czujnik ciśnienia
Co to jest aktywator czujników TPMS?
15 marca 2019
bakteria
Bakterie w klimatyzacji samochodowej. Czego się bać?
8 maja 2019
Pokaż wszystkie
czujniki tpms

System TPMS to technologia umożliwiająca stałą kontrolę poziomu ciśnienia w oponach za pomocą czujników zamontowanych w kołach auta. Aby czujniki działały prawidłowo, po każdym montażu opon lub wymianie czujnika wymagane jest tak zwane kodowanie. Na czym polega i jak przebiega taki proces?

Na czym polega kodowanie czujników?

Czujniki w systemie TPMS systematycznie emitują sygnał radiowy z informacją o bieżącej wartości ciśnienia w konkretnym kole wraz z kodem identyfikacji. Dzięki temu centralny moduł sterujący rozpoznaje, koło, z którego odbierany jest sygnał informacyjny. W przypadku każdorazowej wymiany koła lub czujnika ciśnienia musimy ponownie zaprogramować moduł sterujący, aby rozpoznał nowy kod i przypisał go do właściwej pozycji koła. Warto również wiedzieć, że czujniki ciśnienia zasila się indywidualnymi bateriami, które nie podlegają ani wymianie ani ładowaniu. Dlatego wyczerpanie baterii jest równoznaczne z wymianą zaworu koła. Nowy zawór posiada etykietę z kodem, który należy wpisać do sterownika przy użyciu testera diagnostycznego. Taki zawór dodatkowo wymaga aktywacji za pomocą wyzwalacza.

aktywator czujników tpms

aktywator czujników tpms

Kodowanie krok po kroku

Wyróżniamy trzy procedury programowania, w zależności od marki samochodu: automatyczna, uczenie z zastosowaniem procedury oraz OBDII wymagające podpięcia pod złącze.

  • Procedura automatyczna

Najprostsza i najłatwiejsza do przeprowadzenia przez serwisantów. Założenie nowych kół z czujnikami TPMS jest rozpoznawane przez auto samoistnie jeśli są wcześniej odpowiednio zaprogramowane. Najczęściej wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów przy prędkości 20 km/h, by nowe koła zostały automatycznie rozpoznane przez system centralny kierujący TPMS w samochodzie.

  • Uczenie z zastosowaniem procedury

Działania rozpoczynamy od napompowania kół. Następnie włączamy zapłon i opuszczamy szybę, by zablokować możliwość zamknięcia drzwi. Kluczykiem blokujemy i odblokowujemy drzwi czekając na sygnał dźwiękowy. Przy użyciu urządzenia diagnostycznego aktywujemy czujniki, skanując od przedniego lewego koła. Procedurę powtarzamy dla pozostałych kół od prawej strony do lewego tylnego koła. Po skończeniu skanowania trąbimy dwukrotnie, wyłączamy zapłon i kończymy naukę.

  • Procedura z zastosowaniem złącza OBDII

Cały proces zaczynamy od montażu kół lub czujników. Następnie przystępujemy do odczytu numerów ID z kół. Wybieramy funkcję zaprogramowania nowych czujników w centralce TPMS podpinając się do gniazda EOBD znajdującego się w pojeździe. Ustawiamy kluczyk w pozycji „zapłon” i akceptujemy start procedury. Pamięć sterownika jest czyszczona i ponownie zapisywane są w niej numery ID w poszczególnych pozycjach lewy tył, prawy przód. Procedurę kończymy wraz z pojawieniem się informacji o poprawnie zaprogramowanej centralce.

Kodowanie czujników TPMS krok po kroku
4 (80%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Wychowany wśród opon fan motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *