parowanei szyb samochodowych
Parujące szyby w samochodzie. Jak z nimi walczyć?
20 stycznia 2019
symbole na kole dojazdowym
Co oznaczają symbole na kole dojazdowym?
29 stycznia 2019
Pokaż wszystkie
klimatyzacja zimą

Klimatyzacji w aucie używamy chętnie, głównie w okresie letnim – w końcu nie ma nic lepszego niż przyjemny chłód w upalny dzień. Niestety, wiele osób rezygnuje z włączania chłodzenia wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego. To poważny błąd, ponieważ szczególnie wtedy powinniśmy co jakiś czas uruchamiać auto klimatyzację. Dlaczego? Jak sprawdzić klimatyzację zimą, jak jej używać i czy klimatyzacja w samochodzie grzeje? Zapraszamy do lektury! Wiedza o tym jak postępować z klimatyzacją samochodową w zimie może nam zaoszczędzić  kłopotów w przyszłości.

Dlaczego powinniśmy używać klimatyzacji samochodowej zimą?

Jedną z najdroższych i najbardziej awaryjnych  części układu klimatyzacji samochodowej jest sprężarka. Wyłączenie jej na dłuższy okres czasu sprawia, że na elementach ciernych sprzęgła sprężarki może pojawić się korozja. Dodatkowo, przerwy w używaniu klimatyzacji samochodowej zimą, prowadzą do tego, że czynnik chłodzący nie rozprowadza oleju po układzie. W związku z  tym elementy sprężarki nie są odpowiednio smarowane (pamiętajmy: w czynniku chłodzącym rozpuszczony jest specjalny olej). Efektem tego będą rysy na urządzeniu oraz opiłki metalu, sukcesywnie niszczące cały układ i prowadzące do nieuchronnego zatarcia się kompresora klimatyzacji. Naprawa uszkodzonej sprężarki to koszty rzędu kilku tysięcy złotych. Co zatem zrobić, żeby do zniszczenia nie dopuścić?

Jak korzystać z klimatyzacji zimą?

serwis klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie pełni rolę osuszacza, a wiec zarówno z ciepłego powietrza jak i z zimnego “wysysa” wilgoć.

Zimą koniecznie włączaj klimatyzację!! Eksperci radzą, aby klimatyzacja samochodowa w zimie była uruchamiana przynajmniej raz w tygodniu, choćby na 15 minut. Tyle powinno wystarczyć, aby cały układ był dobrze chroniony. Trzeba jednak pamiętać, że włączenie klimatyzacji przy dużym mrozie może się nie udać, co niekoniecznie musi oznaczać jej awarię. W niektórych, zwłaszcza nowszych, samochodach producenci stosują mechanizm uniemożliwiający włączenie klimatyzacji zimą, jeśli temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Ma to zapobiec oblodzeniu parownika. Rozwiązaniem może być nagrzanie samochodu przy włączonym zamkniętym obiegu powietrza i uruchomienie klimatyzacji dopiero wtedy. Warto sprawdzić w instrukcji jak korzystać z klimatyzacji zimą w naszym modelu auta.

Czy klimatyzacja w samochodzie grzeje?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że układ klimatyzacji jest sprzężony z układem ogrzewania samochodu. Dzięki temu pracując razem sprawiają, że powietrze w kabinie samochodu będzie czyste, suche i o odpowiedniej temperaturze. Klimatyzacja w samochodzie zimą osusza powietrze o dużej wilgotności. Dzięki temu unikamy sytuacji w której nieodparowana wilgoć mogłaby prowadzić do gnicia i zagrzybienia elementów tapicerki (co jest również szkodliwe dla zdrowia). Używanie klimatyzacji w samochodzie zimą usuwa również parę wodną z powietrza, zanim zdąży się ona skroplić na szybie – skrapla ją natomiast w w parowniku i bezpiecznie usuwa na zewnątrz pojazdu.

Kiedy najlepiej sprawdzić klimatyzację – zimą, wiosną, latem czy jesienią?

Należy pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, przynajmniej raz na dwa lata, o zmianie czynnika chłodzącego, a także o wymianie oleju w sprężarce, jeśli zachodzi taka potrzeba. Najlepiej, gdy serwisowanie wykonamy tuż przed rozpoczęciem sezonu tzn. wiosną lub raz na 15 tysięcy przejechanych kilometrów. To znacząco obniży ryzyko uszkodzenia układu i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa jazdy, dzięki lepszej widoczności zza kierownicy. Odwiedzenie serwisu klimatyzacji na wiosnę powoli ominąć kolejki, a w niektórych sytuacjach zaoszczędzi nam również kilka złotych w portfelu.

 

Klimatyzacja samochodowa zimą. Jak używać?
5 (100%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

1 Komentarz

  1. Klimatyzacja Samochodowa Zimą. Jak Używać? – Proserwis zdjęcie nr 4 Robert Małyszek Metrox-Service Sp. z o. o. pisze:

    Dzień dobry Panie Jacku,
    Szukałem informacji nt. czynnika r 290 i wpadłem na Pana wpis o wszystkich używanych w Polsce czynnikach do klimatyzacji i chłodnictwa.
    Jesteśmy firmą handlową współpracującą z sieciami handlowymi w Polsce i za granicą. Sprzedajemy najróżniejsze produkty, głównie z Chin. Gałęzią, która rozwija się co raz lepiej są nawilżacze powietrza i oczyszczacze powietrza. Idealnie do tego typu produktów pasują osuszacze powietrza. Próbowaliśmy kilka lat temu sprowadzić z Chin osuszacz na czynniku r 134a ale żeby móc sprzedawać musieliśmy mieć koncesję na zakup. Nie zajęliśmy się tym bo jesteśmy małą firmą a koszty i czas nas przeraziły. Ostatnio dostaliśmy oferty na osuszacze z czynnikiem r 290. Pobieżne czytanie i dla nas laików wychodzi, że można bez problemu kupić i sprzedać urządzenie napełnione tym czynnikiem. Czy to prawda? Jeżeli ma Pan wiedzę na ten temat będę wdzięczny za podpowiedź. Jeżeli wie Pan do kogo się zwrócić z takim zapytaniem – będę wdzięczny za odpowiedź.