przechowywanie opon poznań
Przechowywanie opon. W garażu czy u wulkanizatora?
28 maja 2018
Malowanie alufelg samemu
Malowanie felg aluminiowych samemu. Poradnik
12 czerwca 2018
Pokaż wszystkie
nabijanie klimatyzacji

Każdy kierowca, dbający o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, regularnie sprawdza stan swojego auta. Kiedy jakiś z układów nie działa albo działa wadliwie to znak, że czas podjechać do serwisu. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku klimatyzacji samochodowej. Zaniedbanie regularnego serwisowanie układu chłodzącego auto może skutkować niebezpieczeństwem awarii całej autoklimy i powstania kosztów związanych z jej naprawą. Niesprawny układ klimatyzacji samochodu niesie również negatywne efekty dla zdrowia.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Wraz z upływem czasu maleje ilość czynnika chłodzącego w układzie. Substancja, która odpowiada za obniżenie temperatury podczas pracy całego układu wydostaje się z niego na różne sposoby. Najszybszym tego powodem  są chociażby nieszczelności, powstałe w skutek uszkodzeń mechanicznych. Mogą one spowodować wyciek czynnika chłodniczego, a tym samym uniemożliwić prawidłową prace całego układu klimatyzacji samochodowej.

Ilość chłodziwa, jaka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania autoklimy, zależy przede wszystkim od modelu i marki auta. Niedobór czynnika sprawia, że klimatyzacja nie tylko nie chłodzi jak powinna, ale też może ulec poważniejszej awarii. W związku z tego typu niebezpieczeństwami, należy zwracać szczególną uwagę na ilość czynnika chłodzącego znajdującego się w danym momencie w układzie klimy. Regularne kontrole pozwolą sprawdzać czy nie powstały wycieki i zareagować zawczasu. Analizą sprawności układu, naprawą nieszczelności oraz uzupełnieniem czynnika zajmuje się serwis klimatyzacji samochodowej. To tam kierowca powinien się udać, jeśli zauważy np. spadek efektywności chłodzenia.

O klimatyzacji w samochodzie przypominamy sobie zwykle dopiero w momencie, kiedy zaczynają doskwierać nam upały. To późno, zważając na fakt, że w sezonie serwisy klimatyzacji przeżywają oblężenie. Czas i pieniądze można oszczędzić wybierając się do serwisanta przed sezonem.

Każdy serwis klimatyzacji samochodowej zwykle oferuje kilka podstawowych usług. Znajdziemy wśród nich m.in. nabijanie klimatyzacji, badanie szczelności, odgrzybianie czy ozonowanie. O ile uzupełnienie czynnika nie wymaga kadry o specjalistycznej wiedzy technicznej, o tyle bardziej skomplikowany serwis klimatyzacji, jak analiza usterek czy wymiana sprężarki, to już wymóg przeszkolonego fachowca. Różnice widać również w kosztach. O wiele mniej zapłacimy za zwykłe ozonowanie niż za ręczne mycie parownika klimatyzacji.

Nabijanie klimatyzacji samochodowej

serwis klimatyzacji PoznańLatem, kiedy chłodzimy wnętrze naszego pojazdu, zużywamy najwięcej środka chemicznego którym wypełniona jest jego klimatyzacja. Przez pojecie  “nabijanie klimatyzacji samochodowej” rozumiemy uzupełnienie czynnika w klimatyzacji odpowiadającego za odprowadzanie ciepła. Jest to zwykle jeden z poularnych czynników: czynnik hfo-1234yf lub jego starszy brat R-134a. Ilość całkowitego czynnika w klimie zależna jest od modelu auta oraz od producenta samochodu.

Podczas nabijania klimatyzacji warto sprawdzić szczelność układu. Pomocna temu jest  próba azotowa, która wykaże wszelkie nieszczelności układu wentylacyjnego.

Czynnik chłodzący w klimatyzacji

Do układu klimatyzacji samochodowej stosuje się głównie dwa rodzaje czynnika chłodzącego:

Czynnik chłodniczy r134a

Czynnik chłodniczy r134a jest podstawowym czynnikiem chłodzącym wykorzystywanym w klimatyzacjach samochodowych. Od bieżącego roku jest on jednak wycofywany na rzecz wprowadzonego na rynek bardziej ekologicznego odpowiednika – czynnika hfo-1234yf. Nie wygląda jednak, żeby groziło mu rychłe odejście. Dzięki cenie, która nadal jest o wiele niższa od nowego czynnika chłodniczego hfo1234yf, substancja chłodząca r134a jest nadal wykorzystywana do nabijania klimatyzacji samochodowej w większości serwisów klimatyzacji w Polsce.

Czynnik chłodzący hfo-1234yf

Hfo-1234yf to stosunkowo nowy rodzaj czynnika chłodzącego. Jego wprowadzenie wiązało się ze zmiana polityki Unii Europejskiej w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi. Czynnik chłodzący hfo-1234yf jest o wiele bardziej ekologiczny od swojego poprzednika. Nie mniej duża wadą jest cena, która wielokrotnie przekracza kieszeń niejednego kierowcy.

Uzupełnianie czynnika chłodzącego w klimatyzacji samochodowej

nabijanie klimatyzacji samochodowej 1

Zalecamy nabijanie klimatyzacji raz w roku oraz co sezonową kontrolę poziomu czynnika.

Każdego roku z układu klimatyzacji samochodowej ulatnia się ok. 10% czynnika chłodzącego. Razem z nim znika również środek smarujący. Podczas procesu uzupełnienia klimatyzacji podłącza się do niej maszynę, która usuwa cały czynnik. Następnie dzięki wytworzonemu podciśnieniu można sprawdzić szczelność układu, a następnie napełnić go odpowiednią ilością czynnika oraz środku smarnego.

Nabijanie czynnika do klimatyzacji

Proces nabijania czynnika do klimatyzacji trwa około godziny. Czynnik chłodzący warto uzupełnić co najmniej raz w roku. Najlepiej robić to zaraz po tym jak na dworze zrobi się ciepło, a my coraz częściej będziemy chcieli by w naszym aucie panowała odpowiednia temperatura. Pamiętajmy, że to właśnie w miesiącach wiosenno-letnich zużywać będziemy najwięcej czynnika odpowiedzialnego za chłodzenie naszego pojazdu.

Warto pamiętać, że jeśli chcemy by wentylacja w aucie działała prawidłowo należy o nią odpowiednio dbać. Regularne wizyty u fachowców i serwisowanie klimatyzacji to podstawy o których także powinien pamiętać każdy kierowca. Obok odgrzybiania, ozonowania oraz innych napraw wentylacji ważne jest przede wszystkim to, aby kontrolować poziom napełnienia czynnika klimatyzacji.

Ile trwa nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie zależy od kilku czynników. Wziąć pod uwagę należy m.in szczelność i wielkość układu.  Przypadku bezproblemowego serwisu i pełnej szczelności, czynnik chłodzący można uzupełnić już w 30-50 minut.

Lato już prawie za nami. Czy musimy czekać kolejny rok, aby w upale docenić zalety klimatyzacji? Oczywiście, że nie. Jesienią, gdy zmoknięci wsiądziemy do auta i zaparują nam szyby, osuszymy powietrze klimą, zamiast nerwowo pracować ściereczką. Żeby jednak cieszyć się takim efektem o każdej porze roku, pamiętajmy o nabijaniu klimatyzacji. Ma to olbrzymie znaczenie dla niezawodnej pracy układu przez dłuższy czas.

Ile kosztuje napełnianie klimatyzacji samochodowej? Cena nabicia klimatyzacji w 2018 roku.

Wszystko ma swoją cenę. Nie inaczej jest  z podstawowymi usługami w serwisie do których z pewnością należą odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji. Cena za te usługi w dużej mierze zależy od modelu auta, a więc specyfiki samego układu – jego wielkości – oraz aktualnej ceny materiałów wykorzystywanych podczas procesu jakim skutkuje nabicie klimatyzacji. Cena zależy więc czy w układ działa na czynnik chłodniczy r134a czy na r1234yf.

Ceny za nabicie klimatyzacji samochodowej dynamicznie się zmieniają od wprowadzenia w 2017 roku obowiązkowego czynnika r123yf.. Koszt jaki musi ponieść kierowca w 2018 roku za uzupełnienie czynnika klimatyzacji samochodowej to:

 • 20 – 50 zł za 100 gram czynnika R134a
 • 80 -120 zł za 100 gram czynnika R1234yf

 

Nabijanie klimatyzacji. Czym jest i jak często powinno być przeprowadzane?
3.4 (67.41%) 27 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

6 Komentarze

 1. Nabijanie Klimatyzacji. Czym Jest I Jak Często Powinno Być Przeprowadzane? – Proserwis zdjęcie nr 4 Mati pisze:

  Nie czaje tej całej polityki UE z czynnikiem chłodzącym. Na bank chodzi o kase

 2. Nabijanie Klimatyzacji. Czym Jest I Jak Często Powinno Być Przeprowadzane? – Proserwis zdjęcie nr 5 Marx pisze:

  Czy czynnik r134a można w ogóle jeszcze legalnie ładować do klimy?

 3. Nabijanie Klimatyzacji. Czym Jest I Jak Często Powinno Być Przeprowadzane? – Proserwis zdjęcie nr 7 Marta pisze:

  Jak powinno przygotować się klimatyzację na zimę? Są jakieś specjalne czynności?

 4. Nabijanie Klimatyzacji. Czym Jest I Jak Często Powinno Być Przeprowadzane? – Proserwis zdjęcie nr 9 Damian pisze:

  Różnie bywa, czasem serwisy klimy nabijają zwykłym lpg gazem,a nie czynnikiem chłodniczym jak piszą…Nie komentuje nawet takich oszustw