filtry są w samochodzie oraz kiedy należy je wymienić?
7 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
zimowe opony

Aquaplaning, czy też inaczej zjawisko akwaplanacji, to sytuacja mogąca występować w każdym momencie jazdy, gdy na drodze zalega chociaż odrobinę wody. Zjawisko to występuje zazwyczaj podczas opadów deszczu lub już po opadach, gdy na drodze zalega jeszcze woda. Większość kierowców, która doświadczyła tego zjawiska, porównuje je do jazdy po lodzie. W takiej sytuacji kontrola nad pojazdem jest mocno ograniczona, dlatego postaramy się podpowiedzieć, jak należy się zachować gdy zaczynamy “płynąć” samochodem.

Aquaplaning – co to właściwie jest?

Aquaplaning to zjawisko polegające na utworzeniu się poduszki wodnej pomiędzy powierzchnią opony a nawierzchnią jezdni. Oznacza to zerwanie przyczepności opony, a co za tym idzie, utratę

Aquaplaning

Zjawisko aquaplaningu może wystąpić o każdej porze roku

kontroli. Kierowcy którzy doświadczyli tego zjawiska, porównują je do jazdy po lodzie. Utrata przyczepności następuje, gdy wytworzy się wspomniana wcześniej poduszka. Klin wodny tworzy się gdy ciśnienie hydrodynamiczne wody przewyższy ciśnienie wewnątrz opony, co powoduje brak możliwości odpychania wody i odprowadzania jej. W takiej sytuacji opona unosi się na powierzchni wody, a samochód “płynie”.

Kiedy dochodzi do akwaplanacji?

Do akwaplanacji może dochodzić przez cały rok, nie tylko w sezonie zimowym, jak głosi popularna opinia. Ryzyko utraty przyczepności przez nadmiar wody może wystąpić zarówno latem jak i zimą. Ryzyko wystąpienia aquaplaningu zwiększa się wraz ze wzrostem grubości warstwy wody, wysoką prędkością pojazdu, płytkim i zmęczonym bieżnikiem. Zaleca się omijanie wody stojącej na drodze, gdyż nigdy nie wiadomo co się w niej znajduje.

Jak się zachować w czasie aquaplaningu

Gdy jadąc po mokrej nawierzchni wyczujemy że tył auta nam lekko ucieka, a auto nie reaguje na ruchy kierownicy to znak, że płyniemy. W takiej sytuacji, należy zachować spokój i trzeźwość umysłu. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, a także próbować hamować awaryjnie. Takie zachowania zawsze prowadzą do wypadku. Aby uniknąć wypadnięcia z drogi lub kolizji, należy puścić gaz, tak by auto zaczęło samoistnie wytracać prędkość. Kierownicą można wykonywać bardzo delikatne poprawki kursu, ale należy być przy tym bardzo ostrożnym.

W sytuacji, gdy musimy jednak wyhamować można spróbować delikatnie trzymać hamulec, przy czym jest to zalecane dla aut wyposażonych w system ABS, który będzie blokował i odblokowywał koła w zależności od ilości przyczepności. Gdy posiadamy auto bez ABSu, proces wyhamowywania jest dużo bardziej skomplikowany, ponieważ należy hamować pulsacyjnie. Hamowanie pulsacyjne musi być jednak wykonywane bardzo delikatnie, ponieważ zablokowanie któregoś z kół może spowodować obrót samochodu.

Jak uniknąć zjawiska akwaplanacji?

Najważniejszą zasadą dotyczącą unikania akwaplanacji, jest posiadanie ogumienia o zdrowym bieżniku. Im głębsze rowki bieżnika, tym więcej wody mogą one odprowadzić, zmniejszając wydatnie możliwość wystąpienia tego zjawiska. Opony nowe, z bieżnikiem kierunkowym lub asymetrycznym odprowadzają wodę bardzo dobrze i radzą sobie najlepiej z odprowadzaniem wody. W naszej firmie znajdziecie państwo wybór najlepszych opon, o najnowocześniejszych bieżnikach. PROserwis specjalizuje się w sprzedaży opon na każdą pogodę. Ponadto, na mokrej nawierzchni warto puścić nogę z gazu i po prostu jechać wolniej. Nic nam tak nie pomoże jak zdrowy rozsądek.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.