Jakie Uszkodzenia Felg Można Naprawić? – Proserwis zdjęcie nr 4
Osuszacz klimatyzacji – czym jest?
22 lutego 2021
Jakie Uszkodzenia Felg Można Naprawić? – Proserwis zdjęcie nr 5
Śruby antykradzieżowe – czy warto w nie inwestować?
23 marca 2021
Pokaż wszystkie
wulkanizacja mobilna

Uszkodzone felgi są dość popularnym zjawiskiem w Polsce. Fatalna jakość dróg a także wysokie krawężniki są powodem częstych uszkodzeń felg. Skrzywienie lub uszkodzenie rantu felgi są na porządku dziennym. Jak poznać uszkodzoną felgę, a także kiedy i jakie uszkodzenia jest sens naprawiać? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także przybliżyć proces prostowania i naprawy felg stalowych oraz aluminiowych.

Jak poznać uszkodzenie felgi?

Najpopularniejszym typem uszkodzenia felgi jest jej skrzywienie. Krzywa felga generuje mocne drgania na kierownicy, które nasilają się podczas hamowania. Wibracje powstają wskutek uszkodzenia obręczy felgi, która powoduje wibracje. Oprócz wibracji, częstym efektem skrzywienia felgi jest także spadek ciśnienia powietrza w oponie. Opona może przetrwać uderzenie, tymczasem felga ulegnie uszkodzeniu. Gdy tak się stanie, z opony może zacząć uciekać powietrze, ponieważ nie będzie ona dokładnie przylegać do felgi. Często jednak zdarza się, że mocne uderzenie w krawędź spowoduje uszkodzenie zarówno felgi jak i opony. W każdym razie, spadek ciśnienia w oponie zostanie pokazany za pomocą kontrolki TPMS, jeśli samochód takie czujniki posiada. Jeżeli nasze auto nie posiada systemu kontroli ciśnienia powietrza w oponach, to odczujemy wyraźny spadek dynamiki przyspieszania naszego pojazdu a także będziemy odczuwać tarcie.

Bicie felgi

Jakie Uszkodzenia Felg Można Naprawić? – Proserwis zdjęcie nr 6Oprócz skrzywienia felgi, popularnym problemem jest tzw. bicie obręczy. Bicie felgi jest objawem bardzo poważnego problemu i powinno zostać rozwiązane jak najszybciej. Bicie objawia się podczas obrotu koła. Zależnie od tego, czy koło bije w pionie czy w poziomie mamy do czynienia z biciem radialnym lub poprzecznym.

Nieregularne zachowanie koła często doprowadza do degradacji bieżnika opony w jednym miejscu, ściągania auta na jedną stronę a także szybsze zużycie elementów zawieszenia. Dlatego, gdy poczujemy bicie którejś z felg, należy jak najszybciej udać się do warsztatu mechanicznego zajmującego się naprawą felg. Naprawa lub wymiana felgi może nam zaoszczędzić większych wydatków związanych z naprawą zawieszenia, wymianą opony czy z naprawą elementów układu kierowniczego.

Na czym polega prostowanie felg?

Prostowanie felgi to zespół czynności których celem jest przywrócenie wyjściowego kształtu i wymiaru obręczy. Aby dokonać profesjonalnego prostowania felgi, warsztat powinien być wyposażony w specjalne urządzenia, które niwelują odkształcenia. Prostowanie felg stalowych za pomocą odpowiedniej maszyny jest stosunkowo proste, ponieważ felgi stalowe zazwyczaj nie wymagają wstępnego ogrzewania. Felgi aluminiowe natomiast można prostować, jednak jest to trudne. Felgi aluminiowe nie zawsze nadają się do naprawy, ponieważ każda felga jest wykonana z innego stopu. Nie wszystkie stopy aluminium nadają się do ponownej obróbki.

Prostowanie felg stalowych

Większość uszkodzeń felg stalowych da się naprawić. Około 90% napraw, jakie wykonujemy, związane są z uszkodzeniem rantu opony. Jeżeli faktycznie rant został uszkodzony, to nasze maszyny są w stanie wypracować uszkodzenie tak, że felga wróci do swoich oryginalnych wymiarów. Pytanie brzmi jak wygląda opłacalność takiego zabiegu. Nie wszystkie felgi stalowe warto naprawiać, ponieważ każde zgięcie rantu może spowodować odprysk lakieru, co oprócz kosztów naprawy, pociąga za sobą koszty lakierowania felgi. Poza tym, jeżeli rant felgi stalowej jest bezpośrednio połączony z ramionami felgi, to wgniecenie rantu na wysokości ramiona felgi dyskwalifikuje felgę z dalszych napraw. Niestety, ale uszkodzenia ramion felg zawsze dyskredytują felgę z dalszego użytkowania.

Prostowanie alufelg

Renowacja alufelg jest zdecydowanie trudniejsza. Alufelgi można poddać prostowaniu, spawaniu, napawaniu i toczeniu. Możliwości naprawy są jednak mocno ograniczone i bardzo zależne od rodzaju stopu aluminium. Część firm motoryzacyjnych robi swoje alufelgi z bardzo wytrzymałych stopów które wręcz nie sposób uszkodzić, a uszkodzenie takich felg zazwyczaj wiąże się z ich bezpowrotnym zniszczeniem. Jak wygląda naprawa alufelgi? Jeżeli chcemy naprawić obręcz felgi aluminiowej, to należy ją podgrzać. Próba naprawienia obręczy bez podgrzania może skończyć się zniszczeniem obręczy. Przed prostowaniem obręczy aluminiowej, należy uzupełnić wszelkie ubytki za pomocą spawania. Naprawa felg aluminiowych nie zawsze jest możliwa i opłacalna, ponieważ do kosztów naprawy felgi należy wliczyć także koszt lakierowania.

Kiedy naprawa felg jest niewykonalna?

Felg nie należy naprawiać gdy uszkodzenia dotyczą ramion i szprych. Nie powinno naprawiać się także felg, na powierzchni których znajdują się głębokie rysy. Kolejnym uszkodzeniem, które dyskwalifikuje felgę jest skrzywienie jej osi. Jeżeli oś felgi została zaburzona, nie wolno naprawiać takiej felgi. Nie powinno się naprawiać także uszkodzeń, które doprowadziły do skrzywienia osi felgi o więcej niż 1 mm. Szukając serwisu dla swoich felg, warto poszukać rzetelnego warsztatu, gdzie mechanicy od razu powiedzą jakich uszkodzeń nie powinno się naprawiać.

Jakie uszkodzenia felg można naprawić?
4 (80%) 2 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.