O ile sami własnoręcznie nie jesteśmy w stanie skutecznie naprawić felgi, o tyle w domowym zaciszu możemy ją skutecznie pomalować. W takim razie jak wygląda malowanie felg aluminiowych samemu i czy w ogóle się opłaca?
W garażu rzadko mamy dostęp do profesjonalnych narzędzi lakierniczych. Jest to raczej zarezerwowane dla fanatyków renowacji felg. Najprostszym sposobem, w jaki możemy osiągnąć zadowalające efekty, jest w takim wypadku użycie sprayu. Malowanie felg aluminiowych sprayem to prosty i szybki sposób na poprawę ich estetyki, ale uda się jedynie kiedy będziemy przestrzegać kilku zasad.
Nierozsądnie jest wykonywać malowanie alufelg samemu z założonymi oponami. To zbyt delikatna i precyzyjna operacja żeby ryzykować pobrudzenie lakieru auta. Prosty błąd i efekty takiego zabiegu mogą być opłakane dla karoserii. W związku z tym przed rozpoczęciem czyszczenie i malowanie felg aluminiowych, warto zdjąć opony samemu i założyć zestaw zastępczy lub udać się w tym celu do lokalnego serwisu wulkanizacyjnego.
Kolejnym zabiegiem czyszczenie felg domowym sposobem przy użyciu takich narzędzi jak wąż ogrodowy, carshera, szczotki. Jeśli brud będzie stawiał opór można wykorzystać markowy środek do czyszczenia felg. Kiedy felgi będą już lśnić możemy przejść do następnego etapu czyli szlifowania felg.
Odpowiednie szlifowanie felg aluminiowych sprawi, że nałożony na powierzchnię lakier do felg, będzie się na niej dobrze trzymał. Szlifowanie alufelg na pierwszym etapie należy zaczynać od papieru o stosunkowo niskiej gradacji – powyżej 200, aby na końcu skończyć na takiej w okolicach 600. To jednak nie ostatni moment, w którym zobaczymy papier do szlifowania.
O ile szlifowanie załatwiło sprawę drobnych rys, o tyle nie rozwiąże problemu uszkodzeń i wgnieceń na feldze. Renowacja felg może zostać wykonana poprzez nałożenie szpachli do felg. Pamiętajmy, że szpachla wypełniająca do felg powinna być nakładana z nadmiarem, ponieważ i tak zostanie później zeszlifowana.
Po wyschnięciu szpachli do felg możemy przystąpić do kolejnego etapu szlifierki. Zaczynamy na papierze 600, a kończymy na takim o gradiencie w granicach 1000. Dzięki temu powinniśmy otrzymać gładką i równą powierzchnie bez rys i wgnieceń.
Odpowiednie zabezpieczenie felg aluminiowych przed malowaniem jest istotne abyśmy nie pobrudzili całego ogumienia. Warto dwa raz sprawdzić czy zabezpieczenie felg w postaci np. taśmy malarskiej jest wystarczające i trzyma się opony, zwłaszcza jeśli malujemy na jasne kolory.
Efekt jaki niesie ze sobą malowanie felg będzie trwały jedynie jeśli zachowamy odpowiednie procedury.
Wykonując malowanie felg sprayem sprawdźmy najpierw jak farba
zachowuje się na feldze. W przypadku malowania takich powierzchni jak aluminium, lepiej wybrać droższe spraye renomowanych firm, a przed samą czynnością nałożyć podkład. Taki lakier bazowy dostaniemy wm.in w sklepach lakierniczych.
Niezależnie czy wybór ostatecznego koloru lakieru stanie na czarnej, białej a nawet fluorescencyjnej farbie do felg, zalecamy użycie najwyższej klasy produktów. Malowanie podkładem wykonujemy minimum dwa razy, czekając po każdej warstwie do pełnego wyschnięcia poprzedniej. Po ostatnim nałożeniu podkładu i odczekaniu do momentu jego wyschnięcia całość szlifujemy papierem o dużej granulacji – do 2000. Następnie felgi odtłuszczamy, wycieramy i gotowi jesteśmy na nałożenie lakieru właściwego.
Na czystą, odtłuszczoną warstwę z lub bez podkładu nakładamy powoli lakier. Malowanie sprayem felg wymaga spokoju i precyzji. Lakierujemy etapami -od dwóch do czterech warstw. Przy każdym etapie dbamy o zachowanie odpowiedniej odległości sprayu od powierzchni felgi, tak aby farba rozpylana była równomiernie i niebyt długo na jedno miejsce. To prosty sposób aby nie powstały zacieki. Kiedy uzyskamy ładną, gładką powierzchnie o błyszczącej, szklistej gramaturze to znak, że malowanie felg sprayem jest zakończone. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć felgi , możemy zastosować konserwujący bezbarwny lakier. Nie jest to jednak obowiązkowe.
Przyszedł czas na wyschnięcie farby i policzenia kosztów operacji. Cena malowania felg aluminiowych samemu ma kilka obiektywnych i subiektywnych aspektów. Pod uwagę należy wziąć m.in.
To czy malowanie felg aluminiowych samemu jest opłacalne zostawiamy więc każdemu do własnej analizy. My możemy natomiast polecić swoje usługi w tym zakresie.
5 Komentarze
Przydałby się jakiś filmik i więcej konkretów cenowych, ale generalnie wszystko zawarte
a jak wygląda sprawa lakierowana felg? Jakieś rady, robił to ktoś?
Jeśli chodzi o malowanie felg lakierem (lakierowanie felg) to zapraszamy do wpisu: https://proserwis.info/lakierowanie-felg-jak-dobrac-lakier
Ile u Was w Poznaniu kosztuje malowanie 17 calowych alusów?
A co zrobić jeśli po malowaniu sprayem kolor wyszedł matowy?? Mimo ze bym stosowany połysk. A po położeniu klaru kolor zrobił się mleczny