piaskowanie felg na czym polega
Piaskowanie felg. Na czym polega?
25 lipca 2018
Aquaplaning
Aquaplaning. Co to jest?
6 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
lakierowanie felg 01

Z czasem nawet najdroższe, najpiękniejsze obręcze tracą swój blask. Bez odpowiedniej konserwacji cały proces to kwestia nawet jednego – 2 sezonów.  Lakierowanie felg to jedna z możliwości na sprawienie, że obręcze znów pięknie zaświecą. To końcowy etap całego procesu jakim jest renowacja felg. Przed przystąpieniem do lakierowania  jednak zastanowić się chwilę na tym jak dobrać odpowiedni lakier. Rynek daje nam bowiem sporo możliwości.

Cechy dobrego lakieru do felg

Wybierając farbę do obręczy powinniśmy kierować się jego właściwościami oraz przeznaczeniem. Ceny lakierów do felg są różne, tak samo jak ich trwałość. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Odporność na temperaturę i warunki pogodowe

felga aluminiowa

Felgi potrafią być istotną ozdobą auta…

Lakier do felg ma dwie zasadnicze funkcje. Ma zabezpieczyć obręcze przed wpływem warunków pogodowych oraz dać im atrakcyjny wygląd. Wybierając lakiery tańsze musimy być przygotowani na ich obniżoną trwałość. Pamiętajmy też, że zwłaszcza przy felgach stalowych liczy się ich odpowiednia ochrona przed wodą wywołującą rdzę. Warto żeby użyty lakier zawierał składniki chroniące przed korozją.

Kolor lakieru do felg

Dostępna paleta kolorów dotyczy natomiast tej drugiej funkcji lakieru do felg, czyli wrażeń estetycznych. Przy wyborze warto kierować się ilością dostępnych odcieni. Najpopularniejsze obecnie to:

  • lakier bezbarwny do felg aluminiowych
  • lakier chrom do felg
  • lakier fluorescencyjny do felg

Wydajność przy malowaniu

Przy zabiegach takich jak renowacja felg powinniśmy zwracać uwagę na wydajność stosowanego do malowania lakieru. Jeśli wykonujemy samodzielne malowanie felg stalowych to musimy być przygotowani, że na jedną felgę 15-calową  zużyjemy od połowy do całej puszki lakieru w sprayu o pojemności 500ml. Jeszcze więcej wydamy na malowanie płynnymi lakierami.

Czas schnięcia lakieru

Czas jaki lakier potrzebuje na wyschnięcie jest istotną cechą. Szybkie zastygniecie to większe prawdopodobieństwo, że nie doświadczymy zacieków. Schnięcie w temperaturze ok 20 °C w zależności od zastosowanego lakieru do felg może zająć od 24 godzin do kilku dni. Dopiero po całkowitym wyschnięciu ocenimy stopień pokrycia powierzchni felgi.

Rodzaje felg a typy lakierów

Wyróżniamy dwa rodzaje felg: aluminiowe i stalowe. Materiał, ż którego są zrobione wymaga zastosowania różnych rodzajów lakieru. Inny skład powinien mieć lakier do felg aluminiowych, a inny lakier do felg stalowych.

Lakierowanie felg stalowych

lakier do felg stalowych

…lub skutecznie je szpecić.

Malując felgi stalowe należy pamiętać o ich słabej stronie – podatności na rdze. Ważne jest, żeby lakier do felg stalowych, który wybierzemy, posiadał w składzie chemię chroniąca przed korozją. Jeśli zależny nam na tym, żeby obręcze stalowe lśniły przez lata, warto jednak podejść do ich lakierowania kompleksowo. Najpierw oczyścić je całkowicie wykonując piaskowanie felg, następnie nałożyć warstwę antykorozyjną, przeprowadzić malowanie lub lakierowanie proszkowe obręczy.

Lakierowanie felg aluminiowych

W przeciwieństwie do felg stalowych, w alufelgach lakier ma bardziej znaczenie estetyczne. Lakierowanie felg aluminiowych ma sprawić, że będą lśniły jeszcze bardziej. Aluminium to miękki materiał dlatego ważne, żeby zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości utwardzające.

Lakierowanie felg uniwersalnym lakier

Jeśli nie chcemy przepłacać na kosztowne zabiegi takie jak profesjonalna renowacja felg, możemy kupić tańsze środki przeznaczone nie tylko do malowania obręczy. Uniwersalny lakier nie da nam takiej samej wytrzymałości co dedykowany, nie mniej jeśli nie mamy wprawy w lakierowaniu felg warto rozważyć tego typu rozwiązanie.

Rodzaje lakieru do felg według powierzchni

Materiał z których wykonane są obręcze to jeden z czynników, które musimy brać pod uwagę wybierając odpowiedni lakier do felg. Kolejnym jest rodzaj samej „farby”. Wyróżniamy dwa podstawowe typy lakierów do felg o konsystencji płynnej oraz lakiery w formie sprayu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy,  które sprawiają, że dany lakier nadaje się lepiej lub gorzej do wykorzystania przy aluminiowych bądź stalowych typach powierzchni.

Lakier akrylowy do felg – uniwersalne rozwiązanie

Akrylowy lakier to rozwiązanie uniwersalne. Świetnie sprawdzi się zarówno przy felgach stalowych jak i obręczach z aluminium. Lakier akrylowy do felg produkuje się na bazie wody. Dzięki temu charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia oraz dobrą ochroną przed wilgocią, dlatego jest często wybieranym rozwiązaniem przy lakierowaniu felg stalowych.

Emalia ftalowa – do felg stalowych

Lakierowanie felg stalowych przy pomocy emalii ftalowej to rozwiązanie mające wielu zwolenników. Ten rodzaj lakieru do obręczy wytwarzany jest na bazie żywicy. Sprawia to, że charakterystyczną cechą tego typu lakieru jest łatwość w nakładaniu i dobre pokrycie lakierowanej powierzchni felgi. Odmianą tego rodzaju lakieru do felg jest emalia ftalowa karbamidowa, która zawiera dodatkowy czynnik lepiej chroniący felgi przed korozją i powstaniem rdzy.

Lakier w sprayu – najlepszy do felg aluminiowych

Lakier aplikowany sprayem dedykowany jest zwłaszcza alufelgom. Przy lakierowaniu felg aluminiowych bardzo ważne jest równomierne pokrycie całej powierzchni obręczy. Grubsza lub cieńsza warstwa będzie łatwo dostrzegalna, co zaburzy końcowy efekt lakierowania. Lakier do felg w sprayu pozwala w łatwy sposób kontrolować równomierność i grubość nakładania farby, a tym samym otrzymać przyjemny dla oka efekt nawet w domowych warunkach. Mimo, że jest to najlepsze rozwiązanie do lakierowania felg aluminiowych, wykorzystuje się go również powszechnie przy malowaniu felg stalowych.

Lakierowanie felg. Jak dobrać lakier?
3 (60%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.