lewarek
Jak prawidłowo dbać o opony
20 listopada 2021
Jakie Opony Dobrać Do Napędu 4×4 – Proserwis zdjęcie nr 4
Paski na oponach
20 listopada 2021
Pokaż wszystkie
ile wytrzymują opony

Czy wiesz, jakie opony są najlepsze do napędu 4×4? Jak prawidłowo dobrać opony? Zapoznaj się z naszym wpisem blogowym i bądź na bieżąco!

Jakie opony wybrać do auta z napędem 4×4

Regułą jest, aby kupować komplet identycznych opon, tego samego producenta, typu i rozmiaru. Należy unikać kupowania opon różnych marek. Nawet jeśli dane opony mają taki sam rozmiar np. 205/60R/16 V nie oznacza to, że mają taką samą średnicę.

Kupując auto używane z napędem 4×4, które ma opony różnych producentów, należy zmierzyć średnicę kół przednich i tylnych. Nawet jeśli dane opony będą miały taką samą średnicę, to mogą mieć inne parametry pracy (odmiennie rzeźby bieżnika, głębokość ugięcia pod tym samym ciężarem, punkt zrywania przyczepności, czy inny skład mieszanki gumowej). Różnić mogą się również właściwości trakcyjne danej opony. Te zdawałoby się mało istotne elementy, mają duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu napędowego naszego samochodu.

Ważne jest, aby dobrze przemyśleć zakup opon z bieżnikiem kierunkowym. Pamiętajmy, że takie opony będziemy musieli demontować i montować na felgach przy każdej przekładce.

Używanie opon 4×4 o różnej średnicy

Często zdarza się, że w naszym samochodzie z napędem 4×4 wymieniamy tylko jedną lub dwie opony i całkowicie zapominamy o tym, że muszą się one charakteryzować takimi samymi parametrami jak poprzednie. Może to doprowadzać do wyłączania się i rozłączania napędu, a takie niepotrzebne działania mogą grozić szybszym zużyciem się całego układu napędowego. Nowsze modele samochodów wyposażone są w specjalne systemy, które są w stanie  rozpoznać nadmierną różnicę w liczbie obrotów poszczególnych kół na osi i uniemożliwiają włączenie napędu 4×4 lub są w stanie ograniczyć jego funkcje. Jeśli system wyłapie nieprawidłowości, na desce rozdzielczej pojawi się informacja o błędzie. W samochodach z napędem elektrycznym 4×4 zły dobór opon może mieć znacznie gorsze konsekwencje. Doprowadzić może do obciążenia elementów przenoszenia napędu, a w konsekwencji do przegrzania się całego układu. Może to nastąpić szczególnie podczas szybkiej jazdy np. autostradą. Wrażliwa na stałe przeciążenia układu napędowego 4×4 może być również automatyczna skrzynia biegów. Zwłaszcza ta, w której występuje sprzęgło międzyosiowe.

Prawidłowe ciśnienie w oponach 4×4

Bardzo ważną rzeczą, o której kierowcy nagminnie zapominają, jest utrzymywanie w samochodach z napędem 4×4 prawidłowego ciśnienia w oponach. Gdy jedna z opon będzie miała nieprawidłowe ciśnienie, powróci zjawisko różnej średnicy kół na jednej osi. Może to spowodować poważne uszkodzenia , podobnie jak w przypadku stosowania różnych producentów czy o odmiennym zużyciu bieżnika. Niesie również za sobą ryzyko niezadziałania systemów wspomagających kierownicę takie jak: ABS czy kontrola trakcji.

Eksploatacja

Samochody z napędem 4×4 mają bardzo dużo zalet. Jednak, aby nie narażać podzespołów samochodu na niepotrzebne uszkodzenia, należy zastosować się do kilku zasad. Użytkownicy aut 4×4 często zapominają o przekładaniu kół. Zawsze należy przekładać je krzyżowo (np. lewe tylne na prawe przednie) i nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów. Wtedy opony będą zużywać się równomiernie (zachowają zbliżoną średnicę). Gdy jeździmy dynamicznie, opony przekładać należy częściej.

Ważne jest, aby  pamiętać o zasadzie zamontowania czterech identycznych opon tego samego producenta typu i rozmiaru. W przypadku zniszczenia jednej konieczny jest zakup całego kompletu. Pamiętajmy, że chodzi tu o nasze bezpieczeństwo, dlatego używajmy opon sprawdzonych i renomowanych producentów.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.