Jaki Bieżnik Opony Wybrać? – Proserwis zdjęcie nr 4
Etykiety na oponie – jak je czytać?
27 grudnia 2021
Informujemy, że we wszystkie soboty między 01.07 a 31.08 zakład będzie nieczynny. Przepraszamy.
Czym powinien cechować się dobry serwis wulkanizacyjny?
22 stycznia 2022
Pokaż wszystkie
Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Opony odpowiadają za bezpieczeństwo, drogę hamowania, stabilne prowadzenie samochodu. Dlatego przed ich zakupem warto się dobrze rozeznać, aby wybrać te właściwe. Żeby to zrobić, warto poznać podstawowe różnice w budowie opon.

Czym jest bieżnik?

Jedyną częścią opony, która ma styczność z drogą, jest jej bieżnik opony. Umieszczony on jest na czole opony i na jej bokach.  Bieżnik jest to układ, który zbudowany jest z klocków, rowków, żeber, lamelek, żłobień i innych elementów ułożonych w określony wzór. Głównym i najważniejszym zadaniem bieżnika jest zapewnienie przyczepności, usuwanie błota, śniegu, wody i piasku, a także odpowiednie wyciszenie pracy opony.

Rodzaje bieżników opon

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje bieżników:

  • kierunkowy
  • symetryczny
  • asymetryczny

Bieżnik kierunkowy

Bieżnik kierunkowy ma kształt przypominający grot strzały lub jodełkę. Zapewnia ładny i estetyczny wygląd oponie. Poza tym posiada świetne cechy i właściwości użytkowe. Bieżnik kierunkowy obraca się  tylko w jednym kierunku, dzięki czemu gwarantuje doskonałe osiągi, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Ma bardzo dobre właściwości trakcyjne i skutecznie hamuje rozpędzony samochód. Dzięki dobrej przyczepności sprawdza się także na drogach pokrytych śniegiem, dlatego wyposaża się w nie samochody specjalnie zaprojektowane do takiej jazdy. Bieżnik kierunkowy ma również duży wpływ na zmniejszanie hałasu opony.

Bieżnik symetryczny

Bieżnik symetryczny w odróżnieniu od bieżnika kierunkowego można zakładać i obracać w dowolnym kierunku. Obie połowy wzoru bieżnika są bowiem zupełnie identyczne. Ich cechą charakterystyczną są mniejsze opory toczenia, przez co samochód spala mniej paliwa.  Oprócz tego opony z bieżnikiem symetrycznym są wyjątkowo ciche i gwarantują bezpieczną przyczepność do nawierzchni drogi. Używane są w samochodach osobowych i zapewniają dobry stosunek jakości do ceny.

Bieżnik asymetryczny

Bieżnik asymetryczny, zbudowany jest z dwóch rzeźb. Strona zewnętrzna opony, charakteryzuje się większymi klockami, które odpowiedzialne są za stabilność jazdy. Strona zewnętrzna i jej mniejsze bloki odpowiadają za  rozpraszanie przeszkód wodnych. Jego plusem jest również większa powierzchnia styku opony z drogą, a to oznacza lepszą przyczepność. Polecane są szczególnie do samochodów sportowych. Zamontowane muszą być zgodnie z zaleceniami producenta (odpowiednią stroną na zewnątrz nadwozia).

Głębokość bieżnika opony

Bieżnik nowej opony to około 10 mm. Jednak podczas codziennej eksploatacji ulega on ciągłemu zużywaniu się. Jego głębokość jest decydująca dla przyczepności opony na mokrej nawierzchni. Im większe zużycie bieżnika, tym większe prawdopodobieństwo przyszłej kolizji. Trzeba pamiętać, że minimalna, dopuszczalna przez polskie prawo głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Warto zaznaczyć, że ta minimalna głębokość to jedynie 55 % prawidłowej przyczepności na mokrej nawierzchni podczas hamowania.

Jak zmierzyć głębokość bieżnika?

Przed całą procedurą należy auto postawić na równej nawierzchni i skręcić koła pojazdu maksymalnie, tak aby mieć dobry dostęp do opony. Najprostszym sposobem jest zakup specjalnej miarki do mierzenia głębokości bieżnika. Innym, tańszym sposobem jest zmierzenie bieżnika za pomocą monety np. o nominale 5 groszy. Należy pamiętać, że nawet jeśli głębokość bieżnika mieści się w obowiązujących przepisach to właściwości opony takie jak droga hamowania, nie będą już na takim wysokim poziomie jak w nowym ogumieniu.

Aby zachować optymalne bezpieczeństwo i osiągi nie należy mieszać ze sobą wzorów bieżnika opon. Należy również pamiętać o głównych cechach danego wzoru bieżnika. Pomoże nam to, dobrać odpowiednią oponę, w zależności od tego, jakim pojazdem się poruszamy.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.