Co oznaczają kropki na oponach i felgach?

przechowywanie opon bez felg
Przechowalnia opon – czy warto?
27 lutego 2022
Co Oznaczają Kropki Na Oponach I Felgach? – Proserwis zdjęcie nr 4
Opony letnie do sportowego samochodu – co musisz wiedzieć?
23 marca 2022
Pokaż wszystkie
Co Oznaczają Kropki Na Oponach I Felgach? – Proserwis zdjęcie nr 5

Opony opuszczające hale produkcyjne posiadają szereg różnych oznaczeń. Jednymi z nich są kolorowe kropki, które na pierwszy rzut oka wyglądają dość tajemniczo. Ich barwy są różne i zależą od danego producenta oponiarskiego.

Czemu służą kolorowe kropki na oponach?

wentyl samochodowyKażda nowa opona, która opuszcza fabrykę, musi przejść szereg skrupulatnych kontroli jakości. Należą do nich m.in.: badanie centryczności opony oraz sprawdzenie wyważenia. Po takim procesie opona posiada certyfikat, że przeszła pomyślnie testy fabryczne. Kropki na oponach są tego potwierdzeniem. Warto wiedzieć, że kolory kropek nie są ściśle przywiązane do danego producenta opon. U różnych dostawców mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Mogą informować o:

  • maksymalnym wychyleniu zmiennej siły promieniowej (jest to wskazówka dla wulkanizatora, jak umieścić oponę na feldze względem wentyla).
  • pozytywnym odbyciu kontroli jakości,
  • położeniu gumowego zaworu (informacja w celach montażowych).

Czytaj też: Paski na oponach – co oznaczają?

Przykładowe kolory kropek na oponach

Nie ma przepisów, które nakazują producentom stosowanie określonych kolorów kropek. Najczęściej spotykanymi kolorami są barwy podstawowe takie jak: czerwony, biały, zielony lub żółty. Wyjaśniając:

  • kolor czerwony u producenta opon Bridgestone oznacza, że w danym miejscu produkt jest najcięższy i należy go umieścić naprzeciwko zaworu pompowania,
  • kolor biały z czarnym środkiem u wielu producentów oznacza, że opona przeszła kontrolę jakości,
  • kolor zielony najczęściej oznacza miejsce, w którym powinien znaleźć się wentyl,
  • kolor żółty w przypadku opon Bridgestone oznacza miejsce, w którym opona jest najlżejsza.

Niektóre zakłady produkujące opony nie umieszczają na kołach żadnych oznaczeń, zamiast tego stemplują opony np. kształtem trójkąta. Często poszczególne kolory nie mają większego znaczenia dla użytkowników, a są jedynie wewnętrznym kodem funkcjonującym w danym zakładzie.

Brak kropek na oponach

Jeśli zakupimy opony bez żadnych oznaczeń, nie należy panikować. Nawet przy wymianie opon doświadczony wulkanizator poradzi sobie przy użyciu nowoczesnego sprzętu z prawidłowym wyważeniem ogumienia, jeśli nie będzie ono posiadało żadnych oznaczeń.

Pomimo że producent nie umieścił na oponie żadnych oznaczeń, każdy model ogumienia musi przejść testy jakościowe, zanim trafi do sprzedaży. Nie ma od tego odstępstwa. Opony są tak ważnym elementem samochodu, że muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Kropki na felgach

Coraz częściej kolorowe kropki możemy spotkać również na felgach. Rozwiązania te stosowane są najczęściej w przypadku fabrycznego wyposażenia samochodów i poprawiają współpracę pomiędzy producentami ogumienia a obręczy. Ma to znaczenie gdy w grę wchodzi duża partia produktów. Warto wspomnieć, że markowi producenci felg umieszczają na swoich produktach różnego rodzaju znaczniki, tak aby jeszcze lepiej zgrać oznaczenia na oponie z tymi na feldze. Dzięki temu oba komponenty są lepiej zoptymalizowane jakościowo.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.