Konserwacja klimatyzacji samochodowej. Jak zadbać o sprężarkę klimatyzacji?

bieżnikowanie opon poznań
Bieżnikowanie opon. Czym jest i czy nadal warto je wykonywać?
20 maja 2018
ozonowanie klimatyzacji samochodowej
Ozonowanie klimatyzacji. Co to jest?
22 maja 2018
Pokaż wszystkie
konserwacja klimatyzacji 1

Jeśli chodzi o klimatyzację samochodową nadal dużą popularnością cieszy się opinia, że jest to układ całkowicie samowystarczalny, a więc nie wymagający od użytkownika żadnych regularnych działań. Serwisowanie czy konserwacja klimatyzacji to nadal w opinii wielu zbędny wydatek, którym centra serwisowe naciągają swoich klientów. Takie myślenie to duży błąd, gdyż jak wszystkie elementy samochodu również klimatyzacja ulega starzeniu, a tym samym podatna jest na uszkodzenia. Najbardziej czuły na usterki jest kompresor klimatyzacji, czyli specjalny rodzaj sprężarki, który w każdym momencie pracy poddawany jest dużym obciążeniom.

Kompresor klimatyzacji. Co to jest?

Kompresor klimatyzacjiKompresor klimatyzacji samochodowej to ważna część całego układu chłodzącego. Jego zadanie polega na nadaniu odpowiedniego ciśnienia czynnikowi chłodzącemu, a więc jego sprężeniu. Sprężony czynnik chłodzący krąży w układzie i chłodzi wnętrze samochodu.

Kompresor klimatyzacji napędzany jest silnikiem samochodu, który dostarcza energię przez pasek kola pasowego. Za rozruch sprężarki klimatyzacji odpowiada sprzęgło elektromagnetyczne, które jest najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią całego układu klimatyzacyjnego.

Najczęstsze usterki kompresora klimatyzacji

Sprężarka to skomplikowane urządzenie, które podczas pracy poddawane jest dużej ilości obciążeń. Sprawia to, że może ulec awarii nie tylko w skutek naturalnego starzenia się. Najczęstsze usterki kompresora klimatyzacji to:

  • Zatarcie sprężarki z powodu braku czynnika w układzie, zbyt małej ilości lub jakości oleju dodanego do chłodziwa, zanieczyszczeń w układzie
  • awaria sprzęgła sprężarki
  • zerwanie paska klinowego napędzającego sprężarkę

Dlaczego kompresor do klimatyzacji ulega awariom po serwisowaniu?

Obciążenia jakie towarzyszą działaniu kompresora klimatyzacji wynikają zarówno z mechanicznego charakteru pracy auta jak i chemicznych właściwości czynnika chłodzącego.

Sprężarka może zostać uszkodzona przez źle przeprowadzony serwis klimatyzacji lub przez brak regularnej konserwacji układu.

Najpopularniejszym błędem przy serwisowaniu, który może być wyrokiem dla kompresora jest zastosowanie niewłaściwego oleju, przesadzenie z jego ilością lub użycie takiego, o parametrach innych niż zalecane przez producenta. Dzieję się tak dlatego, że oleje o różnych parametrach nie mieszają się ze sobą i nie zawsze odpowiadają zakresowi temperatur pracy sprężarki.

Serwis i konserwacja klimatyzacji

Aby zachować sprawność całego układu i wykryć potencjalne przecieki czy uszkodzenia, zalecamy odwiedzić profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej co najmniej raz w roku. Wykonana w warsztacie kontrola wykaże czy wszystko działa sprawnie i uchroni od kosztów, które niosłyby ze sobą uszkodzenie kompresora klimatyzacji. Odpowiednio przeprowadzona konserwacja klimatyzacji samochodowej zabezpieczy układ na kolejny rok.

Jeśli chodzi o czynnik chłodzący, to powinien on być kontrolowany przy każdym serwisie, natomiast w przypadku prawidłowego funkcjonowania układu, może być wymieniany co dwa lata.

Dowiedz się więcej o tym jak dbać o klimatyzację w aucie?

Konserwacja klimatyzacji samochodowej. Jak zadbać o sprężarkę klimatyzacji?
4.3 (85%) 4 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

1 Komentarz

  1. Konserwacja Klimatyzacji Samochodowej. Jak Zadbać O Sprężarkę Klimatyzacji? – Proserwis zdjęcie nr 4 Borys Selc pisze:

    Coś o rodzajach sprężarek klimatyzacji? Mało konkretów