Jak Wygląda Serwis Klimatyzacji? – Proserwis zdjęcie nr 4
Przebicie opony – jak sobie z nim poradzić?
15 stycznia 2021
Jak Wygląda Serwis Klimatyzacji? – Proserwis zdjęcie nr 5
Czy warto korzystać z klimatyzacji zimą?
25 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
płukanie klimatyzacji 1a

Regularny serwis klimatyzacji przeprowadzany okresowo wpływa na sprawność całego układu, a także na niezawodność. Dlatego podczas wizyty w warsztacie zawsze warto jest przeprowadzić kontrolę stanu układu, która pozwoli ocenić, czy nasza klimatyzacja wymaga jakichś ingerencji. Jeżeli cały układ jest sprawny, to zazwyczaj jedynym elementem do wymiany będzie filtr kabinowy. Niestety, większość kierowców nie dba o swoje układy klimatyzacji, przez co rzadko zdarza się w pełni sprawny układ klimatyzacji. Jak wygląda serwis klimy?

Kontrola klimatyzacji a serwis

naprawa klimatyzacji samochodowej

Urządzenie do serwisowania klimatyzacji

Kontrola klimatyzacji to szereg działań nakierowanych na sprawdzenie poprawności działania układu chłodzenia kabiny. Sprawdzenie to odbywa się poprzez podłączenie aparatury sprawdzającej ciśnienie w układzie. Jeżeli układ utrzymuje ciśnienie, to znaczy że układ jest sprawny. W takim wypadku wystarczy wymienić filtr kabinowy, a także oczyścić kanały wentylacyjne i wnętrze pojazdu z mikroorganizmów. Oczyszczanie ozonowe powinno wystarczyć, by auto nabrało higienicznej czystości. Serwis klimatyzacji powinno się robić rzadziej. Sam serwis to ogół prac w układzie klimatyzacji, polegających na wymianie czynnika oraz innych elementów tego wymagających. Kompleksowy serwis to większe koszty od samej kontroli, jednak zakres prac jest także większy. Wszyscy posiadacze nowych aut mogą sobie pozwolić na podstawową kontrolę klimatyzacji, ponieważ nowe układy nie wymagają ingerencji. Natomiast wszystkie starsze auta, ze starszymi układami klimatyzacji, powinny częściej przyjeżdżać na serwis klimatyzacji. Starsze układy mają tendencję do utraty czynnika, dlatego warto robić serwis co roku.

Jak przebiega serwis instalacji klimatyzacji?

W nowoczesnych samochodach, podstawowym elementem do sprawdzenia jest komputer pokładowy. Serwisant podpina komputer do gniazda diagnostycznego, dzięki czemu może odczytać zapis pracy klimatyzacji oraz ewentualnych błędów sterownika. Jest to bardzo ważne, w nowych samochodach, ponieważ szybko można się dowiedzieć czy w układzie występuje jakaś nieprawidłowość. Następnym krokiem jest odzyskanie starego czynnika poprzez podłączenie maszyny która odsysa stary czynnik. Po opróżnieniu układu, maszyna wytwarza próżnię. Stan próżni jest bardzo ważny, ponieważ określa czy w danym układzie występują jakieś nieszczelności. Maszyny serwisowe wytwarzają próżnię także w celu osuszeniu układu. Gdy układ klimatyzacji jest w stanie utrzymać próżnię przez minimum 30 minut to znak, że układ jest w pełni sprawny. Następnym krokiem jest napełnienie układu czynnikiem roboczym wymieszanym z olejem. Olej jest niezbędnym elementem zapobiegającym zatarciu się kompresora.

Sprawdzenie wydajności klimatyzacji

Każdy pojazd ma inną wydajność chłodzenia kabiny. Dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem podczas oceny wydajności jest badanie temperatury. W kratce wentylacyjnej umieszcza się termometr, a klimatyzację ustawia się na maksymalne chłodzenie. Następnie mierzy się czas potrzebny na osiągnięcie zadanej temperatury. W ten sposób określa się wydajność.

Odgrzybianie układu klimatyzacji

Odgrzybienie układu wentylacyjnego to niezbędny krok w celu utrzymania czystości w samochodzie. Już po roku użytkowania klimatyzacji, w układzie wentylacyjnym mogą się pojawić złogi grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Filtry kabinowe także nie wytrzymują dłużej niż rok, dlatego zaleca się ich wymianę. Najpopularniejszą metodą oczyszczania jest ozonowanie, które polega na umieszczeniu ozonatora w pojeździe i uruchomieniu go na okres około 30 minut. Wytworzony ozon zabija wszystkie formy życia przebywające w pojeździe.

Wymiana osuszacza – czy jest potrzebna?

Osuszacz powinien być wymieniany regularnie. Osuszacz jest elementem eksploatacyjnym który ulega zużyciu co średnio 2 lata. Jest to element który wychwytuje wilgoć w układzie klimatyzacji, co sprawia że układ ma dłuższą żywotność. Osuszacze mają określoną pojemność, dlatego ich wymiana jest niezbędna.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.