tanie opony całoroczne
Opony samochodowe i ich oznaczenie
4 lipca 2021
Ile lat wytrzymuje opona
Utylizacja opon – co warto wiedzieć, koszty utylizacji, przepisy prawne
24 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Felgi Aluminiowe – Zalety, Oznaczenia, Porady I Sugestie – Proserwis zdjęcie nr 4

Felgi aluminiowe zbudowane są  ze stopów lekkich i są podstawowym elementem koła każdego samochodu. Ich atrakcyjny wygląd, mniejsza waga, większa precyzja wykonania, powodują że są wspaniałą alternatywą dla felg stalowych. Mniejsza waga przekłada się na wolniejsze zużywanie się innych elementów zawieszenia.  Mają również wpływ na lepsze działanie układu hamulcowego. Dzięki ich budowie powietrze znacznie lepiej przepływa wokół tarcz i bębnów hamulcowych. Oznacza to lepsze chłodzenie całego układu hamulcowego wydłuża również ich żywotność.

Zalety felg aluminiowych

Felgi aluminiowe są lżejsze od felg stalowych. Ich mniejszy ciężar ma duży wpływ na wolniejsze wyrabiania się innych podzespołów auta. Jest to bardzo ważne szczególnie przy skomplikowanych zawieszeniach nowoczesnych aut. Felgi aluminiowe oferowane przez renomowanych producentów, charakteryzują się też większą dokładnością wykonania i dbałością o szczegóły.

Felgi aluminiowe są również o wiele bardziej odporniejsze na różnego rodzaju uderzenia dynamiczne. Ze względu na swoją „ miękką” konstrukcję są w stanie pochłonąć energię uderzenia i nie dochodzi do wgniecenia i utraty powietrza w kole. W ofercie mamy wiele modeli felg aluminiowych, jesteśmy w stanie dopasować felgę w zależności od upodobań właściciela samochodu.

Oznaczenia felg aluminiowych

Każda felga opisana jest przy pomocy podstawowych parametrów takich jak: szerokość, rozstaw śrub czy odsadzenie. Średnica i szerokość przedstawiona jest przy pomocy cali ( 1 cal to 2.54 cm). Jeśli chodzi o wielkość kół, które możemy zamontować w samochodzie to o tym decyduje producent. Wielkość felgi powiązana jest również z litrażem i mocą silnika. Im jest on większy, tym większy może być rozmiar felgi. Innym ważnym parametrem jest rozstaw otworów na śruby. Rozstaw jest to średnica okręgu na którym znajdują się otwory montażowe. Podawany jest w milimetrach. Rozstaw jest parametrem, którego przy wyborze felg trzeba się ściśle trzymać.

ET to parametr mówiący o odległości między płaszczyzną obręczy a jej pionowym środkiem symetrii. Wartość ta ma wpływ na położenie felgi w nadkolu, podawana jest również w milimetrach.

Czym wyczyścić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe dzięki swoim wzorom obręczy są w stanie nadać naszemu pojazdowi całkiem nowy wygląd. Narażone są jednak na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Najczęściej zabrudzenia spowodowane są pyłem hamulcowym, solą drogową czy błotem. Brak należytej konserwacji może doprowadzić do zniszczenia felgi a czasem nawet do jej uszkodzenia. Wpłynie to na komfort jazdy jak i wygląd naszego auta.

Na doprowadzenie naszych felg do porządku musimy poświęcić trochę czasu. Najpierw wstępnie je oczyszczamy przy pomocy gąbki czy ścierki. Następnie pokrywamy felgi, specjalnym woskiem, który je zabezpieczy przed osadzaniem się wszelkich zabrudzeń. Procedurę czyszczenia należy ponawiać przynajmniej raz w miesiącu. Zapewni to ciągłą ochronę i czystość w każdym zakamarku. Czyszczenie felg najlepiej przeprowadzić przed wymianą kół z zimowych na letnie.

Naprawa felgi

Koszty naprawy, odnowienia felgi, zależne są od wielu czynników takich jak:

  • rozmiar
  • konstrukcja
  • kolor

Felgi aluminiowe ze względu na miększy materiał podatne są na różne uszkodzenia ale łatwiej jest je za to naprawić. Najłatwiej pozbyć się wszelkiego rodzaju skrzywień. Duży problem natomiast stanowią różnego rodzaju pęknięcia.

Felgi aluminiowe – zalety, oznaczenia, porady i sugestie
3.8 (75%) 4 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.