filtr powietrza
Filtr powietrza w samochodzie – co to jest i czy ma wpływ na moc?
10 lipca 2019
klimatyzacja econ
Klimatyzacja dwustrefowa. Co to jest Climatronic?
4 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie
klimatyzacja manualna a automatyczna

Czas płynie, co widać szczególnie w branży motoryzacyjnej. Nie mniej, mimo upływu lat, wielu kierowców wciąż wybiera rozwiązania starsze, ale bardziej sprawdzone i prostsze. Widać to chociażby w kwestii auto kimy. Pomimo, że manualna klimatyzacja samochodowa to wiekowe rozwiązanie, nadal wielu kierowców bardzo ją sobie ceni. Nie zmienia to jednak faktu, że praktycznie nie montuje się jej w nowych autach, a wygoda oferowana przez automatyczną klimatyzację w samochodzie jest ogromna. Czym więc różnią się te dwa rozwiązania i czy lepiej sprawdzi się klimatyzacja manualna, a może automatyczna?

Czym się różni klimatyzacja manualna od automatycznej?

Oba rodzaje klimatyzacji różnią się przede wszystkim pod względem funkcjonalności i wygody użytkowania. Budowa układu i zasada działania są takie same, natomiast inaczej wygląda ich obsługa oraz możliwości.

W przypadku manualnej klimatyzacji sterowanie odbywa się ręcznie przez użytkownika, za pomocą prostego panelu mechanicznego umieszczonego na desce rozdzielczej. Najczęściej montowana klimatyzacja manualna w samochodach składa się z włącznika i dwóch pokręteł odpowiedzialnych kolejno za regulację temperatury powietrza i siły nadmuchu. Kierowca lub pasażer ręcznie ustawia najodpowiedniejsze jego zdaniem parametry. Tego rodzaju rozwiązanie ma wciąż wielu zwolenników, ponieważ:

  • jest proste w obsłudze,
  • odporne na uszkodzenia
  • pozwala w pełni kontrolować wszystkie parametry
klimatyzacja automatyczna czy manualna

Klimatyzacja automatyczna czy manualna?

Czym więc różni się klimatyzacja manualna od automatycznej?Climatronic“, bo taką nazwę potocznie nosi automatycznie sterowany układ klimatyzacji, większość procesów związanych z chłodzeniem oddaje w ręce komputera. W tym przypadku regulacja przez użytkownika ogranicza się do określenia poziomu pożądanej temperatury na elektronicznym wyświetlaczu. To komputer, samodzielnie dopasowuje kierunek i siłę nawiewu powietrza, w taki sposób, żeby zapewnić jak największy komfort. Automatyczna klimatyzacja w samochodzie wymaga więc jedynie podstawowych działań użytkownika. Climatronic to lubiane rozwiązanie, które szybko stało się standardem w większości nowych samochodów, ponieważ:

  • jest wygodne
  • pozwala zminimalizować uwagę kierowcy potrzebną do wprowadzenia zmian w ustawieniach, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo jazdy
  • zapewnia najlepszy komfort
  • oferuje pasażerom pełną wygodę podczas podróży, a dzięki obecności czujników elektronicznych samodzielnie steruje układem, dopasowując się do warunków pogodowych.

Koszty klimatyzacji ręcznej a automatycznej

climatronic

Climatronic ma bardziej rozbudowane funkcje niż klasyczna klimatyzacja manualna

Manualna klimatyzacja w samochodzie oznacza mniej elektroniki. Na desce rozdzielczej samochodu znajduje się tylko jeden przycisk, który włącza klimatyzację i pokrętła mechaniczne. Mała ilość elektronicznych elementów sprawia, że jest bardziej niezawodna, a tym samym tańsza w utrzymaniu – rzadko się psuje. Należy przy tym pamiętać, że dotyczy to jedynie panelu. Sama budowa układu chłodzącego nie odbiega bowiem wcale od “climatronica”, a tym samym koszty serwisowania i potencjalnych napraw parownika, sprężarki czy zaworu rozprężnego będą podobne.

 

Automatyczna klimatyzacja samochodowa przez długi czas była z kolei droższym rozwiązaniem jeśli chodzi o sam montaż w aucie. Obecnie jest to już jednak standard w nowych samochodach ,w związku z tym koszty wymiany są porównywalne.

Klimatyzacja manualna a automatyczna w budowie

Zasadniczo budowa obu rodzajów klimatyzacji samochodowej – automatycznej i manualnej –  jest taka sama. Jest to układ zamknięty, który składa się z elementów bazowych jak kompresor, parownik, skraplacz i osuszacz. Cały układ dzieli się na część wysokociśnieniową i niskiego ciśnienia. W obu rodzajach klimatyzacji krąży czynnik chłodniczy, którego ostatecznym zadaniem jest schłodzenie powietrza w kabinie.

Kompresor klimatyzacji spręża czynnik chłodniczy, a ten zyskuje temperaturę. Podgrzane chłodziwo trafia do skraplacza określanego inaczej jako chłodnica klimatyzacji. Tam następuje obniżenie temperatury czynnika, który następnie trafia do osuszacza. Pełni on rolę filtra – oddziela czynnik od zanieczyszczeń, pary wodnej i cząstek powietrza. Następnym etapem jest rozprężenie czynnika, które ma miejsce w zaworze rozprężającym. Gwałtowna reakcja powoduje schłodzenie czynnika. Ostatni etap to schłodzenie w parowniku. Czynnik klimatyzacji po rozprężeniu zasysany jest przez kompresor i proces chłodzenia rozpoczyna się od początku.

Jaka klimatyzacja lepsza – manualna czy automatyczna?

Trudno porównywać dwa rozwiązania, z których jedno jest już praktycznie niestosowane. Zastanawiać się jaka klimatyzacja jest lepsza – manualna czy automatyczna, to trochę jak badać zalety auta ze wspomaganiem kierownicy i bez tej funkcji.

Prawdą jest, że automatyczna klimatyzacja w samochodzie to mnóstwo elektronicznych elementów, nie mniej to już standard. Wygoda jaką niesie climatronic jest ogromna. Komputer, który sam dopasowuje siłę i kierunek nawiewu całkowicie eliminuje konieczność ciągłej regulacji ręcznej podczas jazdy. Dbają o to odpowiednie czujniki montowane nie w kabinie auta – podszybiu, w kanale zasysania świeżego powietrza i w okolicy przestrzeni na nogi. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort, coraz częściej montuje się je również na zewnątrz samochodu. Umożliwia to kontrolę szkodliwych substancji w powietrzu. W przypadku wykrycia zbyt wysokiego poziomu zanieczyszczeń następuje automatyczne uruchomienie zamkniętego obiegu powietrza. Nowoczesne elektroniczne rozwiązania umożliwią regulację temperatury jednakowej dla całego samochodu lub na stworzenie kilku stref.

Wszystko to sprawia, że to klimatyzacja automatyczna jest lepszym rozwiązaniem, natomiast manualna odchodzi do lamusa.

Klimatyzacja manualna a automatyczna – różnice i podobieństwa
3.5 (70%) 8 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.