Kiedy Warto Dokonać Płukania Klimatyzacji? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy warto zainstalować czujnik TPMS w starszym aucie?
15 listopada 2020
zimowe opony
`Jak się zachować w czasie aquaplaningu?
25 listopada 2020
Pokaż wszystkie
płukanie klimatyzacji 1a

Gdy klimatyzacja w samochodzie zaczyna zawodzić, należy oddać auto do warsztatu w celu identyfikacji problemu. W sytuacji, gdy trzeba będzie zregenerować lub wymienić kompresor, należy także dokonać płukania układu klimatyzacji. Ta operacja jest niezbędna, zwłaszcza jeżeli chcemy się cieszyć długo działającą i bezawaryjną klimatyzacją. W tym wpisie postaramy się przybliżyć rodzaje płukania układu klimatyzacji oraz opowiedzieć, jak wygląda czyszczenie klimatyzacji samochodowej.

Kiedy należy dokonać płukania układu klimatyzacji?

naprawa klimatyzacji samochodowej poznańUkład klimatyzacji nie jest skomplikowanym urządzeniem, przez co jego awarię są dosyć rzadkie. Jednak gdy już dojdzie do uszkodzenia układu, jego naprawa może być dosyć kosztowna. Oddając auto do warsztatu na serwis uszkodzonej klimatyzacji wielu kierowców modli się, by kompresor nie był uszkodzony. Jego naprawa nie należy do najtańszych, jednak jest niezbędna, jeżeli chcemy podróżować w komfortowej temperaturze. Sytuacje, w których należy zregenerować lub nawet wymienić kompresor są dosyć rzadkie, jednak potrafią się przydarzyć. Dokładnie w takiej sytuacji należy bezwzględnie dokonać płukania układu klimatyzacji. Płukanie może też być zalecane przez serwisanta w sytuacji gdy wykryje on niedrożność przewodów.

Zatkane przewody mogą powodować zakłócenie przepływu czynnika, który nie będzie mógł pracować w optymalnych warunkach. Oprócz zatkanych przewodów, płukanie jest wskazane, gdy w układzie jest stary, zmęczony olej. Taki olej odkłada się w zakamarkach układu powodując zmniejszenie smarowania sprężarki oraz powoduje zatykanie się przewodów. Gdy dokonujemy oczyszczenia wymienników ciepła, płukanie także jest wskazane. Część dostawców części wymaga także, by przed zamontowaniem ich elementów, warsztaty dokonały płukania układu. Dzięki temu zachowana jest gwarancja producencka na części do układu klimatyzacji.

Czym grozi nie przepłukanie układu?

Płukanie układu klimatyzacji powoduje zwiększenie jego sprawności i niezawodności. Gdy po naprawie układu nie dokonamy płukania instalacji, narażamy się na duże koszty. Nie wypłukana instalacja może zawierać opiłki metalu z wadliwego kompresora, których obecność wydatnie wpływa na żywotność nowych części. Cząstki metalu mogą zatykać zawory rozprężne, dławiki oraz wymienniki ciepła. Ponadto, cząstki metalu są w stanie porysować gładzie cylindrów w kompresorze, powodując spadek generowanego ciśnienia.

Płukanie klimatyzacji chroni układ przed niedrożnością, ale także przed korozją. Wilgoć, która z czasem może się zbierać w układzie, wchodzi w reakcję z czynnikiem chłodzącym, przyspieszając starzenie się materiałów. O-ringi a także węże kruszeją, gdy w instalacji dojdzie do wymieszania wilgoci z czynnikiem chłodzącym. Płukanie chroni nas również przed zmieszaniem się dwóch różnych czynników chłodzących. Niedokonanie dokładnego czyszczenia podczas wymiany czynnika może spowodować połączenie się dwóch różnych czynników, które połączone stają się silnym kwasem, który powoduje korozję całego układu.

Płukanie układu czynnikiem chłodniczym

Płukanie klimatyzacji za pomocą czynnika chłodniczego R134a odbywa się za pomocą stacji serwisowej. Operacja polega na wymontowaniu z układu wszelkich zaworów, osuszaczy oraz sprężarki. Następnie podłącza się stację serwisową, za pomocą odpowiednich adapterów i uruchamia się płukanie. Podczas płukania, stacja napełnia układ czynnikiem chłodzącym pod ciśnieniem. Po zakończeniu cyklu płukania, czynnik wraca do stacji serwisowej, gdzie jest dokładnie oczyszczany.

Po zakończeniu oczyszczania czynnika, stacja wykonuje ponowne płukanie układu. By takie płukanie było skuteczne, stacja powinna dokonać trzech płukań. To rozwiązanie posiada kilka zalet, gdzie niewątpliwą zaletą jest niski koszt płukania oraz uniwersalność. Zaletą i wadą jednocześnie jest skuteczność tego rodzaju płukania. Czynnik chłodniczy dobrze radzi sobie z olejem i lekkimi zabrudzeniami, ale często nie jest w stanie wyczyścić układu w 100%.

Płukanie płynem płuczącym

Metoda płukania za pomocą płynu płuczącego jest rozwiązaniem bardziej wymagającym, przy czym jest to najbardziej efektywny rodzaj czyszczenia układu klimatyzacji samochodowej. Płyn płuczący jest w stanie wyczyścić układ klimatyzacji bardzo dokładnie. Potrafi usunąć każde zanieczyszczenie, nawet najbardziej oporne, zapieczone grudki zabrudzeń. Wadą takiego rozwiązania jest niestety jego koszt. Sama cena płynu płuczącego jest bardzo wysoka, a przez to że jest on dosyć toksyczny dla środowiska, do ceny płynu należy również dodać koszt utylizacji po zużyciu.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.