Malowanie proszkowe felg – czym jest?

jak dbać o klimatyzacje w samochodzie?
Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie
31 lipca 2022
Malowanie Proszkowe Felg – Czym Jest? – Proserwis zdjęcie nr 4
Renowacja felg – na czym polega?
23 września 2022
Pokaż wszystkie
felgi

Felgi są elementem samochodu, który narażony jest na działanie warunków atmosferycznych i drogowych, które z czasem powodują niszczenie powierzchni felgi. Domowe metody regeneracji to zazwyczaj rozwiązanie doraźne, które rzadko wytrzymuje próbę czasu. Aby trwale przywrócić felgom blask, warto zastosować malowanie proszkowe. Na czym polega ta metoda, oraz jakie są jej wady i zalety?

Przygotowanie felg do malowania

lakier do felg stalowych

Przed przystąpieniem do malowania proszkowego felg, osoba wykonująca tą pracę powinna ocenić stan zużycia felg. Przed oczyszczaniem powierzchni, warto sprawdzić czy felga nie ma jakichś pęknięć i głębokich rys. Przed rozpoczęciem malowania należy przywrócić felgę do stanu oryginalnego, poprzez naprawę wszelkich uszkodzeń. Dopiero po dopilnowaniu tego działania, należy felgę przygotować do malowania.

Przygotowanie felgi zazwyczaj zaczyna się od oczyszczenia felgi z lakieru i korozji. W przypadku felg stalowych, działania te wykonuje się za pomocą piaskowania. Usuwanie lakieru z felg aluminiowych to zazwyczaj stosowanie specjalnych rozpuszczalników do lakierów, lub używanie metod mechanicznych, w postaci szkiełkowania lub sodowania.

Po dokładnym oczyszczeniu felgi do “gołego” metalu, felgę należy wygładzić, umyć i odtłuścić. Kolejnym krokiem w przygotowaniu do malowania jest położenie podkładu, który spowoduje, że farba będzie się mocno trzymać powierzchni malowanej.

Na czym polega malowanie proszkowe felg?

Po dokładnym oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni do malowania, można przystąpić do działania zasadniczego, czyli natryskiwania proszku. Proszek stosowany w malowaniu proszkowym jest naładowany dodatnio, podczas gdy felga jest podłączona do urządzenia, które ładuje ją ujemnie. W ten sposób, za pomocą elektrostatyki, proszek przylega dokładnie do całej felgi. Pokrycie uzyskiwane w ten sposób jest bardzo dokładne i równomierne.

Po dokładnym pokryciu felgi, trafia ona do pieca rozgrzanego do około 200 stopni Celsjusza. Temperatura ta powoduje topnienie proszku, który zmienia się w jednolitą, równą powierzchnię. Po ostudzeniu felgi, farba jest zespolona z felgą. Farba proszkowa jest bardzo sztywna i twarda, co daje jej wysoką odporność na uszkodzenie. Warto jednak zabezpieczyć tą farbę dodatkową warstwą lakieru bezbarwnego.

Wady i zalety malowania proszkowego

Do największych zalet malowania proszkowego można zaliczyć dokładność pokrycia powierzchni. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że malowanie proszkowe to praktycznie pewność uzyskania jednolitej powierzchni o równej grubości. Ponadto, farby proszkowe stanowią bardzo dobrą barierę przed światłem słonecznym, solą drogową i wilgocią, przez co doskonale zabezpieczają felgi przed korozją. Lakier w proszku jest także odporny na wysoką temperaturę. Na koniec, warto wspomnieć o tym, że lakierowanie proszkowe jest przyjazne dla środowiska, ponieważ lakier nie zawiera substancji opartych na rozpuszczalnikach.

Niestety, rozwiązanie to ma jedną, podstawową wadę. Malowanie proszkowe jest bardzo drogie. Cena takiej usługi powiązana jest z faktem, że do malowania proszkowego stosowane są specjalne urządzenia natryskowe, a także bardzo duże i bardzo drogie piece. Ponadto, malowanie proszkowe wymaga od lakiernika bardzo dużych umiejętności, oraz poświęcenia bardzo dużej ilości roboczogodzin.

Czy warto malować proszkowo felgi?

Jeśli chcemy zmienić kolor felg, a także dodatkowo je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, to malowanie proszkowe jest dobrym wyborem. Malowanie felg aluminiowych jest bardzo wymagające, ponieważ zwykłe lakiery mogą odchodzić od powierzchni felgi. Dlatego właśnie z myślą o aluminium wymyślono malowanie proszkowe. Stosowanie proszku jest oczywiście możliwe również przy malowaniu felg stalowych, ale nie koniecznie będzie to opłacalne.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.