Dlaczego koła zapasowe dojazdowe wyparły klasyczne “zapasy”?

bakteria
Bakterie w klimatyzacji samochodowej. Czego się bać?
8 maja 2019
wentyl samochodowy
Wentyl samochodowy. Co to jest i do czego służy?
22 maja 2019
Pokaż wszystkie
zapasowe koło dojazdowe

Koło zapasowe dojazdowe skutecznie wypiera z rynku klasyczne koła zapasowe. Powodów jest co najmniej kilka, podobnie jak faktów o tym typie ogumienia. Warto wiedzieć, że wszystkie dojazdówki oznaczone są symbolem „T”, jaki umieszczony jest przed oznaczeniem ich rozmiaru. Dojazdowe koła zapasowe wykorzystuje się podczas awarii, zastępując uszkodzone koło pojazdu. Równocześnie na samochodzie nie może być instalowane więcej niż jedno koło zapasowe dojazdowe na raz, a prędkość pojazdu musi być ograniczona do 80 km/h. Opony dojazdowe przeznaczone są do tymczasowego użytkowania, co oznacza, że po uszkodzeniu należy je jak najszybciej zamienić na standardowe – pasujące do danego modelu samochodu.

Fenomen dojazdowych kół zapasowych

koło dojazdowe kia sportage

“Dojazdówki” są juz popularniejsze od klasycznych “zapasówek”

Koła zapasowe dojazdowe zaprojektowano wtedy, gdy opony w samochodach komercyjnych stawały się coraz większe. Obecnie piętnasto calowe koło można zmieścić w bagażniku bez problemu, nawet wtedy gdy znajduje się w nim butla z gazem. Problem pojawia się jednak przy większy ogumieniu. Przechowywanie z tyłu auta 19-calowego koła o szerokości 225 może już stanowić wyzwanie.

 

[Sprawdź też : Najtańsze koła dojazdowe w Poznaniu]

 

Filigranowa “mała czarna”

Jak już wspomnieliśmy, koła zapasowe dojazdowe są popularne przede wszystkim ze względu na swoje małe rozmiary średnicy i szerokości. Ich montaż nie jest skomplikowany i nie różni się od instalacji standardowego zapasu. Do zamontowania wystarczy lewarek i klucz do kół. Jeśli auto ma dodatkowe plastikowe nakładki na śruby, to fabrycznie będzie wyposażone w specjalne szczypce do ich ściągania.

Jak rozpoznać koło zapasowe dojazdowe?

O tym, że mamy do czynienia z dojazdówką świadczy m.in specjalny kolor felgi – jasnożółty. Koła dojazdowe zapasowe często wyposażone są też w naklejki jakie należy umieścić na kierownicy. Jest na nich informacja o tym, by nie przekraczać wskazanej prędkości maksymalnej, która dla tego rodzaju ogumienia wynosi 80 km/h.

Główne zalety kół dojazdowych

  • Opony dojazdowe są tańsze niż klasyczne koła zapasowe.
  • Można je wymienić od razu i podróżować bez zakłóceń.
  • Koła o niewielkich rozmiarach pozwalają zaoszczędzić miejsce w bagażniku.
  • Koła zapasowe dojazdowe sprawdzają się zarówno podczas podróży wakacyjnych, jak i w delegacjach służbowych.
  • Po zamontowaniu koła dojazdowego auto waży mniej, dlatego nie zużywa się tak dużo paliwa.
  • Kołami dojazdowymi można sukcesywnie zastąpić każde uszkodzone koło, niezależnie od tego, w jakiej będzie ono pozycji.

Korzystna cena, niższe koszty eksploatacji, szybki montaż i prosty fakt, że można je przechowywać bez ograniczeń w każdym samochodzie, to zalety, które trudno podważyć. Nie jest w takim razie niczym dziwnym to, że tak wiele osób zdecydowało się zastąpić tradycyjne koła zapasowe, kołami zapasowymi dojazdowymi.

 

[Czytaj też: Koło zapasowe dojazdowe czy zestaw naprawczy?]

 

Podsumowanie

Nowocześnie zaprojektowane koła zapasowe dojazdowe to z pewnością ogumienie, z którego warto skorzystać w sytuacji awaryjnej na drodze. Trzeba jednak mieć na względzie to, że ich stosowanie powinno ograniczyć się do wizyty w najbliższym punkcie serwisowania opon. Nie są przeznaczone na dłuższe trasy.

 

Najpopularniejsze dojazdówki wg. modeli: Mazda 6 | Nissan Qashqai | Mitsubishi ASX

 

Dlaczego koła zapasowe dojazdowe wyparły klasyczne “zapasy”?
5 (100%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.