klimatyzacja manualna a automatyczna
Klimatyzacja manualna a automatyczna – różnice i podobieństwa
24 lipca 2019
poszerzanie felg stalowych
Na czym polega poszerzanie felg stalowych i aluminiowych?
12 września 2019
Pokaż wszystkie
klimatyzacja econ

Klimatyzacja samochodowa to już w zasadzie standard wyposażenia każdego auta, nie tylko tego z górnej półki. Nie zawsze jednak tak było, a jeszcze do niedawna kierowca mógł wybrać miedzy tańszą klimatyzacją manualną, a automatyczną czyli tzw. climatronic.

Czym różni się klimatyzacja automatyczna od manualnej?

Jako użytkownik klimatyzacji manualnej, mamy całkowity wpływ na wszystkie parametry chłodzenia. Najczęściej są dwa, trzy pokrętła lub guziki, którymi możemy regulować: temperaturę powietrza, siłę nadmuchu oraz kierunek lub szybkość pracy dmuchawy. Dodatkowo, oczywiście na tablicy rozdzielczej znajduje się przycisk włączający klimatyzację, oznaczony symbolem płatka śniegu lub literami A/C. Klimatyzacja automatyczna różni się od manualnej przede wszystkim tym, że to komputer reguluje temperaturę, nawiew i warunki w samochodzie pod wytyczne nadane przez użytkownika – bez ręcznego sterowania pokrętłami.

Co to jest klimatronik?

climatronic klimatyzacja automatyczna dwustrefowa

Climatronic

Climatronic, lub spolszczony “klimatronik”, To nic innego jak klimatyzacja automatyczna. Do niedawna zdecydowanie droższa od klimatyzacji manualnej, ale obecnie standardowy rodzaj klimatyzacji montowany w samochodach.  “Klimatronik” jest bardziej komfortowy i łatwiejsza w obsłudze od swojej poprzedniczki – użytkownik wybiera jedynie temperaturę , która ma panować wewnątrz pojazdu. Dzięki temu jej obsługa jest dziecinnie prosta.

Regulacją pozostałych procesów zarządza komputer, który sam, bez naszej wiedzy, dopasowuje siłę oraz kierunek nawiewu mas powietrza, tak aby osiągnąć i na stałe utrzymać ustawiony parametr. Odbywa się to oczywiście przy pomocy czujników temperatury rozmieszczonych w różnych, strategicznych miejscach w kabinie, a także czujników wilgotności czy nasłonecznienia szyb.

Zmiana klimatyzacji manualnej na climatronic

W przypadku automatycznej klimatyzacji zawsze możemy zmienić ustawienia na manualne. Nie mniej jednak, nasze regulacje nigdy nie będą tak precyzyjne, jak w przypadku tych zarządzanych przez komputer na podstawie pomiarów zmiennych parametrów wewnątrz i na zewnątrz naszego auta. Dodatkowo “klimatronik” uruchamia automatycznie zamknięty obieg powietrza w przypadku wzrostu poziomu zanieczyszczeń w kabinie samochodu. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację automatyczną to jest wysoce prawdopodobne, iż będziemy korzystać z jej dobrodziejstw cały rok. Ponieważ poza funkcją chłodzenia, ma ona również możliwość osuszania powietrza w przypadku jego zbyt wysokiej wilgotności, jak to często zdarza się w trakcie wiosennych czy jesiennych deszczy.

Klimatyzacja automatyczna dwustrefowa – na czym polega?

Kiedy kabina pojazdu jest traktowana jako jedna przestrzeń nazywamy to układem jednostrefowym i jest to oczywiście najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Niestety niekoniecznie komfortowe dla wszystkich użytkowników pojazdu. Każdy pasażer może mieć bowiem inne upodobania, co do temperatury.W związku z tym powstał  climatronic dwustrefowy. Zasada działania jest prosta.

Co to jest klimatyzacja dwustrefowa i jak to działa?

Klimatronic dwustrefowy polega na podzieleniu przestrzeni samochodu na dwie, niezależne strefy, w których automatyczna klimatyzacja próbuje utrzymać zadaną temperaturę na stałym poziomie. Na rynku, zależnie od modeli mamy, dostępne różne podziały przestrzeni

  • kierowca – pasażer
  • przód – tył auta – spotykane najczęściej w większych pojazdach typu van.

W limuzynach i samochodach z “wyższej półki” pojawiają się już warianty klimatyzacji wielostrefowej.

Co oznacza econ w klimatroniku?

Jako jej użytkownik automatycznej klimatyzacji dwustrefowej, zawsze możemy ją wyłączyć i skorzystać z normalnego nawiewu. Często też możemy przełączyć nawiew na  dodatkową opcję: “econ” lub “eco”, czyli ekonomiczną wersję klimatyzacji automatycznej. Klimatyzacja econ ma pomóc nieco obniżyć zużycie paliwa.

Klimatyzacja manualna, automatyczna czy automatyczna dwustrefowa?

Podsumowując najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest oczywiście climatronic dwustrefowy. To nadal pewien rodzaj dodatkowego wyposażenia, nie mniej w ciągu kilku lat przejdzie do standardu, podobnie jaki kiedyś climatronic.

Klimatyzacja dwustrefowa. Co to jest Climatronic?
4.3 (86.67%) 3 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

1 Komentarz

  1. Klimatyzacja Dwustrefowa. Co To Jest Climatronic? – Proserwis zdjęcie nr 4 strefowiec pisze:

    Jeśli jest klimatyzacja dwustrefowa, jednostrefowa itd. to jaka jest maksymalna wartość takiego podziału w samochodzie?