zimowe opony
`Jak się zachować w czasie aquaplaningu?
25 listopada 2020
Jakie Filtry Są W Samochodzie Oraz Kiedy Należy Je Wymienić? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy po zmianie opon trzeba ustawiać geometrię?
12 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
kompresor klimatyzacji samochodowej

W nowoczesnych samochodach występuje kilka różnych filtrów odpowiadających za różne aspekty pracy samochodu. Podstawowymi filtrami występującymi w każdym samochodzie są filtry oleju, paliwa oraz powietrza. Filtry te odpowiadają za jakość i niezawodność pracy naszego silnika. Dla naszego komfortu, w samochodach są także filtry kabinowe, nazywane także przeciwpyłkowymi. W nowoczesnych silnikach Diesla, występuje także filtr cząstek stałych, którego obecność jest podyktowana ekologią. Za co odpowiadają poszczególne filtry oraz kiedy należy je wymieniać? W tym wpisie odpowiemy na te pytania!

Filtr oleju silnikowego

Filtr oleju to ostatni bezpiecznik, jeżeli chodzi o wyłapywanie zanieczyszczeń z silnika. Filtry powietrza często nie są w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń z powietrza, i część z nich przedostaje się do silnika. Zanieczyszczenia te są wyłapywane przez olej, który krąży po magistrali olejowej. Olej, przepływając przez filtr jest oczyszczany ze wszelkich nieczystości, dzięki czemu obniża on ryzyko uszkodzenia gładzi cylindrycznych, tłoków i pierścieni tłokowych. Filtr oleju silnikowego należy wymieniać co 20 tysięcy kilometrów, zaleca się wymieniać filtr razem z olejem silnikowym. Częsta wymiana filtra oleju może przedłużyć żywot silnika nawet dwukrotnie!

Filtr powietrza

serwis klimatyzacji poznań cennik

W ramach serwisu klimatyzacji oferujemy wymianę filtra kabinowego

Filtr powietrza zabezpiecza silnik przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń z atmosfery. Jako że w dzisiejszych czasach w czystym powietrzu jest zawieszony kurz, silnik może go zassać, co może uszkodzić gładzie cylindryczne i tłoki. Czysty filtr powietrza wysokiej jakości oznacza wysoką niezawodność jednostki napędowej. Filtr powietrza należy wymieniać bardzo ostrożnie. Jakiekolwiek zanieczyszczenie, które może się dostać do silnika może zasiać spustoszenie. Wymiany filtrów powietrza powinny odbywać się co 15 do 20 tysięcy kilometrów. Wymieniając filtr, można się zastanowić nad zakupem usportowionego zamiennika, który jest wielorazowy. Jedynym problemem takich filtrów jest konieczność ich konserwacji co pół roku.

Filtr paliwa

Filtr paliwa oczyszcza olej napędowy lub benzynę z pływających w nich zanieczyszczeń. Należy zwrócić uwagę na to, że silniki diesla są bardziej narażone na zanieczyszczenia w paliwie od silników benzynowych. Wynika to z nowoczesnych systemów wtryskowych, które wytwarzają bardzo wysokie ciśnienie. Dostanie się zanieczyszczeń do takiego układu może spowodować zniszczenie wtryskiwaczy oleju napędowego. Filtry paliwa charakteryzują się trochę wyższą wytrzymałością od innych filtrów, ponieważ ich wymiana jest zalecana zależnie od modelu samochodu. Producenci często piszą o 50 tysiącach kilometrów.

Filtr kabinowy

Zadaniem tego filtra jest oczyszczanie powietrza dostającego się do kabiny samochodu. Zatrzymuje on pyłki roślinne, zarodniki grzybów, kurz, dym i inne zanieczyszczenia jakie unoszą się nad drogą. Filtr kabinowy powinien być wymieniany nie rzadziej niż raz w roku, najlepiej połączyć jego wymianę z filtrami oleju i powietrza. Filtr ten jest niezbędny do poprawy samopoczucia kierowcy i pasażerów, przez co wpływa na bezpieczeństwo podczas podróży.

Filtr cząstek stałych

Jest to tak zwany filtr DPF lub FAP. Montowany w układach wydechowych pojazdów wyposażonych w silnik diesla. Filtry DPF oczyszczają spaliny z sadzy, przez co nowe silniki diesla nie dymią na czarno jak starsze pojazdy tego typu. Prawidłowo działający DPF obniża zanieczyszczenia przedostające się do atmosfery do poziomu 15% wartości silnika bez takiego filtra. Trwałość DPFu jest określana zazwyczaj na około 150 tysięcy kilometrów. Część samochodów posiada system wypalania zanieczyszczeń z filtra, a część należy oddać do mechanika na przeprowadzenie regeneracji.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.