Malowanie felg stalowych. Jak i czym pomalować felgi stalowe?

zawór rozprężny klimatyzacji
Zawór rozprężny klimatyzacji. Co to jest i jak działa?
28 czerwca 2018
wulkanizator
Wulkanizator. Wszystko o zawodzie wulkanizatora opon
5 lipca 2018
Pokaż wszystkie
malowanie felg stalowych

Malowanie to jeden ze sposobów na renowacja felg stalowych. Można ją przeprowadzić w domu lub zapłacić za pracę wulkanizatorowi. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jak zawsze w życiu plusy wiążą się z oszczędnością, a minusy z poniesieniem kosztów. Decydując się na serwis opon poniesiemy koszty usługi, ale oszczędzimy czas, który musielibyśmy poświęcić na „robótki ręczne”. Malowanie felg samemu to z kolei oszczędność gotówki, ale spędzenie długich godzin w przydomowym garażu. Zanim zdecydujemy się więc jak pomalować felgi stalowe, wpierw odpowiedzmy sobie na pytanie gdzie.

felgi stalowe 02Czyszczenie i malowanie felg stalowych

Niezależnie na jaki sposób malowania felg stalowych się zdecydujemy, niezbędnym wstępem jest odpowiednie ich wyczyszczenie. Jeśli nie chcemy żeby cała renowacja felg została wykonana przez profesjonalnego wulkanizatora np. z powodu ograniczonego budżetu, zawsze zostaje nam czyszczenie felg stalowych domowym sposobem. Jak je przeprowadzić?

Czyszczenie felg stalowych domowym sposobem

Czyszczenie felg stalowych w domu należy zacząć od zdjęcia opony z felgi. Dzięki temu wyczyścimy wszystkie zakamarki felgi, a przy malowaniu nie zabrudzimy ogumienia. Następnie przy pomocy narzędzi takich jak: druciane szczotki czy papier ścierny, oszlifujemy dokładnie całą felgę. W ten sposób wykonamy czyszczenie felg stalowych z rdzy i starej farby. Warto zaopatrzyć się również w specjalną nakładkę – tarcze z metalowymi drutami, którą zainstalujemy na wiertarkę. Ułatwi nam to pozbycie się rdzy i starego lakieru w szybki sposób – przynajmniej z tych łatwo dostępnych powierzchni felgi. Polerowanie felg należy zaczynać od papieru/szczotki drucianej o jak największej gradacji, tak żeby schodzić coraz niżej kończąc na papierze o ziarnistości równej nawet 2500.

Kiedy już skończymy polerowanie metalu na lustro, ważne jest pozbycie się wszelkich pyłów powstałych podczas procesu. W tym celu świetnie sprawdzi się chociażby zwykły rozpuszczalnik np. benzyna ekstrakcyjna.

Przygotowanie felg do malowania

W momencie, kiedy usuwanie rdzy z felg stalowych oraz ich oczyszczenie zostało zakończone pomyślnie, czas na przygotowanie felg do malowania. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na zdjęcie opon z felg, to warto je odpowiednio zabezpieczyć. W końcu szkoda, żeby i one zostały „pokolorowane”. Najlepsza do tego będą zwykła folia i taśma malarska. Jeśli pozbyliśmy się opon przed czyszczeniem felg, możemy oczywiście zapomnieć o tym etapie. I przejść w końcu do najważniejszego – czyli rozpocząć malowanie felg stalowych. Możemy je wykonać na kilka sposobów, ponosząc różne koszty i otrzymując różne efekty w zależności od wybranej opcji.

Czym pomalować felgi stalowe?

Malowanie felg samemu zwykle ogranicza nasze możliwości do zastosowania sprayu lub pędzla. Na rynku jest wiele farb przeznaczonych do malowania felg stalowych sprayem. Zwykle są to farby akrylowe o pełnej palecie barw. Nakładając farbę w ten sposób należy pamiętać o co najmniej podwójnej warstwie nakładanej w odstępach min 30 minutowych oraz o czasie potrzebnym na wyschnięcie – minimum doba.

Alternatywą takiej metody, również możliwą do zastosowania w domowych warunkach, jest malowanie felg stalowych pędzlem. Nie polecamy jednak tego typu rozwiązania ze względu na chociażby słabe walory estetyczne i wytrzymałościowe farby nałożonej w ten sposób.

Malowanie proszkowe felg stalowych

Skuteczną formą przywrócenia felgom pierwotnego blasku jest nałożenie na nie warstwy specjalnej farby proszkowej. Malowanie proszkowe felg stalowych polega więc na natryskowym pokryciu ich pigmentem o konsystencji proszku. Następnie pomalowana felga umieszczana jest w specjalnym piecu, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury farba proszkowa topi się i ulega polimeryzacji. Uzyskana powłoka charakteryzuje się dużą twardością oraz dokładnym pokryciem co przekłada się nie tylko na trwałość, ale i walory estetyczne. Jednym słowem po prawidłowo wykonanym malowaniu proszkowym, felgi stalowe powinny wyglądać jak nówki.

konserwacja opon samochodowych

Jak dbać o opony?

Malowanie proszkowe felg stalowych to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w przypadku mocno wyeksploatowanych powierzchni. Porysowaną felgę warto w pierwszej kolejności sprawdzić pod kątem uszkodzeń mechanicznych, takich jak zgięcia czy pęknięcia. Następnie należy poddać felgę zabiegowi piaskowania. Proces ścierania usunie korozję i resztki lakieru z powierzchni obręczy. Na przygotowaną w ten sposób felgę zabezpiecza się specjalnym płynem antykorozyjnym. Ostatnim elementem jest właściwe malowanie proszkowe stalowej felgi oraz jej późniejsze „suszenie”.

Plusy malowania proszkowego felg to więc przede wszystkim solidność oraz walory estetyczne. Minusem jest to, że praktycznie niemożliwe jest wykonanie tego typu renowacji w domowych warunkach.

Malowanie felg stalowych sprayem

Malowanie rantów felg stalowych za pomocą sprayu to wygodna metoda kiedy decydujemy się na samodzielną pracę. Nie jest tak trwała jak malowanie proszkiem, zyskuje jednak zdecydowanie ceną. Farba  i podkład to koszt kilkudziesięciu złotych. To mało jeśli porównamy to z kosztami malowania proszkowego, który to zabieg może przekroczyć wartość odnawianej felgi.

Malowanie felg stalowych pędzlem

To metoda nadal praktykowana w domowych warunkach. Polega na nałożeniu na felgę jednoskładnikowej farby antykorozyjnej np. Hammerite, za pomocą cienkiego pędzla, a następnie po wyschnięciu pigmentu polakierowanie jej lakierem w sprayu. Ten rodzaj malowania felg nadaje się jedynie w przypadku felg stalowych.

Malowanie felg stalowych Hammerite’m lub podobnymi środkami sprawdza się w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie prawidłowo przeprowadzić czyszczenia felg stalowych z rdzy przez piaskowanie. Farba antykorozyjna chroni metal i daje względnie dobre parametry. Wadą jest jednak trudna do uzyskania estetyka. – malowanie felg stalowych pędzlem może zostawiać zacieki – oraz trwałość. Warto w takim przypadku poświęcić dodatkowe środki na lakier akrylowy do felg, który nałożymy jako ostatnią warstwę.

Malowanie felg stalowych. Jak i czym pomalować felgi stalowe?
4.1 (81.33%) 15 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

2 Komentarze

  1. Malowanie Felg Stalowych. Jak I Czym Pomalować Felgi Stalowe? – Proserwis zdjęcie nr 6 Marek pisze:

    Świetny przewodnik, jednak zdecyduje sie co prawda na malowanie felg samemu, ale przynajmniej wiem jakie miałem opcje ;P

  2. Malowanie Felg Stalowych. Jak I Czym Pomalować Felgi Stalowe? – Proserwis zdjęcie nr 7 mech000 pisze:

    fajny poradnik 😉 ja ostatnio do pomalowania felg użyłem gumę w sprayu od K2 i fajnie mi się sprawdziła