Regularny serwis klimatyzacji przeprowadzany okresowo wpływa na sprawność całego układu, a także na niezawodność. Dlatego podczas wizyty w warsztacie zawsze warto jest przeprowadzić kontrolę stanu układu, która pozwoli ocenić, czy nasza klimatyzacja wymaga jakichś ingerencji. Jeżeli cały układ jest sprawny, to zazwyczaj jedynym elementem do wymiany będzie filtr kabinowy. Niestety, większość kierowców nie dba o swoje układy klimatyzacji, przez co rzadko zdarza się w pełni sprawny układ klimatyzacji. Jak wygląda serwis klimy?
Urządzenie do serwisowania klimatyzacji
Kontrola klimatyzacji to szereg działań nakierowanych na sprawdzenie poprawności działania układu chłodzenia kabiny. Sprawdzenie to odbywa się poprzez podłączenie aparatury sprawdzającej ciśnienie w układzie. Jeżeli układ utrzymuje ciśnienie, to znaczy że układ jest sprawny. W takim wypadku wystarczy wymienić filtr kabinowy, a także oczyścić kanały wentylacyjne i wnętrze pojazdu z mikroorganizmów. Oczyszczanie ozonowe powinno wystarczyć, by auto nabrało higienicznej czystości. Serwis klimatyzacji powinno się robić rzadziej. Sam serwis to ogół prac w układzie klimatyzacji, polegających na wymianie czynnika oraz innych elementów tego wymagających. Kompleksowy serwis to większe koszty od samej kontroli, jednak zakres prac jest także większy. Wszyscy posiadacze nowych aut mogą sobie pozwolić na podstawową kontrolę klimatyzacji, ponieważ nowe układy nie wymagają ingerencji. Natomiast wszystkie starsze auta, ze starszymi układami klimatyzacji, powinny częściej przyjeżdżać na serwis klimatyzacji. Starsze układy mają tendencję do utraty czynnika, dlatego warto robić serwis co roku.
W nowoczesnych samochodach, podstawowym elementem do sprawdzenia jest komputer pokładowy. Serwisant podpina komputer do gniazda diagnostycznego, dzięki czemu może odczytać zapis pracy klimatyzacji oraz ewentualnych błędów sterownika. Jest to bardzo ważne, w nowych samochodach, ponieważ szybko można się dowiedzieć czy w układzie występuje jakaś nieprawidłowość. Następnym krokiem jest odzyskanie starego czynnika poprzez podłączenie maszyny która odsysa stary czynnik. Po opróżnieniu układu, maszyna wytwarza próżnię. Stan próżni jest bardzo ważny, ponieważ określa czy w danym układzie występują jakieś nieszczelności. Maszyny serwisowe wytwarzają próżnię także w celu osuszeniu układu. Gdy układ klimatyzacji jest w stanie utrzymać próżnię przez minimum 30 minut to znak, że układ jest w pełni sprawny. Następnym krokiem jest napełnienie układu czynnikiem roboczym wymieszanym z olejem. Olej jest niezbędnym elementem zapobiegającym zatarciu się kompresora.
Każdy pojazd ma inną wydajność chłodzenia kabiny. Dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem podczas oceny wydajności jest badanie temperatury. W kratce wentylacyjnej umieszcza się termometr, a klimatyzację ustawia się na maksymalne chłodzenie. Następnie mierzy się czas potrzebny na osiągnięcie zadanej temperatury. W ten sposób określa się wydajność.
Odgrzybienie układu wentylacyjnego to niezbędny krok w celu utrzymania czystości w samochodzie. Już po roku użytkowania klimatyzacji, w układzie wentylacyjnym mogą się pojawić złogi grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Filtry kabinowe także nie wytrzymują dłużej niż rok, dlatego zaleca się ich wymianę. Najpopularniejszą metodą oczyszczania jest ozonowanie, które polega na umieszczeniu ozonatora w pojeździe i uruchomieniu go na okres około 30 minut. Wytworzony ozon zabija wszystkie formy życia przebywające w pojeździe.
Osuszacz powinien być wymieniany regularnie. Osuszacz jest elementem eksploatacyjnym który ulega zużyciu co średnio 2 lata. Jest to element który wychwytuje wilgoć w układzie klimatyzacji, co sprawia że układ ma dłuższą żywotność. Osuszacze mają określoną pojemność, dlatego ich wymiana jest niezbędna.